Zeytinyağı fabrikalarında hareketlilik

Fethiye ve çevresinde zeytin hasadının başlamasıyla birlikte, zeytin fiyatlarının kiloda 4 ile 10 TL arasında seyrederken zeytinyağı fabrikalarında hareketlilik yaşanıyor. Zeytinyağı sıkım fiyatının 18 TL olduğu öğrenilirken, üreticiler tarafından da zeytinyağının 20 TL'den satıldığı öğrenildi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Muhabirimiz Fatih Dereli'nin haberine göre; zeytinyağı üretim tesislerine gelen üreticiler, sıra kapsamında zeytinyağlarını sıktırıyorlar. Fethiye ve çevresindeki mahallelerde, bahçelerden toplanarak çuval veya plastik sandıklar içerisinde fabrikaya getirilen zeytinler boş haznelere dolduruluyor. Bantlardan geçerek yıkanıyor. Ardından sıkma makinelerine giren ürünler, burada preslendikten sonra, bir dizi işlemlerden geçirilerek depolanıyor ve dinlenmeye bırakılıyor. Bir dizi işlemin ardından zeytinyağı olarak, üreticilere geri veriliyor.

Üretici Bayram Özdemir yaptığı açıklamada, “Bu sene zeytin çok az. Zeytin ve zeytinyağı fiyatları çok yükseldi. Yağ 20 TL’den, zeytin 4-10 TL arasında satışı yapılmaktadır. Zeytinlerin çiçeği sıcaktan yandığı için satılacak zeytin yok. Kendi yiyeceğimiz zeytin ve zeytinyağını anca üretebildik” dedi.

Üretici Bayram Kaya açıklamasında, “Bu sene hiç zeytin olmadı diyebilirim. Mayıs ayında aşırı sıcak zeytin çiçeğini yaktığı için bu sene verimli olmadı. Fethiye’nin civar köylerinde az çok varmış. Bu sene vatandaşlar kendi yiyecek zeytinlerini üretmiş oldu. Zeytin satışı çok az” ifadelerini kullandı. 

Zeytinyağı Fabrikası Yetkilisi Alper Bahri Alp, “Geçen seneye göre verim daha az. Zeytin ağacı bir yıl çok verir, bir yıl az. Bu dönem az verimin olduğu dönem. Mevsimsel şartlar zeytin verimini çok düşürdü. Yağmurun az olmasını, zeytinin şişmesini ve yağlanmasını engelledi. Bu sene üretici umduğunu bulamadı. Kızartma yağından kalan yağ ve posalarını geri alıp, kendi üretimimiz olan zeytinyağı sabunlarınla değiştiriyoruz. Bilmediğimiz şampuanları kullanacağımıza, kendi ürettiğimiz doğal sabunları kullanmak çok daha sağlıklı” diye konuştu.  
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN