Ekonomi

'Vali Hanım' çileğinden yıllık 20 milyon gelir 'Vali Hanım' çileğinden yıllık 20 milyon gelir
Çıralı, 'Muğla çatısı altında tanıtım yapılacak'  Çıralı, “Muğla çatısı altında tanıtım yapılacak” 
Başkan Karaca, 'Turizm sezonundan ümitliyim' Başkan Karaca, “Turizm sezonundan ümitliyim”
Ölüdeniz uçuş rekoruna koşuyor Ölüdeniz uçuş rekoruna koşuyor
Fethiye'nin Thomas Cook Zararı 150 milyon TL Fethiye'nin Thomas Cook Zararı 150 milyon TL
Defne Yaprağı Seydikemer'in Ekonomisini Canlandırıyor Defne Yaprağı Seydikemer'in Ekonomisini Canlandırıyor
Başkan Gürün: 'Muğla bu kadar ucuz olmamalı' Başkan Gürün: 'Muğla bu kadar ucuz olmamalı'
Bayraktar, 'Tarımda anahtar kelime verimliliktir' Bayraktar, “Tarımda anahtar kelime verimliliktir”
Bodrum'da ata tohumları geleceğe serpildi Bodrum'da ata tohumları geleceğe serpildi
MUTTAŞ Muğla'nın 3 katı yolcu taşıdı MUTTAŞ Muğla'nın 3 katı yolcu taşıdı
Saylak çiftçi ziyaretlerine başladı Saylak çiftçi ziyaretlerine başladı
Bodrum'da Tarımsal Kalkınma Çalıştayı başladı Bodrum'da Tarımsal Kalkınma Çalıştayı başladı
Muğla'da 4. Tarım Sempozyumu yapılıyor Muğla'da 4. Tarım Sempozyumu yapılıyor
Kadın Çiftçiler İstiridye Mantarını Yerinde İnceledi Kadın Çiftçiler İstiridye Mantarını Yerinde İnceledi
Süre 31 Aralık'ta doluyor... İkinci elciler için yer aranıyor Süre 31 Aralık'ta doluyor... İkinci elciler için yer aranıyor
Bodrum turizm ve tarımı buluşturuyor Bodrum turizm ve tarımı buluşturuyor
Çırçır fabrikasında 'beyaz altın' mesaisi Çırçır fabrikasında 'beyaz altın' mesaisi
Fethiye'nin Gelir Vergisi Birincisi 'Oğuz Kuyucak' Oldu Fethiye'nin Gelir Vergisi Birincisi 'Oğuz Kuyucak' Oldu
Bodrum'da mandalina hasadı başladı Bodrum'da mandalina hasadı başladı
Oğuz 'Faizler düştü, stoklar eridi' Oğuz; 'Faizler düştü, stoklar eridi'
Ekonomi Haberleri

'Vali Hanım' çileğinden yıllık 20 milyon gelir

Muğla Valiliğinin desteğiyle devam eden 4. Etap Vali Hanım Çileği Projesi kapsamında, Milas'ta 14 dekarlık araziye 'Vali Hanım Çileği' dikildi. Düzenlenen törende çiftçilere gübreleri de törenle dağıtıldı.

Çıralı, “Muğla çatısı altında tanıtım yapılacak” 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı geçtiğimiz hafta İzmir’de düzenlenen İzmir Travel Turkey Fuarı’nı, FRT Televizyonu’na değerlendirdi. Başkan Çıralı, “İzmir Turizm Fuarı’nın en önemli gelişmesi bana göre bundan sonraki fuarların Muğla çatısı altında birlik beraberlik içinde yapılması olacaktır. İzmir Turizm Fuarı çok yararlı geçti” dedi. 

Başkan Karaca, “Turizm sezonundan ümitliyim”

Geçtiğimiz hafta İzmir’de düzenlenen İzmir Travel Turkey Fuarı’nda, Fethiye standının ilgi görmesi Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’yı da mutlu etti. FRT Televizyonu’na fuarı değerlendiren Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Her Mevsim Fethiye sloganıyla tanıttığımız Fethiye’ye bu sezon yerli ve yabancı daha fazla turist bekliyoruz. Bir ekibimiz de tanıtım için Çin’e gidiyor” ifadelerini kullandı. 

Ölüdeniz uçuş rekoruna koşuyor

Muğla 2019 yılını tarihin rekor turist artışı ile kapatmaya hazırlanırken, 10 aylık dönemde 3 milyon 240 bin rakamına ulaştı. Bir önceki yıla göre yüzde 17'lik artışın yaşandığı yabancı turist sayısının 12 aylık dönem sonunda Muğla tarihinin yabancı turist rekorunun kırılması bekleniyor.

Fethiye'nin Thomas Cook Zararı 150 milyon TL

İngiltere’nin en köklü firmalarından Thomas Cook’un iflas etmesinin Fethiye’deki işletmelere zararının 150 milyon TL’yi geçtiği belirtildi. FRT Televizyonunda Erdoğan Cankuş’un hazırlayıp sunduğu Pozitif Düşünce Programına konuk olan FETOB Başkanı Bülent Uysal ile Clup Tuana genel müdürü Nurkaya Gündoğdu Ferthiye’deki 35 işletmenin Thomas Cook’dan alacağının 45-50 milyon TL olduğunu, iptal edilen uçuşlardan da 80 milyon TL kayıpla 130 milyon TL’lik zarar yaşandığını ifade ettiler.

Defne Yaprağı Seydikemer'in Ekonomisini Canlandırıyor

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde ormandan toplanan defne yaprakları yurt içinde ve dışında kullanılmak üzere ülke ekonomisine kazandırılıyor. Ormandan toplanan binlerce ton defne yaprağı, gıda, savunma, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmak üzere çeşitli ülkelere ihraç ediliyor.

Başkan Gürün: 'Muğla bu kadar ucuz olmamalı'

'Travel Turkey İzmir' turizm fuarında turizmin paydaşlarını bir araya getiren Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 20 yıldır her Turizm Bakanına yerel 'Master plan' yapalım dediğini, fakat hiç birisinin buna yanaşmadığını söylerken, altyapı, Gökova Körfezi'ne yeni marinalar, her şey dahil sistemi ve altyapı yatırımları ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. İzmir Hilton Otel'de gerçekleşen resepsiyona, Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Menteşe, Fethiye, Dalaman, Marmaris, Datça ve Bodrum Belediye Başkanları, Muğla, Marmaris ve Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları ile BODER Genel Sekreteri ile turizmciler katıldı.

Bayraktar, “Tarımda anahtar kelime verimliliktir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar beraberinde Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bahadır Sezgin ve Genel Sekreter Hasan Hüseyin Coşkun ile birlikte Fethiye Ziraat Odası’nı ziyaret etti. Burada çiftçilerin sorunlarını dinleyen Bayraktar, “Tarımsal üretim yapmak da ekonomik faaliyettir. Tarımda anahtar kelime verimliliktir. Hedefimiz bu ülkede insanlarımızın gıda güvenliğini sağlamak değildir. Diğer kıtalar kendi gıda güvencesini sağlayamıyor. Bunu da bizim sağlamamız gerekiyor” dedi. 

Bodrum'da ata tohumları geleceğe serpildi

Bodrum'da bu yıl ilki düzenlenen Tarımsal Kalkınma Çalıştayı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. Etkinlikte besin değeri yüksek olan ata tohumu Karakılçık Buğdayı, toprakla buluşturuldu.

MUTTAŞ Muğla'nın 3 katı yolcu taşıdı

Muğla genelinde gerçekleştirdiği ulaşımda dönüşüm projesi ile birincilik ödülü alan ve diğer belediyeler tarafından örnek alınan Muğla Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulundurduğu MUTTAŞ ile havaalanı taşımacılığında da önemli sayıda yolcu taşıdı. 2014 yılı Temmuz ayında vatandaşlardan gelen yoğun talep sonrası kurulan MUTTAŞ havaalanı taşımacılığı ile Muğla'da 3 Milyon 237 bin yolcuya hizmet verdi.

Saylak çiftçi ziyaretlerine başladı

Geçen ay Tarım ve Orman İl Müdürü olarak atanan Barış Saylak, Yatağan ve Kavaklıdere ilçelerinde hayvancılık, kışlık sebze ve meyve üretimi yapan çiftçilerinin yanısıra, ilçelerin Kaymakam ve Belediye Başkanlarını da ziyaret etti.

Bodrum'da Tarımsal Kalkınma Çalıştayı başladı

Bodrum Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen Bodrum 1. Tarımsal Kalkınma Çalıştayı, Herodot Kültür Merkezi'nde yoğun bir katılımla başladı. 'Bodrum Özüne Dönüyor' sloganı ile gerçekleştirilen çalıştayın ilk gününde Bodrum'un tarım-turizm entegrasyonu ve tarım ekonomisinin geleceğine dair konuşmalar yapıldı.

Muğla'da 4. Tarım Sempozyumu yapılıyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi, tarımın geliştirilmesi ve üreticinin bilgilendirilmesi amacıyla Tarım Sempozyumu düzenliyor. Ziraat Mühendisleri Odası ve Veteriner Hekimler Odası ile birlikte bu yıl 4'üncüsü düzenlenecek olan sempozyumun ana konusu 'Arıcılık ve Balıkçılık' olacak.

Kadın Çiftçiler İstiridye Mantarını Yerinde İnceledi

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Seydikemer Belediye Başkanlığı ile kadın çiftçilere teknik gezi düzenledi. Gezi kapsamında Seydikemer’in Kadıköy Mahallesi’nden 12 kadın çiftçi Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün Teknik personelleri ile  Bağlıağaç Mahallesi’nde bulunan ve bölgede gelir getirici alternatif ürün arasına gireceği düşünülen istiridye mantarı işletmesini ziyaret etti.

Süre 31 Aralık'ta doluyor... İkinci elciler için yer aranıyor

İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Ticareti Hakkındaki Yönetmelik gereği, ikinci el motorlu taşıt ticaretiyle uğraşan işyerlerinin 31 Aralık 2019 tarihine kadar konut altı iş yerlerinden taşınmaları gerekiyor. Milas'ta yaklaşık 50 ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan iş yerlerinden sadece birisi yönetmelik koşullarına uygun bir mekanda faaliyet gösterirken diğerleri için uygun yer arayışı sürüyor.

Bodrum turizm ve tarımı buluşturuyor

Yerel kalkınma modelini 2020-2024 Stratejik Planı'na dahil eden Bodrum Belediyesi, 3-4 Aralık 2019'da Herodot Kültür Merkezi'nde ve Karaova'da 'I. Tarımsal Kalkınma Çalıştayı' düzenliyor.

Toplam 311 haber.