Ekonomi

Kuraklık çam balını vurdu, arılar açlıkla karşı karşıya Kuraklık çam balını vurdu, arılar açlıkla karşı karşıya
Milas - Bodrum Havalimanı'ndan balık ihracatı yapılması görüşüldü Milas - Bodrum Havalimanı'ndan balık ihracatı yapılması görüşüldü
Ören narenciyesini kurtaracak mücadele Ören narenciyesini kurtaracak mücadele
Dalyan kefali Dubai sofralarını süslüyor Dalyan kefali Dubai sofralarını süslüyor
Ata tohumları Menteşe Belediyesine ödül getirdi Ata tohumları Menteşe Belediyesine ödül getirdi
Muğla'da konut satışlarında yüzde 63,7 artış Muğla'da konut satışlarında yüzde 63,7 artış
Hasan Şimşek, bu dönem en güvenli yatırım gayrimenkul ve toprak oldu Hasan Şimşek, bu dönem en güvenli yatırım gayrimenkul ve toprak oldu
Milas'ta üreticilere yönelik toplantı düzenlendi' Milas'ta üreticilere yönelik toplantı düzenlendi'
MÜSİAD turizmi 'Karavan Park' projesi ile canlandıracak MÜSİAD turizmi 'Karavan Park' projesi ile canlandıracak
Arıcılara tam teşekküllü tesis Arıcılara tam teşekküllü tesis
DALAMAN'DA KAYA İNCİRİ HASADI YAPILDI DALAMAN’DA KAYA İNCİRİ HASADI YAPILDI
Sarı susamın sırrı Gökova'nın iyotlu rüzgarında Sarı susamın sırrı Gökova'nın iyotlu rüzgarında
Vali Orhan Tavlı Milas OSB alanında incelemede bulundu Vali Orhan Tavlı Milas OSB alanında incelemede bulundu
Milas'ta düğüncülerin ilginç eylemi Milas'ta düğüncülerin ilginç eylemi
Bankacılığı bıraktı, şimdi kilosu 500 lira olan salep üretiyor Bankacılığı bıraktı, şimdi kilosu 500 lira olan salep üretiyor
Milas OSB'd revizyon imar uygulaması ihalesi yapıldı Milas OSB'd revizyon imar uygulaması ihalesi yapıldı
Muğla'da limon ihalesi Muğla'da limon ihalesi
Köyceğiz gölüne 100 bin sazan yavrusu bırakıldı Köyceğiz gölüne 100 bin sazan yavrusu bırakıldı
SEZONUN İLK BALIKLARI TEZGAHLARDA SEZONUN İLK BALIKLARI TEZGAHLARDA
Bu yatın haftalık kirası 10 katlı apartman parası Bu yatın haftalık kirası 10 katlı apartman parası
Ekonomi Haberleri

Kuraklık çam balını vurdu, arılar açlıkla karşı karşıya

Dünya çam balı üretiminin yüzde 92'sini Türkiye, Türkiye'nin de çam balı üretiminin yüzde 80'inin karşılandığı Muğla'da kurak geçen sezon nedeniyle arılar açlık tehlikesi ile karşı karşıya. Türkiye'nin birçok bölgesinden çam balı üretimi için Muğla bölgesine gelen arıcılar, çamlarda basra göremeyince geri dönüyor.

Milas - Bodrum Havalimanı'ndan balık ihracatı yapılması görüşüldü

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Milas-Bodrum Havalimanı Başmüdürlüğü'nden gelen davet üzerine balık işletmelerinin temsilcilerinin katıldığı toplantı düzenlendi. Toplantıda hava yolu ile balık ihracatı görüşüldü.

Ören narenciyesini kurtaracak mücadele

Milas Ziraat Odası, ücretsiz danışmanlık hizmeti ve feromon tuzağı desteği ile Ören'de narenciye üretimi yapan çiftçilere Akdeniz meyve sineğiyle biyoteknik mücadele desteği sağlıyor.

Dalyan kefali Dubai sofralarını süslüyor

Muğla'nın Ortaca ilçesi Dalyan Kanalı'nda yetiştirilen kefal iç piyasanın yanı sıra Arap ülkelerinde de büyük ilgi görüyor. Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi (DALKO)'da yetiştirilen kefalin son adresi ise ihracatçı firmalar aracılığıyla Dubai oldu.

Ata tohumları Menteşe Belediyesine ödül getirdi

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından bu yıl 11'ncisi düzenlenen, 35 üye belediyenin 102 projeyle başvurduğu 'Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışmasında' ödüller sahiplerini buldu. Menteşe Belediyesi 'Pandemi Süresince Tarımsal Üretimin Yerel Tohumla Desteklenmesi' projesiyle, Sağlıklı Yaşam kategorisinde jüri özel ödülüne layık görüldü.

Muğla'da konut satışlarında yüzde 63,7 artış

Türkiye İstatistik Kurumu 2020 yılı Ağustos ayı Konut Satış İstatistiklerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Özer Coşkun tarafından verilen bilgiye göre Muğla ilinde;

Hasan Şimşek, bu dönem en güvenli yatırım gayrimenkul ve toprak oldu

HS Yatırım ve Danışmanlık firmasının yetkilisi Hasan Şimşek, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde, Türkiye'de ve insanların kendisini güvende hissettiği ülkelerde en güvenli yatırım aracının gayrimenkul ve özellikle toprak olduğunu belirtti.

Milas'ta üreticilere yönelik toplantı düzenlendi'

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Milas'a bağlı Ören Mahallesi'nde üreticilere yönelik toplantı düzenlendi. Kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretimi konusunda düzenlenen toplantı sonrasında Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ile beraberindekiler, susam hasadına katılıp, narenciye bahçelerinde incelemelerde bulundu.

MÜSİAD turizmi 'Karavan Park' projesi ile canlandıracak

Turizmin canlandırılmasına yönelik çalışmalar yapan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Karavan Park projesini hayata geçirirken, Muğla Şube Başkanı Av. Kazım Demir, Muğla'nın karavan turizmi için önemli bir nokta olacağını açıkladı.

Arıcılara tam teşekküllü tesis

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği, bölge ve gezgin arıcıların çok amaçlı faydalanabileceği ve 2 bin 200 metre kapalı alana kadar tesis yapılabilecek ek hizmet binasının temeli atıldı. Tesisin temel atma törenine Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği ve Türkiye Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin ile Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

DALAMAN’DA KAYA İNCİRİ HASADI YAPILDI

Dalaman ilçesi ve incir üreticileri açısından coğrafi konum ve ekonomik olarak büyük öneme sahip “Dalaman Kaya İnciri” hasadı, Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Dalaman Kaymakamı Ali Gündoğan, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, Gürleyik, Bozbel, Taşbaşı, Sabunlu, Kayadibi ile Elcik Mahalle Muhtarları ve çok sayıda üreticinin katılımıyla gerçekleşti. Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, incir hasadında Dalaman’daki üreticilere de bir dizi müjde verdi.

Sarı susamın sırrı Gökova'nın iyotlu rüzgarında

Ula'nın Gökova Körfezi havzasında yıllardır geleneksel yöntemlerle yetiştirilen organik susam hasadı başladı. Japonlar tarafından büyük ilgi gören ve geleneksel yemekleri Suşi yapımında kullanılan sarı susamda bu yıl rekolte düşüklüğü yaşandığı açıklandı.

Vali Orhan Tavlı Milas OSB alanında incelemede bulundu

Muğla Valisi Orhan Tavlı Milas'ta 1070 dönüm alanda kurulacak olan Milas OSB alanında incelemelerde bulundu. Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ahmet Bayramer, OSB Müdürü Haluk Onaran, OSB personeli tarafından karşılanan Muğla Valisi Orhan Tavlı, OSB'nin Muğla'nın sanayisi ve istihdamı için son derece önemli bir yatırım olduğunu belirtti.

Milas'ta düğüncülerin ilginç eylemi

İçişleri Bakanlığı'nın Korona virüs tedbirleri kapsamında daha önce 14 ilde izin verilmeyen sokak, köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklerin 4 Eylül Cuma gününden itibaren ülke genelinde yapılmasına müsaade edilmeyeceğinin duyurmasının ardından Muğla'nın Milas ilçesindeki düğün sektörüne hizmet veren meslek kolları basın açıklaması yaparak, mağdur edildiklerini ileri sürdüler. 'İptal etme tedbir al' sloganı ile yapılan basın açıklamasına aşçılar kazanları ile, gelinlik dikenler gelinlikle, müzisyenler ise davul ve zurnaları ile katıldı.

Bankacılığı bıraktı, şimdi kilosu 500 lira olan salep üretiyor

Özel bir bankanın Tarımsal Krediler Departmanında çalışan Milas'lı Enise Soykan, çiftçilere kredi verirken istifa ederek çiftçilik yapmaya karar verdi. Soykan, yaptığı araştırmalar sonucu Derince Mahallesinde arazi kiralayarak kilosu 300 ile 500 lira arasında alıcı bulan salep üretimine başladı.

Milas OSB'd revizyon imar uygulaması ihalesi yapıldı

Muğla'nın Milas ilçesi OSB'nin revizyon imar uygulaması için yapılan ilk ihaleye 9 haritacılık firması teklif verirken ikinci ihaleye 5 firma katıldı. İhale koşullarına göre Milas OSB'nin revizyon imar uygulamasını kazanan firma tarafından 45 gün içinde bitirilmesi gerekiyor.

Muğla'da limon ihalesi

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Dalaman Tarım İşletmesi Müdürlüğü arazilerinde yetiştirilen tahmini 2 bin 600 ton limon açık artırma usulü ile satışa çıkarıldı.

Köyceğiz gölüne 100 bin sazan yavrusu bırakıldı

Tarık ve Orman Bakanlığı tarafından; su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi amacıyla, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü'nde üretilen 100 bin adet sazan balığı yavrusu Köyceğiz Gölü'ne bırakıldı.

SEZONUN İLK BALIKLARI TEZGAHLARDA

Fethiye’de av yasağının bitmesi sonrası sezonun ilk balıkları tezgahlardaki yerlerini aldı. Denizlerde av yasağının kalkmasının ardından 1 Eylül itibariyle balıkçılar denize açıldı. Yeni sezondan umutlu olan balıkçılar “Allah izin verirse yarından itibaren tezgahlarımızda balıklarımız daha da artacak” diye konuştular. “Vira Bismillah” diyerek açılan balıkçıların ağlarına mercan, lopa ve istavrit takıldı. Mercanın kilosu 55-60 TL’den satışa sunulurken istavrit 20-25 TL, lopa da 18-20 TL’den alıcı buldu.

Toplam 675 haber.