Sağlık

Sağlık Haberleri

Aşı ile önlenen tek kanser türü: Rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanserinin aşı ile önlenebilecek tek kanser türü olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mehmet Ceyhan, aşıların 9-45 yaşı arasında yapılabileceğini söyledi.

Omıcron’u evde geçirmenin 8 kuralı!

Son iki yıldır tüm dünyayı derinden etkileyen Covid-19’a yol açan SARS-CoV-2 virüsünün yeni varyantı Omicron çok hızlı bulaş riskiyle büyük tehlike olmaya devam ediyor. Doç. Dr. Tülin Sevim Omicron’da hem kişinin kendi sağlığı hem de çevresindekilerin sağlığını korumak için uyulması gereken 8 önemli kuralı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. 

Coronavirüs mücadelesinde yeni kararlar

Muğla genelinde koronavirüs vaka sayılarının artmaya başlaması ile beraber koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Muğla genelinde alınacak önlemler ile ilgili olarak Muğla İli Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı.

“Muğla Sağlık Turizmi Tek Durak Hizmet Merkezi Projesi” Taslağı İlk Onayını Aldı

Muğla Valisi Orhan Tavlı talimatıyla sağlık turizmi çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Muğla ilinin sağlık turizminin geliştirilmesi, sağlık turizmi potansiyelinin artırılması, ilin turizm portföyüne kitlesel ve organize biçimde sağlık turisti kazandırılması, Sağlık turizmi yetki belgesine sahip olan kuruluş sayısının arttırılması amaçlarına hizmet edecek olan Tek Durak Hizmet Merkezi, konsept proje taslağı projeye finansman sağlayacak anahtar paydaşlar tarafından desteklendi.

37 kursiyer ‘Deney Hayvanları Araştırma’ sertifikası aldı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veterinerlik Fakültesi bünyesinde kurulan Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu ile Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (MUDEM) Türkiye'nin değişik üniversitelerinden gelen bilim insanlarının katıldığı kursun 3'üncüsünü tamamladı.

MUTSO Başkanı Ercan: “Aşı olmak için kolları sıvayalım”

Muğla’da artan Covid-19 vakaları nedeniyle açıklama yapan Başkan Ercan aşının önemine dikkat çekti.

Omicron’a yeniden yakalanmak mümkün

Omicron'un tüm dünyada hızla yayıldığına dikkat çeken enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Zeynep Bayındır, 'nasıl olsa evde hafif geçiriliyor' fikrinin yaygınlaştığını ve bu nedenle yeterli önlem alma oranının düşebileceğini belirterek, 'maske-mesafe-hijiyen ve aşı' tedbirlerinin çok önemli olduğunu söyledi.

Bağışıklık sistemi için balık 

Uzmanlar özellikle mevsiminde tüketilen balığın, içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için son derece gerekli olan bir besin olduğunu ifade ediyor. Fethiye’de mevsim balığı olarak çinekop, isravrit, lopa, Karadeniz Mezgit, barbun, kefal, çupra ve levrek en çok tercih edilerek tüketilen balıklar arasında.

Muğla’da kırmızı alarm, vakalar tavan yaptı

Covid-19 aşılama sürecinin en başarılı ili olarak ilk Mavi'ye dönen Muğla, son bir hafta içinde artan vaka sayıları ile adeta kabusu yaşıyor.

Yolculuklarda PCR testi zorunluluğu kaldırıldı

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre seyahat, toplu etkinlik, kamu ve özel işyerleri ile okullarda aşısız ve aşı süreci tamamlanmamış kişiler için getirilen negatif PCR testi zorunluluğu tamamen kaldırıldı.

Ağız ve diş sağlığına dikkat çekmek için 850 km pedal çevirecekler

Bisiklet kullanımını arttırmak, ağız ve diş sağlığına dikkat çekmek için sosyal sorumluluk projesi kapsamında Muğla'dan Antalya'ya kadar 850 kilometre bisiklet ile pedal çevirecek Diş Hekimliği öğrencileri 7 gün sürecek yolculuğun startını Muğla'nın Menteşe içesinden verdiler.

36 gün yoğun bakımda Covid tedavisi gören Rus turist taburcu edildi

Tatilini Antalya'da geçirirken, Marmaris'teki arkadaşına ziyarete gelen Rus 51 yaşındaki Rus erkek turist, tatilinin 11'inci gününde kendisini kötü hissetmesi üzerine yaptırdığı Covid-19 testinin pozitif çıkması ve solunum sıkıntısı nedeniyle 36 gün yoğun bakım solunum cihazına bağlı olarak tedavi gördü.

Marmaris Devlet Hastanesi’nin başhekimi atandı

Muğla'nın Marmaris ilçesi Devlet Hastanesi'nde yeni Başhekim Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Op.Dr. Niyazi Taşkıran oldu.

Bölgede ilk kez “Transsfenoidal hipofiz tümör cerrahisi” gerçekleştirildi

Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesinde Beyin tümörlerinde burun deliklerinden girilerek gerçekleştirilen mikroskopik tedavi yöntemi ile hastanın kafasında herhangi bir kesi açılmadan hipofiz tümör cerrahisi gerçekleştirildi.

Tıp camiasını heyecanlandıran yeni bir gelişme daha

İngiltere ve Amerika'da bilim insanlarınca ortaklaşa yapılan ve Aralık 2021 sonunda Cell Stem Cell Dergisi'nde yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre embriyoların döllenmeden hemen sonra tek hücre aşamasındayken gen ifadesi göstermeye başladığı belirtildi.

Maden suyunda doğru bildiğimiz yanlışlar

Sağlık açısından birçok faydası bulunan maden suyunun halk arasında doğru bilinen yanlışlar neler? Gıda Mühendisi Yasin Günaydın doğru bilinen yanlışları anlattı.

Pandemi döneminde uyku sorunları arttı

Uyku saatlerinin esnek hale gelmesi, fiziksel hareketin azalması ve ekran karşısında geçirilen sürenin uzaması pandemi dönemine has bir uykusuzluk sorununa yol açmasına neden olduğu ortaya çıktı. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaynak, koronasomnia olarak adlandırdığı bu durum nedeniyle yaşanan uyku sorunlarının toplumun yüzde 70'inde ortaya çıktığını söyledi.

Bulaşıcı varyanttan korunmanın tek silahı maske

Bulaşın çok hızlı olduğu Omicron varyantında salgından korunmanın tek yolunun önlem almakla mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Haydar Sur, maske kullanımının salgından korunmada en önemli silah olduğunu vurguluyor. Maske kullanımının bir sosyal sorumluluk ve başkalarının sağlığına saygının bir ifadesi olduğunu belirten Sur, maskelerin sık sık değiştirilmesi, çok riskli yerlerde çift maske takılması gerektiğini hatırlattı.

Fethiye’de günlük 150 pozitif vaka

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25- 31 Aralık tarihleri arasında  korona virüs vaka sayısının en çok arttığı 10 ili paylaştı.Listede Muğla altıncı sırada yer aldı.Fethiye’de de her gün yaklaşık 150 pozitif vaka tespit edildiği öğrenildi.

Toplam 999 haber.