Kültür Sanat

İasos kazısına odalar destek verecek İasos kazısına odalar destek verecek
Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi açılışa hazırlanıyor Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi açılışa hazırlanıyor
Milli Mücadeleye katkılarından dolayı Celal Bayar tarafından hediye edilen çeşme restore edildi Milli Mücadeleye katkılarından dolayı Celal Bayar tarafından hediye edilen çeşme restore edildi
GESAM'dan 'Telif Hakkı' konferansı GESAM'dan 'Telif Hakkı' konferansı
Başkan Oktay, Marmaris'in tanıtım filminde rol aldı Başkan Oktay, Marmaris'in tanıtım filminde rol aldı
Bodrum'da İdil Biret rüzgarı Bodrum'da İdil Biret rüzgarı
Sanatçı Gökhan Türkmen, Karaca'yı ziyaret etti Sanatçı Gökhan Türkmen, Karaca’yı ziyaret etti
İdil Biret konseri Pazartesi günü İdil Biret konseri Pazartesi günü
Repliği Söylediler, Ödülü Kazandılar Repliği Söylediler, Ödülü Kazandılar
Büyükşehirden İdil Biret Konseri Büyükşehirden İdil Biret Konseri
Normalleşme süreci ile stantlar açılmaya başlandı Normalleşme süreci ile stantlar açılmaya başlandı
FETHİYE EDEBİYAT GRUBU, DOĞUM GÜNÜ KUTLADI FETHİYE EDEBİYAT GRUBU, DOĞUM GÜNÜ KUTLADI
YONCA USTA'NIN RENK ODASI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ YONCA USTA’NIN RENK ODASI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
KARANTİNA GÜNLERİNDE YAPTIĞI ALBÜM SES GETİRDİ KARANTİNA GÜNLERİNDE YAPTIĞI ALBÜM SES GETİRDİ
Sanatçı Yonca Usta, İlk Kişisel Sergisini Fethiye'de Açıyor Sanatçı Yonca Usta, İlk Kişisel Sergisini Fethiye’de Açıyor
Beşkazalılar, Kurallara Uygun Toplandılar Beşkazalılar, Kurallara Uygun Toplandılar
Bakan Ersoy, Bodrum Kalesi'nin açılışını yaptı Bakan Ersoy, Bodrum Kalesi'nin açılışını yaptı
Muğla'ya gelen turist sayısında büyük düşüş yaşandı Muğla'ya gelen turist sayısında büyük düşüş yaşandı
Başkan Gürün: Salgını fırsata çevirmek için özel bir konumdayız Başkan Gürün: Salgını fırsata çevirmek için özel bir konumdayız
Muğla Büyükşehir Altınkent ödülünde finale kaldı Muğla Büyükşehir Altınkent ödülünde finale kaldı
Kültür Sanat Haberleri

İasos kazısına odalar destek verecek

İasos Kazı Başkanı Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Baldıran, antik kentte yürütülen arkeolojik kazılar hakkında bilgi aktarırken, kazılara Milas'taki odaların destek vereceğini belirtti.

Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi açılışa hazırlanıyor

43 Milyon gibi bir yatırımla Muğla'ya kazandırılan, ismini halkın belirlediği ve Türkiye Cumhuriyeti'ne doktor, bilim insanı, eğitimci, Atatürk'ün yolunda çağdaş Türk Kadını Türkan Saylan'ın isminin verildiği tesiste çalışmalar tamamlanıyor. 4 bloktan oluşan tesiste çok amaçlı salon, kreş, çocuk atölyesi, sanat atölyeleri, dijital kütüphane, sergi salonu, spor salonu, kitap kafe ve kapalı otopark bulunuyor. Ayrıca çok değerli yazar Oktay Akbal ve Ünal Türkeş'in kişisel kütüphaneleri ve arşivleri de Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi içerisinde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Milli Mücadeleye katkılarından dolayı Celal Bayar tarafından hediye edilen çeşme restore edildi

Germencik Belediyesi tarafından ilçeye bağlı Kırsal Dağyeni Mahallesi'nden bulunan tarihi çeşme restore edildi. Çeşmenin yapılış tarihinden ziyade hikayesi duyanları şaşırtırken restore edilen çeşmenin Milli Mücadele'de önemli kahramanlıkları bulunan Dağyeni Köyü'ne teşekkür amaçlı yapıldığı öğrenildi.

GESAM'dan 'Telif Hakkı' konferansı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM) Kovid-19 salgını sonrası Muğla'da 'Güzel sanatlar ve telif hakları' konulu konferans ve sergi etkinliği gerçekleştirdi.

Başkan Oktay, Marmaris'in tanıtım filminde rol aldı

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, 'Marmaris eşittir özgürlük' ana temasıyla hazırlanan ve Marmaris'in tarihi ve doğal güzelliklerini anlatan tanıtım filminde rol alarak, insanları ilçeye davet etti.

Bodrum'da İdil Biret rüzgarı

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği müzik festivalinde Dünyaca Ünlü piyano sanatçısı İdil Biret Bodrum Antik Tiyatro'da sahne aldı. İdil Biret Müzik Festivali'nin bu yılki temasını Beethoven'ın 250'inci doğum yıl dönümü 5 piyona konçertosu oluşturdu. Konsere izlemeye gelenler sosyal mesafe kurullarına uydu ve maske taktı. Öte konser girişinde herkesin ateşi ölçüldü.

Sanatçı Gökhan Türkmen, Karaca’yı ziyaret etti

Tatilini iki haftadır Fethiye’de geçiren Ünlü sanatçı Gökhan Türkmen, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’yı ziyaret etti.

İdil Biret konseri Pazartesi günü

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi'nin ortaklaşa düzenleyeceği müzik festivalinde Dünyaca Ünlü piyano sanatçısı İdil Biret sahne alacak. İdil Biret Müzik Festivali'nin bu yılki teması Beethoven'ın 250'inci doğum yıl dönümü 5 piyona konçertosu oluşturuyor.

Repliği Söylediler, Ödülü Kazandılar

Menteşe Belediye Tiyatrosu tarafından hazırlanan proje kapsamında belirlenen replikleri oyunlaştırarak videoya çeken ve değerlendirme sonrasında dereceye giren çocuklara ödülleri, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş tarafından verildi.

Büyükşehirden İdil Biret Konseri

Dünyaca Ünlü piyano sanatçısı İdil Biret 20 ve 23 Temmuz tarihlerinde Bodrum Antik Tiyatroda dinleyicilerle buluşacak. Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası eşliğinde düzenlenecek olan müzik festivalinin biletleri ücretsiz olarak Bodrum Liman Ofisi, Marmaris UKOME, MUSKİ, Fethiye Turizm ofisi, Milas Atatürk Spor Kompleksi ve Menteşe Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nden temin edilebilecek.

Normalleşme süreci ile stantlar açılmaya başlandı

El emeği ile üretilen takı, ahşap ve cam eşyalar, bez bebekler ile hediyelik eşyaların yer aldığı Fethiye El Emeği Göz Nuru stantları; Kovid-19 normalleşme süreci ile yeniden Beşkaza Meydanı’nda kuruluyor. Korona virüsü tedbirleri kapsamında Mart ayından bu yana açılamayan stantların, bundan böyle Cumartesi ve Pazar günleri sabah 16.00 ile akşam 24.00 saatleri arasında açık olacağı kaydedildi.

FETHİYE EDEBİYAT GRUBU, DOĞUM GÜNÜ KUTLADI

Yazar Coşkun Karabulut ve arkadaşlarından oluşan Fethiye Edebiyat Grubu, kahvaltılı bir buluşma gerçekleştirdi. Türkiye Sakatlar Derneği Lokali’ndeki buluşmaya Fethiye Edebiyat Grubu üyeleri katıldı. Etkinlikte, Gülseren Pars için sürpriz doğum günü de gerçekleştirildi.

YONCA USTA’NIN RENK ODASI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Ressam Yonca Usta’nın Lotus Chakra’daki “Renk Odası” isimli resim sergisi göz kamaştırdı. 15 soyut resmin yer aldığı resim sergisine ilgi yoğun oldu. 12 yıldır resim sanatıyla uğraşan Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Resim, Heykel ve Seramik mezunu Yonca Usta, “’Resimlerim hislerim ve sezgilerimi yansıtıyor. Zihnimden ve bedenimden uzaklaşıp özgürlüğüme kavuşarak yapıyorum” ifadelerini kullandı.

KARANTİNA GÜNLERİNDE YAPTIĞI ALBÜM SES GETİRDİ

Türkiye’nin en iddialı Rock Grubu Gizem Saatçi Band, Koronaya Şifa albümü yaptı. Türkiye'nin tek basit kadın vokali, muhteşem gırtlak ve sesi ile Türkiye'nin Tina Turner ı olarak tanınan ve sahnelerin en çok aranan sesi haline gelen Gizem Saatçi, yeni albümünü anlattı. Bu albümden ilk klibini “At Ateşe” adlı eserine çeken sanatçı, “Bu zamana dek, özellikle son iki yıldır yapmış olduğumuz eserler Rock müzik tarihine altın harflerle yazıldı. Amaçlarımızdan bir tanesi de Fethiye ve çevresinin tanıtımına, çektiğimiz kliplerle katkıda bulunmak. Bu ilk klibimiz şimdiden tıklanma rekoru kırıyor” diye konuştu.

Sanatçı Yonca Usta, İlk Kişisel Sergisini Fethiye’de Açıyor

Sanat yaşamını Fethiye’de sürdüren Ressam Yonca Usta, Renk Odası isimli ilk kişisel sergisini 3 Temmuz Cuma günü Lotus Chakra’da açıyor.

Beşkazalılar, Kurallara Uygun Toplandılar

Muğla’da, Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu Başkanlık divanı ve üyeleri, Covid-19 pandemisi nedeniyle bir süredir gerçekleştiremediği toplantılarını pandeminin etkisini yavaş yavaş kaybetmesiyle girilen yeni normalleşme sürecinde gerçekleştirdi. Pandemi sonrası ilk toplantılarını gerçekleştirdiklerini ifade eden Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu Başkanı Devrim Karakuş, "Bugün hem önümüzdeki 1 yılda yapacaklarımızı ana hatlarıyla konuşmak hem geçmiş yıllarda yaptıklarımızı üyelerimize ve iş yeri temsilcilerimize aktarmak için Muğla Yörük Obalarının işletmesinde yapıyoruz" dedi.

Bakan Ersoy, Bodrum Kalesi'nin açılışını yaptı

Restorasyonu büyük ölçüde tamamlanan Bodrum Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıldı. Kale her gün 10.00 ile 22.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Muğla'ya gelen turist sayısında büyük düşüş yaşandı

Yıllık 3 milyon yabancı turisti ağırlayan Muğla'ya, yeni tip korona virüs salgını sonrası 2020 yılının ilk 5 aylık döneminde 4 bin 786'sı yabancı olmak üzere toplam 13 bin 905 turist girişi oldu. 2019 yılının ilk 5 aylık döneminde ise 571 bin 487 yabancı turist girişi olmuştu.

Başkan Gürün: Salgını fırsata çevirmek için özel bir konumdayız

Muğla Tanıtım Platformu öncülüğünde, Türkiye Seyahat Acentesi Birliği (TÜRSAB), Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası destekleri ile düzenlenen Muğla tanıtım gezisi turuna katılan seyahat acentesi temsilcileri Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün tarafından verilen akşam yemeğinde bir araya geldi.

Toplam 530 haber.