Yazar Öktem, 'Pandemiden olumsuz etkilendik'

Fethiye Likya Etkinlikleri 2020 kapsamında Fethiye'ye gelen ilçemize gelen tanınmış Yazar Altay Öktem, söyleşi programında kitapseverle buluştu. Fethiye'yi çok sevdiğini söyleyen Yazar Altay Öktem, 'Yıllar önce Fethiye'ye gelmiştim. Çok değişmiş ve gelişmiş ama bir o kadar da güzel olmuş. Gerçekten Fethiye kendine özgü güzel ve yaşanacak bir şehir, kültür olarak dolu bir şehir' dedi.

PAYLAŞ

Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Açık Hava Gösteri Alanında gerçekleşen söyleşi programında konuşan Yazar Altay Öktem, herkes gibi pandemiden olumsuz etkilendiklerini dile getirdi. Bir şehrin gelişmesinde kültür ve sanatın en önemli etken olduğunu kaydeden Öktem, salgın döneminde okumanın ve kitabın değerinin arttığının altını çizdi. 

Yazar Altay Öktem yaptığı açıklamada, “Pandemi herkes gibi bizi de etkiledi. Bu süreçte ben yoğun bir çalışma temposunda içerisindeydim. Evde kalma durumu benim için bir avantaj oldu. Çocuk kitabı serisi vardı onu tamamladım. Bir de 30 yıllık edebiyat hayatımdaki yazdığım kitaplardan ilginç sözleri Aforizmalar kitabı adı altında topladım. Eylül ayında 2 kitabım birden çıkmış olacak. Şu zamana kadar 35-36 kitap oldu. Pandemi döneminde yayınevlerinin kapalı olmasından dolayı satışlar biraz düştü. Okumak isteyenler kitaba bir şekilde ulaşıyor. Gözlemlediğim kadarıyla internet satışlarında bir artış oldu” şeklinde ifadeler kullandı. 

Açıklamasını sürdüren Öktem, “Fethiye’ye yıllar önce gelmiştim. Buraya gelmek benim için bir tazelenme oldu. Sevdiğim bir turizm merkezi. Çok fazla yazar var ve çok fazla kitap çıkıyor. Okurun yazarı veya kitapları bulması da kolay değil. Bu anlamda yazarlara ve yayınevlerine de büyük işler düşüyor. Son yıllarda bu tip etkinlikleri çok önemsiyorum. İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması çok abes bir şey. Kadına şiddet ve her türlü şiddettin arttığı bu dönemde İstanbul Sözleşmesi bir an önce uygulamaya konulmalıdır. Bulunduğumuz bir dönemde bunu tartışmaya bile açmamamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu. 


 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN