Yat ve tekneler sezona hazırlanıyor

Dünyanın gözde turizm merkezileri arasında yer alan Fethiye'de, her turizm sezonunda binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan tur teknelerinde sezon hazırlıkları aralıksız bir şekilde sürüyor.

PAYLAŞ

2. Karagözler Mevkii’nde bulunan tersanede karaya çıkarılan teknelerde, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına çalışmalar sürüyor. Fethiye bölgesinde; mavi ile yeşilin buluştuğu birbirinden güzel koylara turist taşıyan, mavi yolculuk yapan, günü birlik ve özel turlar düzenleyen teknelerde; zımpara, boya, tamirat ve bakım çalışmaları ustalar tarafından titizlikle gerçekleştiriliyor. Bakımları ve onarımları tamamlanan tekneler; yetkililer tarafından son kontrolleri yapıldıktan sonra suya indirilmek üzere hazır hale geliyor. 

ÖNÜMÜZDEKİ TURİZM SEZONUNA HAZIRLANIYORUZ 
Ölüdeniz’de tekne turu işletmeciliği yaptığını kaydeden Turan Kaçar, “Önümüzdeki turizm sezonuna hazırlanmak için, sokağa çıkma kısıtlama döneminde de çalışarak teknemizi hazır etme çabasındayız. Turizm sezonu yaklaşıyor ve yapım ile tadilat çalışması bekleyen bir sürü tekne sırada bekliyor. Bu nedenle sokağa çıkma kısıtlamalarında bile çalışmak zorundayız. İlçemize tatil için gelen yerli ve yabancı turistlerimizi en güzel şekilde ağırlamak, can ve mal güvenliğini sağlamak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi. 

BAKIM ÇALIŞMALARININ AŞAMALARINI ANLATTI
Sezon bittikten sonra karaya çıkarılan ve yapılan tadilat çalışmaları hakkında da değerlendirmede bulunan Kaçar “Tadilat için tersanede karaya çıkarılan teknelerin suda kalan kısımları önce zımparalanıyor. Ardından boya ve vernik çalışması gerçekleşiyor. Bu aşamaların kesinlikle karada yapılması gerekiyor. Çünkü bu çalışmalar denizin içinde yapıldığı takdirde; tekneden kalkan boyalar ve zımparalama esnasında kalkan tozlar komple denize düşer ve deniz kirliliği oluşur. Teknelerimizin bu alt kısım çalışmaları yapıldıktan sonra, tekrar tekneler denize bırakılır ve iç dizayn çalışmaları ve rutin temizlikleri yapılır” şeklinde konuştu. 

KONTROLLER TAMAMLANDIKTAN SONRA TURLARA ÇIKIYORUZ
Tekne işletmecisi Turan Kaçar, “Her sezon bu teknelerin bakımlarını ve onarımlarını yapmak zorundayız. Teknelerin bakımında boyasını yapıyoruz. Çürüyen yerleri yeniliyoruz. Teknelerin her tarafını baştan aşağı temizleyerek sezona hazırlıyoruz. Hazır hale geldikten sonra Liman Başkanlığı tarafından denetleniyor ve denize tekrar veriliyor. Karada ki kontroller tamamlandıktan sonra denize indirme iznimizi alıp denize indiriyoruz. Denizde deki güverte ve motor bölümlerinde bakımlarımızı yaptırıyoruz. Aynı şekilde yetkililer tarafından kontrol ediliyor ve sefere çıkma iznimiz veriliyor” ifadelerini kullandı. 

HAREKETLİ BİR SEZON BEKLENİYOR
Deniz turizminde geçen yıla oranla bu sezon daha hareketli bir sezon beklediklerini de ifade eden tekne işletmecisi Turan Kaçar, “Geçen sezon pandemi sürecinden dolayı gerçekleşen sıkıntılar nedeni ile kısıtlamalı olarak çalışmalarımızı yaptık. Deniz sektöründe çok şükür herhangi bir vaka olayına da rastlanılmadı. Bu konuda yetkililerimiz çok bilinçli bir çalışma yaptılar ve kontroller en üst düzeyde idi. Belirtilen kural ve kaidelere biz deniz turizmcileri ve çalışanları olarak da riayet ettik. Her türlü güvenlik önlemlerini alarak yerli ve yabancı turistlerimizin tatilinin iyi geçmesini sağladık. Bu sezon yine aynı şekilde, her türlü güvenliğin alınması sonucu tatilcilerimize hizmet vereceğiz” dedi.(ONUR ÇADIR)


 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN