Yabancı Uyruklu Vatandaşlar, Tedbirleri Olumlu Karşılıyor

Tatil için tekneleriyle Türkiye’ye gelen ve uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar, tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerden memnun kaldıklarını söylediler.

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar, Tedbirleri Olumlu Karşılıyor
Güncel
Tatil için tekneleriyle Türkiye’ye gelen ve uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar, tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerden memnun kaldıklarını söylediler.

Haber Editörü: Erdoğan Karagöz

Türkiye’ye mavi yolculuk için tekneleriyle gelen ve Fethiye Ece Marina’ya demirleyen İngiliz ve Alman uyruklu aileler ile uzun yıllardır Fethiye’de yaşayan İngiliz aileler, 65 yaş üstü oldukları için bir aydır evlerinden ve teknelerinden dışarıya çıkmadan yaşıyorlar. Covid-19 salgınına karşı Türkiye’nin aldıkları tedbirleri harfiyen uygulayan yabancı uyruklu vatandaşlar, Sokağa Çıkma Yasağı’nda Marina yetkilileri ve komşularının sağladığı ekmek ve diğer ihtiyaçlarının getirilmesinden memnun kaldıklarını belirttiler.

Tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs salgınına karşı Fethiye’de teknelerinde ve evlerinde kendilerini izole eden yabancı uyruklu vatandaşlar bu salgına karşı Türkiye’nin aldığı tedbirleri memnunlukla karşıladıklarını ifade ettiler. Covid-19 salgınına karşı Türkiye’nin aldığı tedbirlerle dünya ülkelerinin aldığı tedbirleri karşılaştırdıklarında Türkiye’nin ne kadar başarılı olduğunu gördüklerini belirttiler.

“Oğlum Eğitimini Teknede Tamamlıyor”

Eşi Lynne ve 16 yaşındaki oğlu Cassey ile birlikte uzun süredir Fethiye koylarında denizde olan ve Covid-19 ile birlikte Ece Marina’ya demir atan emekli muhasebeci Geoff Russell (69) “ denize bakarak denize çıkamamak bizleri üzüyor. Covid-19’a karşı 65 yaş üstü olduğum için ben ve 20 yaş altı oğlum sokağa çıkmıyoruz. İhtiyaçlarımızı eşim karşılıyor. Oğlum tekneden İngiltere’deki eğitimini deniz üzerinden online görüyor. Kısıtlı alanda ağırlıklarla kültür fizik çalışması yapıyoruz. Zamanımızı burada kitap okuyup internete girerek geçiriyoruz. İhtiyaçlarımızı iki haftalık karşıladığımız için bu periyotta şu ana kadar zorlanmadık. Yelkenciler bu tür kurallara her an hazırdırlar. Eğer süreç uzarsa zorlanabiliriz. Türkiye’nin aldığı tedbirler çok olumlu. Bütün dünya ülkeleri bu virüsle boğuşuyor. Türkiye’nin İngiltere’ye yardımı bu aşamada çok olumlu. Tüm ülkeler böyle durumlarda birbirlerine yardım etmeli. Umutsuz değiliz, panik yapmıyoruz. Ancak oturma iznimiz Haziran’da bitecek. İşte o zaman göç idaresi ve bakanlıklar bize nasıl yardım edecekler onu merak ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Tedbirleri Başarılı Buluyoruz”

Ece Marina’da teknede kardeşi Peter Kaltwasser’le birlikte yaşayan Emekli Tıbbi Farmakoloji Uzmanı 65 yaşındaki Maria Kaltwasser ise “12 Şubat’tan bu yana Türkiye’de deniz üzerindeyiz. Covid-19 başladıktan sonra Ece Marina’ya yanaştık. Denizci olduğumuz için bu güzel havalarda koylara çıkamamanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Fakat bu virüse karşı tedbirli olmak gerekiyor. Türkiye’nin aldığı tedbirleri çok olumlu buluyorum. İnsanların evde kalmaları virüsün yayılmasını önlüyor. Beklentim, uzun süre Sokağa Çıkma Yasağı da gelebilir. Bu kararlar sadece biz 65 yaş üstü değil, herkes için geçerli olmalı. Maske takmak çok faydalı. Virüsün karşılıklı bulaşmasını önlüyor. Türkiye, tedbirlere çabuk alıştı. Geçen hafta sonunda Fethiye’de Sokağa Çıkma Yasağı’na habersiz yakalandık ancak Marina yetkilileri, sabah ekmek ve ihtiyaçlarımızı getirince sürpriz oldu. Bu hafta sonu yapılacak Sokağa Çıkma Yasağı’na hazırız. Süpermarketlerden alışveriş yaptırıyoruz. Türkiye’nin aldığı tedbirlere harfiyen katılıyor ve olumlu buluyoruz. Türkiye’nin İngiltere ve diğer ülkeler gönderdiği tıbbi yardımı alkışlıyoruz. Din ve siyaset yapmadan tıbbi yardım, maske, solunum cihazları hatta doktor yardımı yapması son derece duygulandıran bir olaydır” dedi.

“Tek Sıkıntım Hayvanlarımı Gezdirememek”

13 yıldır Fethiye’de Çalış Mevkii’nde aldığı villada yaşayan İngiliz uyruklu Cathy Harrower de 65 yaş üstü Sokağa Çıkma Yasağı’na takılanlardan olduğu için kendisini evde izole ettiğini, pandemiye karşı Türkiye’nin aldığı tedbirleri oldukça başarılı bulduğunu söyledi. Harrower “ bu tedbirler doğrultusunda sokağa çıkamıyoruz. Evde 30’a yakın kedi ve köpek besliyoruz. Bu hayvanları gezdiremediğim için üzgünüm. Ancak sıkıntı da çekmiyoruz. Türkiye’nin aldığı önlemler, pandemiye karşı mücadelesi, dünya ülkeleriyle karşılaştırıldığında sonuçlar gösteriyor ki Türkiye çok başarılı. Sadece tedbirlere insanların uymaması sıkıntı veriyor. Önlemler alınıyor ama uymayanlar sıkıntı yaratıyor. Sokağa Çıkma Yasağı olduğunda Türk komşular, alışveriş için yardıma koştu. Yine yöneticiler her gün sorup ilgileniyorlar. Türkiye’nin İngiltere’ye tıbbi yardım göndermesini de takdirle karşılıyorum” diye konuştu.

Yabancı uyruklu vatandaşlar röportaj bitiminde Türkçe olarak “Evde Kal Fethiye” diyerek Türk vatandaşlarına da çağrıda bulundular.

Son Güncelleme: 14 Nisan 2020 17:40

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARA DA BAKIN