Üzümlü'de sokak hayvanlarına sahip çıktılar

Fethiye'nin Yeşilüzümlü Mahallesi'nde 7 yıl önce kurulan Yeşilüzümlü Hayvan Bakım Topluluğu (ACU), çevredeki sokak hayvanlarına sahip çıktılar. Kedi ve köpekler için kendi imkanları ile bakım alanı sağlayan gönüllüler, düzenledikleri etkinlikler ve destekçileri sayesinde 100 civarında hayvanın bakımını sağlıyor.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

9 gönüllü tarafından kurulan Yeşilüzümlü Hayvan Bakım Topluluğu, tahsis ettikleri alanlarda kedi ve köpekler için yaşam alanları oluşturdu. Topluluk üyeleri her gün kedi, köpek ve yavru köpeklerin olduğu bölümlerde yem ve su takviyesi ile temizlik faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıllarda sokak hayvanları yararına etkinlikler düzenlediklerini belirten Yeşilüzümlü Hayvan Bakım Topluluğu Başkanı Brenda Singleton, korona virüs salgını nedeniyle programlarını iptal etmek zorunda kaldıklarını dile getirdi.     

CAN DOSTLARI YUVA SAHİBİ YAPIYORLAR 
Yeşilüzümlü Hayvan Bakım Topluluğu Gönüllüsü Cem Özgenoğlu yaptığı açıklamada, “Üzümlü ve çevresindeki köylerdeki hayvanlara yardım ediyoruz. Yardıma ihtiyacı olan kedi ve köpeklere yardım edip, kısırlaştırma işlemlerini de yapıyoruz. Bakımını yaptığımız hayvanların sahiplendirmesini yapıyoruz” dedi. 

HAYVANSEVERLERİN YARDIMINI BEKLİYORUZ
İmkanları ölçüsünde hayvanların bakımlarını sağladıklarını aktaran Topluluk Gönüllüsü Coşkun Karaduman, “Fethiyeliyim, uzun yıllar yurtdışında yaşadım. 4 senedir de buradayım. Yapılan bu iyiliği görünce bende çok etkilendim ve yardım etmeye karar verdim. Geldiğim zaman kedi ve köpekler için yer problemi vardı. Yıllık olarak bir arazi kiraladık. Herkesin kendi bütçesinden ayırdığı para ile buraya konteynırlar ve gerekli malzemeler alındı. Arazimizin yolunu yaptırdık. Hayvanların sayısı arttığı için 1 konteynıra daha ihtiyacımız var. Fethiye Belediyesi ile görüştük. Üzümlü Mahallesi ve çevresinde çok sayıda sokak köpeği var. Fakat burada yem sorunumuz var. Bu konuda yetkililerin duyarlı olmasını rica ediyoruz” şeklinde konuştu. 

HAYVANLARIN SAĞLIKLI VE MUTLU BİR HAYAT SÜRMESİNİ SAĞLIYORUZ
Yeşilüzümlü Hayvan Bakım Topluluğu Başkanı Brenda Singleton açıklamasında, “7 yıl önce Yeşilüzümlü Mahallesi’ne taşındım. Geldiğimde sokaktaki hasta ve aç hayvanlar dikkatimi çekti. İlk olarak sokak hayvanlarını beslemek için kek yapıp satmaya başladım. 7 yıl boyunca hayvan severler olarak büyüdük ve geliştik. Bu civarda yaklaşık 100’den fazla hayvanın bakımını yapıyoruz. Ana gelirimiz sponsorluk, bunun dışında 2. el eşyalar satıyoruz. Para toplamak için etkinlikler düzenliyorduk ama pandemiden dolayı hepsi iptal oldu. Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Belediye ve barınakla ortak çalışıyoruz. Barınak hayvanların kısırlaştırılmasında ve aşılanmasında bize yardımcı oluyor. Elimizden geldiğince hayvanların sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmesini sağlıyoruz” diye konuştu.

DÜZENLİ OLARAK BAKIMLARI YAPILIYOR
Kedi Sorumlusu Anne Kapteinat, hasta olan hayvanların tedavileri ile ilgilendiklerini söyledi. Kapteinat, “Her gün bir kişi kedilerin ve köpeklerin bakımını ve temizliğini yapmak için geliyor. Kediler hasta ise tedavilerini yaptırıyoruz. Düzenli olarak parazit bakımlarını yapıyoruz. Kış için konteynırlar aldık. Kedi ve köpekler istedikleri zaman girip çıkabiliyor. İçeride onları sıcak tutacak battaniye ve yatakları var. Kedi sayımız 40’ın üzerinde… Gönüllü bir arkadaşımız bakımlara yetişemezse hemen yardıma başka gönüllüler de geliyor” ifadelerini kullandı.

YAVRU VE YETİŞKİN KÖPEKLER AYRI YERLERDE BAKILIYOR 
Köpek Bakım Sorumlusu Harry Land, “Köpekleri bulur bulmaz ilk olarak aşılarını yaptırıyoruz. Parazitlere karşı ilaçlama işlemi uyguluyoruz. Daha sonra onlar için yuva buluyoruz. Bize ulaşan hayvan severler, kedi ve köpeklerimizi sahiplenebiliyor. Sokakta bulduğum hasta bir köpeği evime aldım ve bakımını sağladım. Zehirlenen hayvanlar konusunda ise sorumluların bulunması ve bu konuda duyarlılığın arttırılması. Yavru ve yetişkin köpeklere ayrı yerlerde bakıyoruz. Çünkü onları aynı yerde bulunduramıyoruz. Grup halinde yaşayan köpeklerin içine yeni bir üyenin kaynaşması zaman alıyor. Onun için bakımlarını ayrı yerlerde yapıyoruz. Elimizden geldiğince köpekleri kısırlaştırıp, sokağa bırakmayı amaçlıyoruz. Vatandaşlardan ve hayvan severlerden beklentimiz soğuk kış günlerinde onlara korunaklı bir yer, mama ve su desteği sağlamaları” şeklinde ifadeler kullandı. (FATİH DERELİ)

Gerçek Fethiye

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN