ÜZÜM ÇOK, ALICI YOK

Seydikemer İlçesi'nin Arsa Mahallesi'nde yaklaşık 2 ay önce başlayan üzüm hasadında sona yaklaşılıyor.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Bölge ekonomisine önemli katkı sağlayan üzüm; toplandıktan sonra şaraplık, pekmezlik, sofralık ve kurutmalık olarak ayrılıyor. Geçen yıl 8 bin tonluk bir üretim yapıldığı kaydedilirken; bu yıl ise 10 bin tona yakın bir üretimin olduğu öğrenildi. Arsa Köyü Muhtarı Cüneyt Uçar üreticilerin pazar konusunda sıkıntı çektiğini belirtti. Üreticilerden Ganime Morkaya, maliyetlerinin çok artmasına rağmen fiyatın aynı kalmasına tepki gösterdi. 

HASAT DÖNEMİ BAŞLADI
Üzüm üreticilerinden Ganime Morkaya yaptığı açıklamada, “Üzüm hasat dönemimiz başladı. Üzümlerimizi yetiştirirken çok özveri gösteriyoruz ama satış fiyatlarından memnun değiliz. Pekmezlik ve şaraplık üzüm 1,80TL, salkım üzüm 2,60TL, temiz kasa üzüm 2,50 TL’ye satılmaktadır. Bu şartlarda emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Ancak masrafımızı çıkarabiliyoruz. İstediğimiz kazancı elde edemiyoruz. Aldığımız emekli maaşlar ile idare ediyoruz” diye konuştu. 

TÜCCAR BULAMIYORUZ!
Yapılan hasadı elden çıkaramayan Arsa Köyü halkı tüccarlara ulaşamadığını dile getirirken, Arsa Köyü Muhtarı Cüneyt Uçar, “Biz üzümlerimizi alacak tüccar bulamıyoruz. Biz mahalle olarak üzüm yetiştiriciliğinde yüzde 70’lik bir artış gösterdik. Çiftçilerimiz elmadan ziyade üzüm üretimine ağırlık verdi. Fakat pazarlamada sorun yaşıyoruz. Çünkü tüccar bulamıyoruz. Ve ürünlerimiz elimizde kalıyor. Elbette satılıyor fakat bir zaman sonra süre aşımına uğruyor” dedi.

MALİYET ÇOK YÜKSEK, SATIŞ DÜŞÜK
Geçen yıla göre değişmeyen üzüm fiyatlarının üzerine artan maliyetler de eklenince çiftçiler zor durumda kaldı. Geleceğe yönelik plan yapan Arsa Mahallesi’nde çiftçiler yatırımını üzüme yapıyor. Arsa Köyü Muhtarı Cüneyt Uçar, “İlaca ve tarım alanlarında kullandığımız ürünlere gelen yüzde 150’lik zam bizi zor durumda bıraktı. Malzemelere zam geldi fakat bizim üzümümüzün fiyatı geçen seneyle aynı kaldı. Pekmezlik ve şaraplık üzüm 1,80TL, salkım üzüm 2,60TL, temiz kasa üzüm 2,50 TL’ye satılıyor. Biz Arsa Mahallesi olarak yılda 10 ton üzüm hasadı gerçekleştiriyoruz. Ben inanıyorum ki 5 sene sonra bu sayı iki katına çıkacaktır. Artan maliyetler düşürülürse ve üzüm ticareti fiyatlarında artış olursa çiftçimiz kazanır ve köyümüz içinde bir istihdam sağlanmış olur” diye konuştu. 


 

Emrullah Gök

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN