UÇUŞLAR BAYRAMDA ARTACAK

Dünyanın en gözde yamaç paraşütü merkezi olan Ölüdeniz Babadağ'da, yamaç paraşütü pilotları önümüzdeki Kurban Bayramı'nı bekliyor. İngiltere'den Dalaman'a gelecek uçaklarla bayram tatilini Fethiye'de geçirmek isteyen tatilcilere, yamaç paraşütü keyfi yaptırmak isteyen pilotlar, 'uçuşlar bayramda artacak' dedi. Geçtiğimiz günlerde olan single kazalara da değinen yamaç paraşütü pilotları bu ekstrim sporlarda uyulması gereken kuralların olduğunu hatırlatıp disiplin dışına çıkılırsa kazaların olabileceğini dile getirdiler.

PAYLAŞ

Dünyanın en gözde yamaç paraşütü merkezi olan Ölüdeniz Babadağ’da, yamaç paraşütü pilotları önümüzdeki Kurban Bayramı’nı bekliyor. İngiltere’den Dalaman’a gelecek uçaklarla bayram tatilini Fethiye’de geçirmek isteyen tatilcilere, yamaç paraşütü keyfi yaptırmak isteyen pilotlar, “uçuşlar bayramda artacak” dedi. Geçtiğimiz günlerde olan single kazalara da değinen yamaç paraşütü pilotları bu ekstrim sporlarda uyulması gereken kuralların olduğunu hatırlatıp disiplin dışına çıkılırsa kazaların olabileceğini dile getirdiler.
Dünyanın en gözde yamaç paraşütü merkezi olan Ölüdeniz Babadağ’da hareketlilik artıyor. Yamaç paraşütü şirketleri, çoğunluğu yerli turistleri Babadağ’dan Ölüdeniz’e uçururken pandemi nedeniyle geciken yabancı turistler bekleniyor. Birkaç gün içinde Dalaman Havaalanı’na inmesi beklenen İngiliz turistleri taşıyan uçaklar inince Babadağ daha da şenlenecek. Önümüzdeki Kurban Bayramı’nda da canlılık beklenen Babadağ’da yamaç paraşütü pilotları “ her şey hazır, biz turistleri bekliyoruz” dediler. Tecrübeli pilotlardan Murat Tüzer “Birkaç gün sonra sezonun daha iyi olacağına inanıyorum. Bugünler de epey uçan var. Havamız güzel. Her şey hazır, biz turistleri bekliyoruz” dedi. Bir başka tecrübeli pilot Erdal Akkuş ise “    Küresel boyutlu krizden dolayı sezon çok yavaş. Şu anda gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Kadın pilot Yeliz Bakar ise “Bu hafta biraz bayram kalabalığı var. İnşallah sezonumuz iyi olur. Ölüdeniz’de değişik şirketlerde 8 kadın pilot görev yapıyoruz” diye konuştu.
KAZALAR DİSİPLİNSİZLİKTEN
Geçtiğimiz günlerde Fethiye’ye tatile gelen Arif Şahin, yamaç paraşütüyle uçarken denize düşmesi sonucu ağır yaralanıp Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Bu kazayı değerlendiren tecrübeli pilotlar, single pilotun bir an önce iyileşmesini beklediklerini söyleyerek “kazalar genellikle disiplinsizlikten kaynaklanıyor” dediler. 
Pilot Tüzer “Uyulması gereken kurallar var. Her sporda olduğu gibi bu sporda da uyulması gereken disiplin var. Bu disipline uyulursa bu spor güvenli. Bu disiplinin dışına çıkılırsa hava uygun değilse veya yeterli tecrübeniz yoksa bu riski arttırıyorsunuz. Bu kazalar bizi de üzüyor. Olmasını kimse istemez” dedi. Pilot Erdal Akkuş ise “Single’larda olan kazalar daha çok pilotaj ve malzemesiyle alakalıdır. Kazanın oluş şekline ve o kişinin buradan uçup uçamayacağına bakmak lazım. Tek başına uçanlardaki kazalar bana göre geniş bir yelpaze” ifadelerini kullandı.
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN