Türkülerin babası türkülerle anıldı

Türkülerin babası Fethiyeli Türk Halk Müziği Bağlama Sanatçısı merhum Hamdi Özbay, ölümünün 4. yıl dönümünde düzenlenen konser ile anıldı. Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi'nde gerçekleşen organizasyonda Özbay'ın derlediği türküler Adem Kazan, Ali Tunç ve Aysun Karasaçlı tarafından seslendirildi.

PAYLAŞ

Fethiye’nin yetiştirdiği ve İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği Bağlama Sanatçısı merhum Hamdi Özbay, ölümünün 4. yıl dönümünde türküleri anıldı. Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneği ve Fethiye Belediyesi Sosyal İşler müdürlüğünün birlikte düzenlediği anma programına Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli, Fethiye Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Halime Ok, Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneği Başkanı Hasan Kalkan ve türkü severler yer aldı.

Gerçekleşen programda Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneği Başkanı Hasan Kalkan’ın yanı sıra sanatçılar Adem Kazan, Ali Tunç ve Aysun Karasaçlı; merhum Hamdi Özbay’ın derlediği türküleri söylediler. Konser sonunda katılımcılar Hamdi Özbay’ın anıtına karanfil ve çiçek bıraktılar. 

Fethiye Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Halime Ok açıklamasında Türk Halk Müziği’ne önemli katkıları olan Hamdi Özbay’ı rahmet ve minnetle andıklarını belirttiler. Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli yaptığı açıklamada, “Hamdi Özbay bölgemizin yetiştirdiği çok değerli bir Türk Halk Müziği sanatçısı. Öte yandan kendisi TRT sanatçısıdır. Uzun yıllar TRT’de çalıştıktan sonra tekrar Fethiye’ye döndüğünde koro çalışmaları yapmış ve iz bırakmıştır” dedi. 

Sanatçı Adem Kazan, “Hocamız Hamdi Özbay, halk müziğimizin mihenk taşları arasında yer almaktadır. Vefatının yıldönümü dolayısıyla bir program düzenlendi. TRT’de yer alan sayılı saz sanatçıları arasında yer almaktadır” diye konuştu. 

Ali Tunç da Özbay’ı rahmetle anarak, “Hocamızın ölüm yıldönümünde görevimizi yerine getirdik. Hamdi Özbay’ı anlatmaya kelimeler yetmez. 2-3 cümle ile anlatılacak bir değer değil. Şu büstün bile burada yer almasını onun önemini ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı. 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN