TÜRKİYE'DE BİR İLK FETHİYE'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Meslek odaları tarafından Türkiye genelinde bir ilke imza atıldı. Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Mesleki Yeterlilik Sınavı, Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Odası hizmet binasında gerçekleştirildi. Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şaban Taşar, 'İkinci el oto alım satım yapan arkadaşlarımızın ve oto galericileri işletmecilerinin almasının zorunlu olduğu Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Mesleki Yeterlilik Sınavlarını ilçemizde organize ediyoruz' derken Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, 'Oda Başkanımız Şaban Taşar ve sınava katılanları kutluyorum. Fethiye'de böyle önemli bir hizmete imza attılar' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) bünyesinde yer alan Esnaf Sanatkarlar Yetkilendirme Merkezi (ESYEM) tarafından düzenlenen Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Mesleki Yeterlilik Sınavı, Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Odası hizmet binasında gerçekleştirildi. 43 katılımcı ile gerçekleştirilen sınavların Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu görevlileri nezaretinde yapıldığı kaydedildi. Bu sınavların meslek odaları tarafından Türkiye genelinde ilk kez yapıldığı belirtildi. 

SINAVLARI YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şaban Taşar yaptığı açıklamada, “İkinci el oto alım satım yapan arkadaşlarımızın ve oto galericileri işletmecilerinin almasının zorunlu olduğu Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Mesleki Yeterlilik Sınavlarını ilçemizde organize ediyoruz. Ülkemizde bir ilki gerçekleştirdik. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu bünyesinde yer alan Esnaf Sanatkarlar Yetkilendirme Merkezi ile yaptığımız protokol ile sınavımızı gerçekleştirdik. ESYEM işbirliğinde diğer esnaflarımızın ihtiyaç duyduğu mesleki yeterlilik belgesi sınavlarını yapmaya devam edeceğiz. Bu bir başlangıç oldu. Diğer ilçelere de örnek olacağına inanıyorum” dedi. 
 
43 KATILIMCI OLDU 
Açıklamasını sürdüren Taşar, “İlk sınavlarımıza 43 kişi katıldı. Oto galerici arkadaşlarımız galericiler sitesi talebi var. Apartman altlarına müsaade edilmiyor. Bununla ilgili süre uzatıldı. Galeri işletmecilerinin showroomlar ve kapalı garajların olduğu müsait ortamlara ihtiyaçları var. Bu yönde ilgili kurumlarla görüşmelerimiz olacak. Uzatma süresi sona ermeden bir çözüme ulaşacağımıza inanıyorum” diye konuştu. 

ÖNEMLİ BİR HİZMET     
Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız açıklamasında, “Oda Başkanımız Şaban Taşar ve sınava katılanları kutluyorum. Fethiye’de böyle önemli bir hizmete imza attılar. Bildiğiniz gibi zaman zaman yasalar çıkıyor. Bizim de bunlara uyum sağlama zorunluluğumuz var. Başkanımızın da kursiyerlerin ayağına bu hizmeti getirmesi önemli bir husus… Ben bu sınavların devamının sağlanması taraftarıyım. Açılan kurslara ve sınavlara ilgililerin mutlaka katılması lazım. Konfederasyonumuz ve yetkililerin gözetiminde bu sınavın Türkiye’de ilk kez Fethiye’de yapılmasından dolayı mutluyum” şeklinde konuştu. 

FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK 
Gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Ayyıldız, “Gönül ister ki ekonomimiz daha da canlasın; tüm iş kolları açık kalsın. Maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat ederek; hep birlikte özveri gösterirsek virüsten kurtulabiliriz. Yaptığımız kurul toplantılarında neler yapabileceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Kısa çalışma ödenekleri ile esnafımızı destekliyoruz. Bazı meslek gruplarında Bağkur ve sigortaların devlet tarafından ödenmesi ile ilgili bir çalışmalarımız var. Bu yönde birçok çalışmamız var. İnşallah hepsi hayata geçecektir” açıklamalarında bulundu. 


 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN