Türedi, 'Bu yıl kayıp yılı olacak'

Turizmci Civan Türedi, 2020 sezonu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Korona virüsü salgınının devam ettiğini kaydeden Türedi, 'Zor bir sürece giriyoruz. Bu yıl kayıp yılı olacaktır. Tesislerin para kazanabilmesi için güzel bir verimlikte çalışması lazım. 3 veya 4 ay süren yüksek sezonda turizmciler para kazanabiliyor' dedi.

PAYLAŞ

2020 turizm sezonu öncesinde belirsizliklerin devam ettiğini belirten Turizmci Civan Türedi, içinde bulunduğumuz dönemde Kovid-19’un kontrol altına alınamadığını söyledi. Salgından dolayı insanların yoğun olabilecek yerlerden uzak kalmak isteyeceğini vurgulayan Türedi, izole olmasından dolayı apart ve villaların tercih edileceğini ifade etti. Yerli turizmin ağırlıkta olacağını bildiren Türedi, sezon öncesinde turizmcilerin planlarını sürece göre yapmaları uyarısında bulundu. 

Turizmci Civan Türedi yaptığı açıklamada, “2020 turizm sezonu için birtakım belirsizlikler var. Şu an salgın kontrol altına alınmış değil. Dünyayı etkisi altına aldı. Birçok ülkede hala karantinalar söz konusu…İçinde bulunduğumuz durumda her şeyin normale dönüp, turizm yapılabilme ihtimalini çok zayıf görüyorum. Halen bazı ülkeler çok büyük sıkıntı altındalar. Kat edilen bir yol da yok. Uzmanlar dikkat edilmediği takdirde virüsün yayılmasının devam edeceği ifade ediliyor. Virüs kontrol altına alınmadığı sürece bana göre kimsenin bir öngörüde bulunma şansı yok. Kabul ettiğiniz müşteride pozitif vaka varsa, kurum bunun sorumluluğunu nasıl göze alacak. Tatile gelen diğer insanlara da virüs bulaştırabilir. Olasılıklar üzerine sistemin yürümesi çok zor. Bazı şeylerin net olması” dedi. 

Açıklamasını sürdüren Türedi, “Zor bir sürece giriyoruz. Bu yıl kayıp yılı olacaktır. Tesislerin para kazanabilmesi için güzel bir verimlikte çalışması lazım. 3 veya 4 ay süren yüksek sezonda turizmciler para kazanabiliyor. Düşük sezonda zaten turizmciler para kazanamıyor. Haziran ayı yaklaşıyor. Daha uçuşlar başlamadı. Otellerin belli kriterleri yerine getirmesi isteniyor. Bu kadar kısa sürede oteller bunu nasıl yerine getirecek. Bunun da mutlaka maliyetleri olacak. Salgından dolayı insanlar yoğunluk olan yerlerden uzaklaşacaklar. Villa ve apartlar izole olmasından dolayı tercih edilecektir. Ağırlıklı yerli turizmin olacağını düşüyorum” diye konuştu. 

Turizmci Civan Türedi açıklamasını şöyle sürdürdü; 
“Turistik kuyum sektörüne vergi yükü geldi. Büyük otellere müşteriler gelmediği zaman bizim o dükkanları açma ihtimalimiz biraz zor geliyor. Büyük tesislerin 1-2 ay turizm olacak düşüncesiyle sezona başlamaları büyük maliyet olacaktır. Bu tesislerde potansiyel olmadığı zaman, diğer turistik işletmeleri de sıkıntılı bir süreç yaşayacaktır. Herkes planlamasını sürece göre yapmalıdır.”   
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN