Semt Pazarları Fethiye'de de kuruldu 

Tam kapanma dolayısıyla 8 gündür kapalı olan pazar yerleri bugün açılınca Fethiye halkı 12 noktada kurulan semt pazarlarına akın etti. 

PAYLAŞ

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında pazar yeri esnafı bugün tezgâhlarını açtı. Tam kapanma döneminde 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerlerinin açılmasına izin verilmesinin ardından pazarcılar Fethiye’de de sabah saatlerinde tezgahlarını açarak satışa başladı. Fethiye’nin değişik mahallelerinde 12 semt pazarında kurulan tezgahlar doldu taştı. 8 gündür evden çıkmayan sadece marketten alışveriş yapan vatandaşlar da pazarlara akın etti. Fethiye’de Cuma günleri kurulan üretici pazarı ile Salı günleri kurulan Salı pazarındaki pazarcı esnafı aynı gün tezgah açtılar. Salı Pazarı meydanındaki tekstil pazarının bulunduğu yerde üretici pazarı kurulurken, diğer Pazar esnafı da aynı kapalı alanda kuruldu. Pazarcı esnafı arasında mesafe bırakılırken, vatandaşlar sebze ve meyveyi kendileri seçemedi. Koronavirüs tedbirleri altındaki semt pazarlarında vatandaşlara hoparlörlerden sık sık uyarılarda da bulunuldu. Pazarda domates 3-5 TL, patlıcan 3-5 TL, biber 3-5 TL, dolmalık biber 5-6 TL, Salatalık 4-5 TL, Taze Fasulye 7-10 TL, Bakla 5 TL, soğan 2-3 TL, patates 2-3 TL, elma 3-4 TL, muz 10-13 TL, erik 20 TL, Çilek 15 TL, Lahana 5 TL, Karnabahar 8 TL, yeşillikler ise 1,5 TL ile 3 TL arasında değişiklik gösterdi.
SATICILAR MEMNUN 
Satıcılar, “ Vatandaş meyve ve sebzeleri kendi seçemiyor tabi. Tedbir alırsak, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edersek daha iyi olur. Pazar kuruldu iyi güzel oldu. Aslında sağlığımız için daha katı davranmak gerekiyor. Ama insanların yaşaması için bunlar da ihtiyaç. Bu ihtiyaçları karşılamak için de daha sistemli daha programlı bir uygulama yapılabilirdi. Ancak yapacak bir şey yok. Pazar hareketli ve güzel” ifadelerini kullandılar.
NEFES ALDIK
Alışverişe çıkan vatandaşlarda, “ Pazarın kurulması bizlerin nefes alması için de bir bahane oldu. Alışverişimizi yaptık. Hem bizim hem de üreticilerin ihtiyacı vardı. Üretici açısından da iyi ve güzel oldu” şeklinde konuştular.

Onur Çadır

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN