Fethiye'de pazar denetlemesi

Korona virüs tedbirleri kapsamında İçişleri bakanlığının 17 günlük kısıtlamada semt pazarlarının Cumartesi günleri yürüme mesafesindeki vatandaşlar için kurulması üzerine Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, beraberinde protokol üyeleri ile birlikte Pazar denetimine çıktı. Fethiye'de Salı ve Cuma günleri kurulan iki Pazar aynı anda kurulurken, Kaymakam Eyüp Fırat, semt pazarında alınan tedbirleri yerinde görüp, maske, sosyal mesafe ve hijyen kontrolleri gerçekleştirdi. Kaymakam Eyüp Fırat, Fethiye'de alınan tedbirler ve kısıtlama nedeniyle vakalardaki düşüşün yüzde 50'nin üzerinde olduğunu ifade etti. 

PAYLAŞ

Fethiye’de Salı ve Cuma günleri kurulan iki Pazar aynı anda kuruldu. Kurulan semt pazarında öğle saatlerinde başlayan denetlemeye Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Ayhan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Rüştü Şen, İlçe Sağlık Müdürü Ruhsar Doyuk ve Tarım ve Orman İlçe Müdürü Şaban Sarıkaya, Fethiye Sabit Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra, Zabıta Müdürü Sadık Bağlan ile diğer yetkililer katıldı. Vatandaşlara ve pazarcı esnafına sosyal mesafe ve maske hususunda uyarılarda bulunan Kaymakam Eyüp Fırat, hayırlı işler diledi. Bazı pazarcı esnafı Kaymakam Eyüp Fırat’a “pazarın kurulmasını sağlayan devlet büyüklerimize ve sizlere teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandılar.
Üretici pazarında yapılan denetlemede genellikle vatandaşların ve üreticilerin Kovid-19 tedbirlerine uydukları gözlendi. 
PAZARLAR KONTROL ALTINDA
Fethiye’de 12 noktada vatandaşların yürüme mesafesinde kurulan semt pazarlarına gidebildiğini belirten Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, “Gördüğünüz gibi semt pazarı Kovid-19 tedbirlerine uyumlu şekilde alışverişe hazırlanmıştır. Ortada sıkıntılı bir durum yok” dedi. 
Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, “Tam kapanma sürecinde ilk haftayı bitirdik. Belki de bu sürecin en önemli ayakları kurulan pazarlardı. Bugün emniyetimiz, jandarmamız, sağlıkçılarımız, zabıtamız ve pazarcılar odası ekipleri ile hep birlikte sahadayız. Fethiye’nin belirlenen 12 yerine semt pazarlarımızı kurduk. Buradaki hedefimiz; vatandaşlar en yakın pazara araçsız gidebilsin düşüncesiydi. Ekiplerimiz sabahtan bu yana sahada görev yapıyorlar. Vatandaşlarda kendilerine en yakın olan pazarı tercih ediyor. Üretici ve esnaflar ellerindeki ürünleri de bu sayede satabiliyor. İnşallah akşama kadar çok yoğunluk olmadan bu günü bitireceğiz. Tüm ekiplere teşekkür ediyorum. Fethiyelilerden ricam; herkes kendine en yakın olan pazarı tercih etsin” dedi. 
VAKA DÜŞÜŞÜ YÜZDE 50’DEN FAZLA 
Kaymakam Fırat, mavi kategoriye geçme hedefinde olduklarını belirterek, “Kısıtlama sayesinde sayılarımız çok düştü. Sayın valimizin liderliğinde bizlerde Muğla olarak inşallah mavi kategoriye geçeceğiz. Fethiye’de ki vaka sayılarındaki düşüşler yüzde 50’den daha fazla. Çok ciddi ve umut verici düşüşler yaşanıyor. Dışarıda görülen vatandaşların hepsi izinli değil. Birde muaf tutulanlar var. Devletimiz bu süreçte belli kurumlara esneklik gösterdi. Üretim ve tedarik zincirlerinin sekteye uğramaması adına… Fethiye’den giden değil, gelen kişiler için çok izin talebi oldu. Fethiye’ye gelişte ciddi bir yoğunluk oldu. Bizim derdimiz vatandaşlara ceza yazmak değil. Kurallara uymayanlara mecburen ceza yazılıyor. Yazılan cezalar biraz yüksek ama yapacak bir şey yok. Biz kimsenin canını yakmak istemiyoruz. Belli kurallar var, o yüzden ısrarcı vatandaşlara ceza yazmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.  

EN YAKIN PAZAR TERCİH EDİLSİN
Fethiye Pazarcılar Odası Başkanı Adem Hıra, “Devletimiz 17 günlük kapanma sürecinde üreticilerin zor durumda kaldığını görerek, pazarların haftada 1 gün açılmasına karar verdi. 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri pazarlarımız kurulacak. Böyle bir karar alınınca bizde Fethiye Pazarcılar Odası olarak, esnaflarımızın mağduriyet yaşamaması için bir takım çalışmalar yaptık. Fethiye’de kurulan tüm pazarları Cumartesi kurma kararı aldık. Vatandaşlarımızın yürüyerek pazarlara ulaşmasını sağladık. Pazarlarımızı geziyorum, pazarcı esnafı ve vatandaşlar memnun. Pandemi süreci 1 yıllık bir süreç. Vatandaşlar bu konuda bilinçlendi. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına herkes uyuyor. Tabi ki emniyet güçleri ve zabıtalarımız pazarlarda gerekli önlemlerini aldılar. Herkes alışverişini rahatlıkla yapıyor” diye konuştu. 
 

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN