Sağlıkçılar iş bıraktı

Fethiye Devlet Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanları makul, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikasının benimsenmesi sağlık çalışanlarının  tamamının bundan faydalanması adına iş bırakma eylemi yaptılar.Bir gün boyunca iş  bırakan sağlık çalışanları hastaneye gelerek hastane bahçesinde durdular.Tüm sağlık çalışanları sendikaları tarafından ortaklaşa yapılan eylem sırasında bir de basın açıklaması yapıldı.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Gerçek Fethiye Gazetesi - Gerçek Fethiye

Fethiye Devlet Hastanesi’nde  görev yapan sağlık çalışanları covid 19’un iş kazası ve meslek hastalığı olarak sayılması için,3600-7200 göstergenin kademeli olrak düzenlenmesi ve yıpratma payı verilmesi için,yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan temel ücret için bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdiler.Sağlık çalışanları bir gün boyunca hastaneye gelmelerine rağmen hastane kantininde oturarak iş bırakma eylemi yaptılar.
Fethiye Devlet Hastanesi’nde acil servis,yoğun bakım servisi,çocuk acil servisi ve yoğun bakımı,  onkoloji servisi ve diyaliz servisinde çalışanlar iş bırakma eylemine katılmadılar. 
İş bırakma eylemi sırasında Hastane poliklinik kapısında toplanan sağlık çalışanları yapılan basın açıklamasına katıldılar.Basın açıklaması Türk Sağlık Sen Muğla Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Gültekin Gül tarafından okundu.Gültekin Gül basın açıklamasında “Sağlık çalışanlarımızın tamamının ücretlerine zam yapılması için başlattığımız mücadelede Perşembe günü açıklama yapmış, Cuma günü ise 1 saat işe geç gelmiştik. Bugünde iş bırakarak tepkimizi gösteriyoruz. Bizim talebimiz ve tüm sağlık çalışanlarının beklentisi makul, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikasının benimsenmesi sağlık çalışanlarımızın tamamının bundan faydalanmasıdır. Doktorlarımız zammı hak ediyorlar, yapılsın bir itirazımız olmaz, olamaz. Bizim isteğimiz tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinin arttırılmasıdır. Çünkü sağlık çalışanlarımızın tamamı ekonomik sıkıntı yaşamaktadır. Çünkü tüm sağlık çalışanlarının ücretleri erimiştir. Bir günde hem açıklanıp hem de TBMM’de kabul edilen düzenleme eksik olmuştur. Pandemide omuz omuza cephede savaş veren kahramanlar, 
Tüm zorluklara rağmen hiç yılmadan devletine ve milletine hizmet eden cefakarlar, Kısacası cefanın talipleri sağlık çalışanlarımızın tamamıdır. Ayrı, gayrı olmaz. Sağlık çalışanları bir bütündür. Sağlık hizmetleri bir ekip işi olduğuna göre bu ekibin her bir çalışanı değerlidir. Bizde çalışanlara bir bütün olarak bakarız. Ne ayrımcılığı kabul ederiz, ne de ekonomik kayıplarımızın görmezden gelinmesine razı oluruz. Çünkü biz Türk Sağlık-Sen’iz bizim için her bir çalışan değerlidir. Onların derdi, derdimiz, isteği, isteğimizdir. Son günlerde görüyoruz ki, özellikle sosyal medyada algı oyunları ve yalanlarla sağlık çalışanlarının arasına fitne sokulmaya çalışılıyor. Çalışanlar için verdiğimiz haklı mücadeleye nifak tohumu ekip, ilgiyi ve gündemi başka yönlere çekmek isteyenler var. Gerçekleri değiştirip farkı yansıtmak gibi çirkinliklerle uğraşanlar var. İyi bilsinler ki onlara ne bizler ne de çalışanlarımız fırsat vermez. Bu kirli oyunlar tutmaz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kaynağından doğru bilgilere itibar edilmelidir. Kıymetli Basın Mensupları; Talebimiz Nettir; Talebimiz çalışanların ekonomik sıkıntıların giderilmesi içindir. Çalışanları memnun edecek, sağlık kurum ve kuruluşlarının tamamında görev yapan çalışanları kapsayacak makul bir ücret artışı bekliyor ve ümit ediyoruz. Sağlık müdürlüklerinden, toplum sağlığı merkezlerine, aile hekimliğinden acil sağlık hizmetlerine, Bakanlık Hastanelerimizden, Üniversite hastanelere kadar velhasıl sağlık kurum ve kuruluşlarımızın tamamında görev yapan tüm çalışanlarımız ve mesai arkadaşlarımıza bu artış yapılmalıdır. Bundan faydalanmalıdırlar. TBMM’de bu konuda düzenleme yapılacağı yetkililer tarafından ilan edilmişse de biz bunun bir an önce hayata geçmesini, kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz. Mücadelemizde kararlıyız, sağlık çalışanları ile birlikte hakkımızı almanın gayretindeyiz. Türk Sağlık-Sen olarak tüm platformlarda mücadelemizi sürdüreceğiz. Sağlık çalışanlarının gür sesi olmaya devam edeceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız” dedi.
Basın açıklamsı okunduğu sırada Gültekin Gül’ün konuşması sık sık alkışlarla kesildi.Açıklamanın sonunda Muğla Tabibler Birliği Fethiye Temsilcisi Selçuk Arda “Yoksulluk siniri uzerinde emeklilige yansiyan temel ucret,COVID-19'un is kazasi ve meslek hastaligi olarak sayilmasi,3600-7200 ek gostergenin kademeli olarak duzenlenmesi ve Yipranma payi verilmesi icin  6 Aralik 2021 Pazartesi iş bıraktık” dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN