Pazarda rekor bamyada

Salı pazarında zirveyi bamya ve taze fasulye paylaşıyor. Geçen seneye göre meyve ve sebze fiyatlarının biraz daha pahalı olması vatandaşın cebini üzdü. Fiyatların yüksek olmasının sebebi hava şartları ve su sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra, 'Sebze ana temel ürünlerde çok aşırı bir pahalılık yok mevsim normallerinde seyrediyor. Ama taze fasulye, barbunya gibi orta yayla kesimlerden geldiği için o bölgelerde de su sıkıntısı var maalesef üreticimiz tarlaların bir kısmını boş bırakmak zorunda kaldı' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Gerçek Fethiye Gazetesi -

Pazarda, Bamya 18 TL’den, Taze Fasulye 15 TL’den, Limon 10 TL’den, Sarımsak 25 TL’den, Soğan ve Patates 2.50 TL’den, Biber 10 TL ile 15 TL arasında, Pırasa 5 TL’den, Barbunya 15 TL’den, Domates 3 TL ile 5 TL arasında, Ispanak 10 TL’den, Salatalık 4-5 TL’den, Avokado tane 13 TL’den, Ejder Meyvesi tane 15 TL’den, Yerli Muz 13 TL’den, Armut 10TL’den, Elma 5 TL ile 10 TL arasında, İncir 10 TL ile 15 TL arasında, Şeftali 15 TL’den, Üzüm 10 TL’den, Mısır ise 6 tanesi 10 TL’den satılıyor. 

GEÇEN SENEYE BAKINCA FİYATLAR YÜKSEK
Geçen seneye göre fiyatların yüksek olduğunu belirten Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra, “Pazarlarımız bu yaz aşırı bir yoğunlukla geçmedi, neden? Dersek turizm çok yoğun değildi. Artık bugünlerde okulların açıldığı dönemdeyiz yaylada ki çocuklu aileler şehrimize geri döndüler şuanda onların biraz daha pazarlara katkısı var, biraz daha yoğunluk oluşturabilirler ama şuanda sizinde gördüğünüz gibi gayet normal seyrinde. Fiyatlara gelince tabi geçen seneye bakınca fiyatlar yüksek. Bu tabi ki üretim maliyetlerinden de kaynaklanan ve aynı zamanda hava şartlarından da kaynaklanan bir takım olumsuzluklardan dolayı” ifadelerini kullandı.

DON OLAYINDAN DOLAYI BU SENE MEYVE TUTUMU ÇOK ZAYIF
Meyve ağaçlarının çiçeklerinin don alması nedeni ile meyve tutumunun zayıf olduğuna değinen Başkan Hıra, “Meyveler de çiçeklenme döneminde, don olayından dolayı bu sene meyve tutumu çok zayıftı. Meyve fiyatları bu sezon yüksek seyrinde. Sebzeye gelince de, sebze ana temel ürünlerde çok aşırı bir pahalılık yok mevsim normallerinde seyrediyor. Ama taze fasulye, barbunya gibi orta yayla kesimlerden geldiği için o bölgelerde de su sıkıntısı var maalesef üreticimiz tarlaların bir kısmını boş bırakmak zorunda kaldı. Talep ve arz olup, üründe olmadığı zaman ister istemez fasulye gibi ürünlerin fiyatları 10-15 lira arası seyrediyor” dedi.

ÜRETİCİNİN DE ZARAR ETMEDEN ÜRÜN SATTIĞI GÜNLERİ GÖRECEĞİZ İNŞALLAH
Önümüzdeki günlerde üreticilerin fiyatlar konusunda biraz daha rahatlayacağına vurgu yapan Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra, “Salatalık sahil bölgelerinde Ağustos ayında dikilip 40 günlük bir yetişme süreci vardır Eylül ayında hasada başlar. Aynı dönemde yaylada da salatalığın hasadı devam etmektedir. Şimdi alıcılar daha çok yayla salatalığını tercih ettiği için sahilde maalesef o dönemde de çok fazla alıcı olmuyor, bunun etkisi olabilir. Biraz da ürün bollaştığı zamanda da fiyatlar maalesef düşüyor ama bunun uzun süreli olacağını düşünmüyorum, önümüzde ki 1 hafta içinde de fiyatların normal seyrine gelip, üreticinin de zarar etmeden ürün sattığı günleri göreceğiz inşallah” ifadelerini kullandı.

PAZARIN REKORTMENİ TAZE FASULYE
Taze fasulyenin pazarda 15 TL’den satılmasından dolayı pazarın rekortmeni olarak gördüğünü belirten Başkan Hıra, “Şuanda pazarın rekortmeni bence taze fasulye, sebzelerde 2. sırada büyük ihtimalle barbunya yer alır. Meyvelerde zaten şeftali, nektar 15 lira gibi rakamlara satılıyor ama sezonun sonuna da yaklaşırken pazarlarda üzüm fiyatları 8-10 lira aralarında” şeklinde konuştu.

İŞLER GAYET İYİ
Satışlardan memnun olduğunu belirten pazarcı esnafı İbrahim Bayat “şuan ucuz sattığımız için biraz yoğunuz, işler gayet iyi gibi. Domates üzerine şuan güzel bir satışlarımız var. Çünkü domatesin kilosuna 3 lira verince talep fazla oluyor, millet 5 liraya almakta zorlanıyor” dedi.
PAZARDA FİYATLAR UÇMUŞ
Pazar fiyatlarından memnun olmayan vatandaş , “Pazarda fiyatlar fazlası ile uçmuş, çok pahalı. Bütçeyi karşılar mı? Baya sıkıntı yani. 100 lira gitti, uçtu daha da alacaklarım var ama hepsini alamayacak gibiyim” ifadelerine yer verdi. 

EJDER MEYVESİ VATANDAŞIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR
Pazarda tanesi 15 TL’ye satılan ejder meyvesinin vatandaşın dikkatini çektiğini belirten Pazar esnafı, “Ejder meyvesine talep normal diyelim, çok fazla talep yok. Dikkatlerini illa ki çekiyor merak edip soran da oluyor. Ama günlük 3-5 tane satışımız oluyor. Fiyatı, tanesi 15 lira” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN