Pazar ateş pahası

Doların yükselmesinin ardından elektrik, doğalgaz gibi her türlü ürüne arka arkaya gelen zamlardan sonra vatandaşın ucuz gıda almak için umudu olan pazarlarda cep yakıyor.

PAYLAŞ
Gerçek Fethiye Gazetesi -

Fethiye merkezde her Cuma günü üretici pazarı kuruluyor. Organik ürünler satıldığı için vatandaşlar tarafından daha çok tercih edilen Cuma Pazarı’ndaki fiyatlar cep yakıyor. Geçmişte çok kalabalık olan Cuma Pazarı son zamanlarda fiyatların yüksek olmasından dolayı vatandaşların alım gücü düştüğü için daha sakin oluyor. Pazarda domates 6 TL ,salatalık 12 TL, fasulye 15 TL, kırmızı kapya10 TL, pırasa 5 TL, patates 7 TL, soğan 3 TL, kabak 8 TL, havuc 6 TL, avokado tane 6 TL, marul 4 TL, ıspanak 8 TL, turp 8 TL, patlıcan 15 TL, kereviz 8 TL’ye satılıyor.
Pazar’da tezgah açan Rahşan Ertalay, “Üzüm 20 lira, hurmanın kilosu 15 lira. Çileğin kilosu 40 lira, 15 ve 20 liralık paketlerimiz vardı. 20 liralık paketlerimiz bitti. Pazar bugün biraz sakin. Sakin olmasına rağmen halkın parasızlığına inanmıyorum, en pahalı şeyler en çok satılan şeyler" derken; bir diğer satıcı Güner Uslu, fiyatların yüksek olmasından şikayet ederek, “Soğan 2.5 lira kendimi bildim bileli. Şu an zorla 3 kilosunu 10 liraya satmaya çalışıyoruz. 55 senedir bu işi yapıyorum. Limon 3 lira, soğan 1.5 lira. Pırasa 5 lira. Minare köyündenim, zeytinyağı kendimizden, 40lira. Nar ekşisinin kilosunu 40 liradan toptan verdik, alan yok şu an” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN