ÖZKALDI, OSB PROJESİ İÇİN SEYDİKEMER'DEYDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Seydikemer'in 1200 rakımlı Çobanisa Mahallesi'nde kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Süt Sığırcılığı Organize Sanayi Bölgesi alanında incelemelerde bulundu. Bin 100 dönümlük bir arazi üzerine kurulması planlanan proje alanında bilgiler alan Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, daha sonra beraberindeki heyetle birlikte alabalık üretim tesisi ve muz seralarını da gezdi.

PAYLAŞ

Muhabirimiz Gülyüz Yurdagül Sırt'ın haberine göre; Yerleşim alanları içerisindeki tarımsal işletmelerin yerleşim alanı dışına çıkarılması, Hayvansal ve bitkisel üretim işletmelerinin ihtisas konusuna göre bir araya getirilerek, üretimin her safhasının kontrol edildiği, hijyenin sağlandığı, verimin ve kalitenin en üst seviyeye çıkarıldığı, ucuz maliyetli üretimin teşvik edildiği, giriş ve çıkışların kontrol edilebildiği bölgeler oluşturmak, Üreticilerin / Yetiştiricilerin kümelenmelerini ve ihtisaslaşmalarını sağlamak, Tarım – sanayi entegrasyonunun geliştirilmesine katkı sağlamak, Orta ve büyük ölçekli modern tarımsal işletmelerin sayısal ve oransal olarak artırılmasına katkı sağlamak, Markalaşma ve değerinden satış ile üretici / yetiştirici gelirlerinin artırılması amacıyla kurulması planlanan projeyle ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Seydikemer’e geldi.

İlk olarak; Seydikemer’in 1200 rakımlı Çobanisa Mahallesi’ndeki Tarıma Dayalı İhtisas Süt Sığırcılığı Organize Sanayi Bölgesi proje alanına giden Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı’ya; Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Seydikemer Kaymakamı Ahmet Güneri, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, DSİ. 213. Şube Müdürü Mehmet İskender, Seydikemer Jandarma Astsubay Kd. Bşçvş. Bölük Komutan Vekili Deniz Menet, Seki Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Astsubay Kd. Bşçvş. Murat Akyol, Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, Seydikemer İlçe Tarım Müdürü Engin Maraşlı, Fethiye İlçe Tarım Müdürü Şaban Sarıkaya, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Fethiye Ak Parti İlçe Başkanı Turgay Öztürk ve Seydikemer Ak Parti İlçe Başkanı Salih Gümüş eşlik etti. Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, burada proje ile ilgili bilgiler aldı. Muğla Valisi Orhan Tavlı proje alanının incelenmesinin ardından yoğun işlerinden dolayı buradaki heyetten ayrıldı. Ardından Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı ve beraberindekiler, Ören Mahallesi’nde bulunan bir Alabalık Üretim Tesisi’ni ziyaret ettiler. Burada alabalık üretimi ve pazarlamasıyla ilgili bilgiler alan Bakan Yardımcısına, tesiste üretilen füme balıktan ikram edildi.

BU YATIRIM SEYDİKEMER’İN ÖNÜNÜ AÇACAK

Alabalık Üretim Tesisi’nde bir konuşma yapan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, düzenlenen programla ilgili bir değerlendirmede bulunarak “Seydikemer’i elbirliğiyle, devletimizin gücüyle, bakanlığımızın gücüyle, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle hak ettiği yere getirebilmek için el ele, kol kola, omuz omuza çalışıyoruz. Bugün Sayın Bakan Yardımcımızı programından çıkardık. Kendisi tatil için buradaydı ama Muğla, Seydikemer ve Fethiye için çok önemli olan Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Süt Sığırcılığı İşletme Tesisi için daha önce yer tespitinde bulunmuştuk. Bugün aynı yeri Sayın Bakan Yardımcımız, Sayın İl Başkanımız ve Sayın Valimiz ve Sayın Kaymakamımızla ve paydaşlarımızla yeri dolaştık. Seydikemer’in önünü açacak önemli bir yatırım. Tekrar buradan o yatırıma el birliğiyle, güç birliğiyle hiçbir şeyden çekinmeden destek vereceğinize inancımız tam. Devletimiz yanımızda, siyaset kurumu da sonuna kadar yanımızda, belediyemiz de yanımızda, bunu başaracağız. İkinci ayağımız su ürünleri alabalık yetiştiriciliği tesislerimiz. Şu anda 20 bin 500 ton kapasiteyle alabalıkta Türkiye’de birinci sıradayız. Deniz kültür balığı yetiştiriciliğinde de yüzde 65’lik rakamla Türkiye birincisiyiz. Birazdan da Demirler Mahallesi’nde 600 dekarlık muz tesisi olan önder bir işletmeye gideceğiz. Seydikemer’in geleceği yükte hafif, pahada ağır, katma değeri yüksek tarımsal ürünleri örtü altında üreterek yurt içine ve yurt dışına pazarlayarak Muğla ve ülkemiz tarımına da önderlik edeceğiz” diye konuştu.

SEYDİKEMER’E YAKIŞAN BİR BİNA İSTİYORUZ

Konuşmasında, Seydikemer İlçe Tarım Müdürlüğü binasının Seydikemer’e yakışmadığının da altını çizen Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, yeni bir binanın yapımı için sivil toplum kuruluşları ve yatırımcılardan destek istedi. Saylak “Seydikemer İlçe Tarım Müdürlüğü’nün 5 bin metrekarelik yeri var. Seydikemer’e yakışan, arkadaşlarımızın size daha kaliteli hizmet verebilmesi için bu konuda bir seferberlik başlatalım istiyoruz. Hem sivil toplum kuruluşlarımızdan hem yatırımcılarımızdan herkesten gücü oranında destek talep ediyoruz. Seydikemer İlçe Tarım Müdürlüğümüzü, Seydikemer’e yakışmayan o binadan kurtaralım istiyoruz. Destek olursanız minnettar oluruz” dedi.

SEYDİKEMER’İN GELECEĞİ AK VE PARLAK

Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı ise “Bugün Muğlamız için Seydikemerimiz için güzel bir gün. Geleceğe güzel hizmetler verecek tarıma dayalı Organize Sanayi Bölgemizi Sayın Valimizin katılımıyla hep beraber gördük. burada inşallah sütle birlikte süt ürünleri üretimini entegre bir şekilde üretimi yapıp ihraç edebileceğimiz güzel bir tesis olacak. Bakanlığımız olarak biz bu konuda elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Çok uzun yıllar önce buraya gelmiştim ama bu kadar üretim noktasında değildi. Yani burada sadece alabalık üretimi yapılıyordu, füme balık üretim noktasında değildi. Bugün için bunu ihraç edebildiğimiz ve Türkiye’de de ilk sıralarda yer alan bir alabalık üretim tesisi olmasından dolayı da büyük memnuniyet duydum. Emeği geçen herkesi tebrik ederim. Seydikemer ilçemiz, gerçekten Muğlamız’ın güzel bir ilçesi. Geleceği ak ve parlak bir ilçemiz. Aslında Muğlamız, tarıma dayalı sanayisiyle, turizmiyle, maden kaynaklarıyla ve birçok zenginliğiyle güzel bir ilimiz. İnşallah, biz de Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu ilimizi daha iyi yerlere taşıma noktasında elimizden geleni yapacağız. Ülkemize Muğlamıza, Seydikemerimize tekrar bu tesislerin hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

BAŞKAN OTGÖZ’DEN JEST

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Çobanisa Mahallesi’ne yapılacak olan bu yatırıma destek veren herkese teşekkür ederek, başta Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı olmak üzere beraberinde inceleme gezisine eşlik eden heyete Seydikemer’de üretilen ve ilçenin meşhur ürünlerinden olan domates, zeytinyağı ve bal hediye etti.

MUZ SERASINDA HATIRA FOTOĞRAFI

Beraberindeki heyetle Ören Mahallesi’nden Demirler Mahallesi’ne geçen Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, burada bulunan bir muz serasında da incelemelerde bulundu. İşletmecilerden muz üretimiyle ilgili bilgiler alan Özkaldı, muz serasının içinde bir de tek başına hatıra fotoğrafı çektirdi. Bakan Yardımcısı Özkaldı, daha sonra işletme sahipleriyle yaptığı uzun bir sohbetin ve ikramların ardından Seydikemer’den ayrıldı.

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN