Ölüdeniz'e Mavi Yakışır

Turizm sezonuna girilirken 'Sıfır Atık' projesi kapsamında Ölüdeniz'de deniz dip ve yüzey temizliği gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muçev ve Ölüdeniz Taksi Bot Kooperatifi iş birliğiyle 9 noktada 7 dalgıç ve gönüllülerin de katıldığı deniz dibi temizliğinde denizden bildik görüntüler ortaya çıktı. Dalgıçlar, deniz dibinden oto teybinden çaydanlığa, İngiliz anahtarından cam ve teneke şişelere kadar birçok atık çıkardı. 'Ölüdeniz'e Mavi Yakışır' sloganıyla çevre ve deniz dibi temizliğinin sık sık yapılacağı bildirildi.

PAYLAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muçev Turizm ve Ölüdeniz Taksi Bot Kooperatifi iş birliği ile Ölüdeniz’de çevre ve deniz dibi temizliği yapıldı. “Ölüdeniz’e Mavi Yakışır” sloganıyla “Sıfır Atık” projesi kapsamında Ölüdeniz’in 9 ayrı noktasında 7 dalgıç ve gönüllülerle birlikte çevre ve deniz dibi temizliği gerçekleştirildi. Ölüdeniz Kumburnu Tabiat Parkı ilgililerinin de destek verdiği farkındalık etkinliği, çevredeki turistler tarafından ilgiyle izlendi. Ölüdeniz Sarı Su, Deve Plajı, Dar Boğaz, Belcekız Plajı ve Ölüdeniz Lagün içi ile Ata Burnu’nda 9 noktada yapılan deniz dip temizliğinde toplanıp çöp poşetleri ve filelerine konulan atıklar, teknelerle Kumburnu Tabiat Parkı Plajı’na çıkarıldı. Denizden çıkan atıklar arasında bildik görüntülerin yanı sıra oto teybi ve çaydanlık ile İngiliz anahtarı dikkat çekti. 
Ölüdeniz Taksi Bot Kooperatif Başkanı Şaban Tokgöz, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muçev ve Bot Kooperatifimizin katkılarıyla dalgıç arkadaşlarımızın desteğiyle turizm sezonu başlarken farkındalık yaratmak istedik. Sıfır Atık projesi çerçevesinde “Ölüdeniz’e Mavi Yakışır” diyoruz. Deniz dibi ve yüzeyindeki çöpleri temizledik. Tabi bunların daha çok fazlası var. Biz insanlarımızdan duyarlı olmalarını bekliyoruz. Lütfen denizlerimizi temiz bırakalım. Bir haftadır duyuru yapıyoruz. İnsanlarımızın destek olmasını istedik. Akşam sabah görüntüler paylaşıp çevre diyenlerin yanımızda olmadığını üzülerek gördük. Umarım insanlarımız duyarlı olur. Denizden değişik maddeler çıktı. Amacımız deniz dibindeki canlıların yaşamı için denizlerin kirletilmemesi mesajını vermekti” ifadelerini kullandı.
Ölüdeniz Dalış Okulu Dalgıç Eğitmeni İbrahim Aydemir ise “ Ölüdeniz Burnu etrafında dalış yaparak deniz dibine dikkat çekmeye çalıştık. Her türlü atık var. Araba teybinden değişik materyallere kadar pek çok atık çıkardık. Küçükten bilinçlendirilirse gelecek kuşaklar daha iyi olacaktır. Diğer dalış okullarıyla beraber haftada birkaç kez planlı dalış yapılırsa deniz dibi temiz hale getirilebilir” dedi.
Dalgıç Ege Balkan ise “ Ölüdeniz’de birçok canlı çeşitleri var. Bunların korunması ve arttırılması lazım. Belirli günlerde dalış yapıp temizlik yapıyoruz. Bize destek verilirse daha çok dalış yaparak temizliği sağlayabiliriz” diye konuştu. 
Gönüllü çevrecilerden Hilmi Kıvrak ise “ gördüklerimiz hemen her zaman karşılaştıklarımız. Muçev yetkilileriyle birlikte yarım saatli etkinlikte bu atıkları çıkardık. İnsanlarımızın bilinçli olup denizi ve çevreyi kirletmemesini istiyoruz” dedi.
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN