Öğrenciler 'Şifa, Doğada' Dedi

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve Merkez Şehit Gürcan Akan İlkokulu öğrencileri ve velilerine Sağlığım İçin Doğayı Seçtim Projesi Kapsamında İlçe Orman Müdürlüğü ile birlikte eğitim gerçekleştirdi.

PAYLAŞ

Eğitime 60 öğrenci ve her sınıftan belirlenen veliler katıldı. İlçe Müdürümüz açılış konuşmasında; "Teknolojinin her yaştan insan ve özellikle çocuklar için oldukça faydası bulunmaktadır. Fakat fazlası insanlarda ve özellikle çocuklarda teknoloji bağımlılığına neden olabilmektedir. Okul çağı çocuklarımızla yaptığımız etkinliklerin esas amacı, doğadan ve topraktan gittikçe uzaklaşan teknolojiye bağımlı hale gelen çocuklarımıza tekrar doğayı sevdirmek, toprağa dokunmalarını sağlamak, tarımı tanıtmak, doğa bilinci oluşturmak, tarladan sofraya gıda güvenliğini anlatarak daha duyarlı olmalarını sağlamaktır. Zamanının büyük kısmını evde ya da okulda teknolojinin sunduğu imkânlarla geçiren çocukların hareketsizlikten kaynaklanan bedensel ve ruhsal sorunlarının önüne geçmek ve hayatı doğayı çevresindeki objelerle kendisi veya diğer objeler arasındaki ilişkiyi internet veya televizyon aracılığı ile değil bizzat doğada yaşayarak öğrenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla yola çıkarak Seydikemer İlçemizin belirlenen pilot okullarında yaptığımız eğitim ve etkinliklere katılan öğrenci ve velilerimiz, arılar ile bitkiler arasındaki ilişkileri gözlemleyerek insan, bitki ve böceklerin birbiri ile uyumunu, bitkinin rengi ile böcek arasındaki ilişki, doğadaki biyolojik dengenin ve türler arasındaki sürekliliğin önemini bizzat gözlemleyerek öğrendi. Öğrencilerimiz İleride edineceği meslek ve sosyal yaşamındaki ilişkiler konusunda en güzel öğretmen olan doğanın nasıl bizlere rehberlik edebileceği bilincine erişti. “ dedi.
Eğitimin ardından öğrenciler velileriyle birlikte Teknik personellerimizin gözetiminde İlçe Orman Müdürlüğümüzün fidanlığında köklendirilen adaçayı, kekik, biberiye, lavanta fidanlarını kendi elleriyle bahçelerine dikti.
Dikim esnasında öğrenci ve velilerimize tıbbı-aromatik bitkilerin ülke tarımı için ekonomik önemi, alternatif tıpta şifa edici özellikleri anlatıldı. Özellikle bölgemizde doğada kendiliğinden yetişen tıbbi-aromatik bitkilerin hasadında dikkat edilmesi gereken hususlar anlatıldı. Aşırı ve zamansız hasadın doğada kendiliğinden yetişen bitkileri yok etme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığı vurgulandı.
Öğrencilerimizin getirdikleri marul ,soğan sarımsak fidelerinin de dikiminin ardından etkinliğimiz sona erdi.

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN