Müfredata uygun projeler

STEM eğitimi Fen (Science), Teknoloji (Technology), Mühendislik (Engineering) ve Matematik (Mathematics) gibi dört önemli disiplinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir öğretim modeli olarak tanımlanıyor. Bu anlamda Fethiye'de bir robotik kodlama atölyesinde Eğitim Teknolojileri Uzmanları Nazım Avcı ve Alper Küçükçoban, okullardaki müfredata uygun projeler hazırlıyorlar.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

STEM’in öğrencilere günlük yaşamda problemlerle başa çıkmanın da bir matematiği olduğunu anlatıp, farklı düşünmelerini ve çeşitli süreçlere yeni çözümler arama kabiliyetlerini artırmalarını sağlayacak bir yaklaşım olduğu belirtildi. Eğitim Teknolojileri Uzmanları Nazım Avcı ve Alper Küçükçoban, bu sistemin öğrencileri araştırma ve çözüm üretmeye yönlendirdiğini vurguladı. Hazırladıkları bazı etkinliklerin satışa hazır olduğunu kaydeden Avcı ve Küçükçoban, bunların okullardaki müfredatı kapsadığını söylediler. 

SORGULAYICI DÜŞÜNMEYİ SAĞLIYOR
Eğitim Teknolojileri Uzmanı ve Matematik Mühendisi Nazım Avcı yaptığı açıklamada, “STEM farklı alanları kapsayan bir eğitim disiplinidir. Çocuklara gerçek hayattan bir problem verilerek, buna çözüm üretmesi isteniyor. İçerisinde analiz, mühendislik, matematik gibi disiplinleri kurgulayıp; bir çözüm üretir. Robotik de STEM’in alt dalıdır. Atölyemizde bir öğretmen arkadaşımızla birlikte robotik eğitimi veriyoruz. STEM konusunda daha basit, çocukların evde yapabilecekleri etkinlik paketleri üretebilir miyiz düşüncesiyle projemiz ortaya çıktı. Şu an yaptığımız 4-5 etkinlik satışa hazır durumda. STEM’in faydası çocukları araştırmaya yönlendirmesidir. Bunun yanında analiz yapmalarını ve sorgulayıcı düşünmelerini sağlar. Şu an okullarda da kısmen uygulanmaya başlamıştır” şeklinde ifadeler kullandı. 

OKULDA GÖRDÜKLERİ KONULARI PEKİŞTİRİYORLAR
Eğitim Teknolojileri Uzmanı Alper Küçükçoban açıklamasında, “Hazırlamış olduğumuz STEM etkinlikleri pandemi ile birlikte daha değerli hale geldi. Biz bu çalışmalara bir yıl önce başladık. Bu süreçte öğrencilerimiz uzaktan eğitim yapıyorlar. Uygulama yapabilme şanları yok. Bizim hazırladığımız etkinlikler müfredatı kapsamaktadır. Bunlar sayesinde Fen ve Matematik alanında okulda gördükleri konuları uygulayıp, pekiştirme şansı yakalıyorlar. İlkokuldan ortaokula kadar yaş gruplarına hitap eden faaliyetlere her gün yenisini ekliyoruz” diye konuştu. 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN