Milletvekili Tanal, 'Millet olarak darbelerin karşısındayız'

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Fethiye İlçe Örgütünü ziyaret etti. CHP geçmiş dönem Muğla Milletvekillerinden Prof. Dr. Nurettin Demir ile birlikte ilçe merkezine gelen Tanal, '27 Mayıs, Türk siyasi tarihinde büyük öneme sahip. Asıl olan milletin iradesidir. Milletin iradesini yok sayan her darbe, halkın vicdanında mahkum olmuştur olacaktır. Başta Adnan Menderes olmak üzere idam edilen, darbenin mağdur ettiği herkesi saygıyla anıyorum' dedi.

PAYLAŞ

Dost Gazetesi Muhabiri Fatih Dereli'nin haberine göre; CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, yönetim kurulu üyeleri, gençlik ve kadın kolları yöneticileri, belediye meclis üyeleri ile partililerin yer aldığı ziyaret sohbet havasında gerçekleşti. 27 Mayıs darbesinin yıldönümü olduğunu dile getiren CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, ülke gündemi üzerine değerlendirmelerde bulundu. 

ÖRNEK ALDIĞIMIZ BİR MİLLETVEKİLİ 
CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir ziyarete teşekkür ederek, “Milletvekilimizi her zaman gıptayla takip ediyoruz ve örnek alıyoruz. Bizler de onun yolunda devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

3 DÖNEM BİRLİKTE GÖREV YAPTIK 
CHP geçmiş dönem Muğla Milletvekillerinden Prof. Dr. Nurettin Demir, “Vekilimizle birlikte 3 dönem birlikte Meclis’te kol kola çalıştık. Hem sahada hem de Meclis’te örnek bir kişi. Her zaman haksızlığın karşında durmaktadır. Kendisiyle birlikte görev yaptığım için çok mutluyum. Bayram dolayısıyla bizleri ziyaret etti. İlçe örgütümüz yeni yerine taşındı. Hayırlı olmasını diliyorum. Önümüzdeki dönem iktidarımızın ateşinin Fethiye’den yanmasını temenni ediyorum” dedi. 

ASIL OLAN MİLLETİN İRADESİDİR
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal konuşmasına 27 Mayıs darbesinin 60. yıldönümü olduğunu hatırlatarak başladı. Tanal, “Bugün 27 Mayıs… 27 Mayıs, Türk siyasi tarihinde büyük öneme sahip. Asıl olan milletin iradesidir. Milletin iradesini yok sayan her darbe, halkın vicdanında mahkum olmuştur; olacaktır. Başta Adnan Menderes olmak üzere idam edilen, darbenin mağdur ettiği herkesi saygıyla anıyorum. 27 Mayıs ve 28 Şubat darbesi ile 15 Temmuz darbe girişimin mağduru hep Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur. Millet olarak darbelerin karşısındayız, lanetliyoruz. Darbeler ülkemizi geriye götürmektedir. Ülkemizin demokrasisini, özgürlüğünü ve adaleti gasp etmektedir” diye konuştu. 

ÜLKEMİZİN ZARARI 57 MİLYON
Ramazan Bayramı süresince kullanılmayan köprü ve tünellerin ülke ekonomisine 57 milyon TL’lik zararı olduğunu belirten Milletvekili Tanal, “4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında kimsenin kullanamadığı, geçmediği İstanbul’daki Osman Gazi Köprüsü, Yavuz Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve bağlantılı yolları geçiş garantili olarak ihaleleri yapıldığı için; Türkiye’ye 4 günlük bayram sürecinin maliyeti 57 milyon TL’dir. Kullanılmayan köprü, tünel ve bağlantı yolları; döviz ve hazine garantili ve bedeli 57 milyon TL… Sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen köprü, tünel, havayolları ve şehir hastaneleri kullanılıyormuş gibi vatandaşlar parasını ödemektedir. Buna isyan ediyoruz. Fethiye’den Ankara’ya sesleniyoruz. Lütfen bu döviz garantili yerleri Türk Lirasına çevirin. Yerli ve milliye saygı duyulacak ise milliyetçiysek Türk parasına güveneceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz milliyetçiyiz. Milliyetçilikten dem vuranlar, milliyetçilikten oy alanlar ve milliyetçilikten oy devşirmeye çalışanlara sesleniyorum. Türkiye’de yapılmış olan tüm sözleşmeleri dövize değil, Türk Lirasına çevirin. Hazine garantili olan bu ihaleleri de feshedin. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında bunların hepsini feshedeceğiz” açıklamalarında bulundu. 

SEVGİ DİLİNİ KULLANACAĞIZ
Cumhuriyet Halk Partisi olarak ülkede sevgi ve barış dili kullanılacağı söyleyen Milletvekili Mahmut Tanal, “Fethiye Körfezi kirli… Bununla ilgili bakanlığın sözü var. Ya burayı temizleyin ya da belediyelerimizin alanlarında bulunduğu gelirlerine el koymayın… Belediyemiz bu körfezi temizler. Yeter ki şans versinler. AK Parti erimeye başlıyor. Bu erimeyi durdurabilecek hiçbir şey yok. Bu süreci erteleyebilmek adına nefret, ayrımcılık ve ötekileşme dilini kullanıyorlar. Bu ülkede kimsenin kendi iktidarı ve istikbali için nefret dilini kullanamaz. CHP’li arkadaşlarıma sesleniyorum. Sizlerden istirhamım, biz bu ülkeyi kuran siyasi partiyiz. Bu ülkede kullanacağımız dil; kardeşlik, barış ve sevgi dili olacak. Ortak paydamız demokrasi, özgürlük, adalet, hukukun üstünlüğü, hukuk devleti ve barıştır. Herkesi kucaklayacağız. Bizim bu ülkeye borcumuz var” dedi. 

GÖCEK TÜNELİ YARGIYA TAŞINIYOR 
Geçiş ücretleri nedeniyle eleştirilen Göcek Tüneli’ni konusunun yargıya taşınmasını isteyen Tanal, “Göcek Tüneli hakkında bir dilekçe kaleme alın. Gerekirse bir hukukçu ve milletvekili olarak ben kamu hizmetini ve danışmanlığını ücretsiz olarak sizlere sunabilirim. Muğla’da da hukukçu Milletvekili arkadaşlarımız var, onlar da yazabilir. Bununla ilgili bir dava açalım ve Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunalım” şeklinde konuştu. 


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN