Madımak olayı Fethiye'de de anıldı

Sivas'ta Madımak katliamında hayatını kaybeden 37 kişi, olayların 27. yıl dönümünde Fethiye'de de düzenlenen etkinlikle anıldı.

PAYLAŞ

Sivas’ta Madımak katliamında hayatını kaybedenler, olayların 27. yıl dönümünde Fethiye’de de düzenlenen etkinlikle anıldı. Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi önünde düzenlenen basın açıklamasında, Sivas Madımak katliamı hatırlatılıp; faillerinin yakalanmaması eleştirildi. Etkinliğe; Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, Kadın Kolları Başkanı Gülümser Oymak, Gençlik Kolları Başkanı Oğuzhan Çoban, bazı belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Etkinlikte; Sivas Madımak Otel’de yanarak can verenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulurken; sık sık “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, Sivas’ın hesabı sorulacak” şeklinde sloganlar atıldı.  

Pir Sultan Abdal Derneği Fethiye Şube Başkanı Turgut Sevinç yaptığı konuşmada, “Bundan 27 yıl önce büyük halk önderi Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri kapsamında Sivas’a giden canlarımızdan 33 canımız; devlet güçleri önünde katledilmiştir. Bu korkunç olay son derece planlı ve organize bir çalışmanın sonucunda gerçekleştirildi. 11 sanıktan biri yakalanmış ve cezaevine gönderilmiştir. Bir sanık ölmüş fakat 9 sanık yurtdışındadır. Haklarında kırmızı bülten olmasına karşın Avrupa ülkeleri, arananları iade etmemişlerdir. Bu ülkelere katillerin iadesi için çağrıda bulunuyoruz. Davası halen devam eden 3 sanığın da iadesi için çağrımızı yeniliyoruz” dedi. 

CHP Fethiye Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Ilgın Çaylak konuşmasında, “2 Temmuz 1993 yılında, Sivas’ta katliam yapılmıştır. 2 Temmuz 1993, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en kara günlerinden biridir. Sivas katliamı insanlığa, aydınlığa yapılan bir saldırıdır. Bizler o günleri yaşamadık ancak ne Maraş’ta ne de Sivas’ta yaşananları unutmadık. Yıllardır unutturulmaya çalışılan bu kara günü ve orada yanarak can veren 35 canı hatırlamak ve anmak için Türkiye’nin dört bir yanında; bir araya gelerek bu cesareti gösteren bizler, 27 yıldır aynı utancı yaşıyoruz. Bizler; Cumhuriyet Halk Partisi gençleri olarak bir kez daha bunun gibi insanlık suçlarını lanetliyoruz ve mücadelemize devam edeceğimizin sözünü veriyoruz” ifadelerini kullandı. 

Şiirlerin de okunduğu etkinlik, alkışlarla sona erdi. 


 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN