Koruma altında bulunan kum zambakları açtı

Avrupa ve Türkiye'nin en zengin doğal alanlarından Akdeniz sahilleri, endemik ve nesli tehlike altında bir tür olan Likya kum zambakları Ölüdeniz Tabiat Parkı'nda koruma altında tutulurken çiçek açan kum zambakları özellikle yerli turistlerin yanı sıra İngiliz ve Rus turistler tarafından ilgiyle izleniyor. Kum zambaklarını koparmanın cezasının 73 bin TL olduğu öğrenildi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Avrupa ve Türkiye’nin en zengin doğal alanlarından Akdeniz sahilleri, endemik ve nesli tehlike altında bir tür olan Likya kum zambakları Ölüdeniz Tabiat Parkı’nda da koruma altında tutuluyor. Çiçek açan kum zambakları yöreye gelen başta İngiliz ve Rus turistler olmak üzere yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Turistler kum zambaklarını cep telefonlarıyla görüntülerken özellikle yabancı turistler ilk kez karşılaştıkları kum zambakları hakkında ilgililerden bilgi de alıyor.

Fethiye’den Antalya’nın doğusuna kadar her yıl Eylül ayı başında başlayıp, Ekim ayının ortalarına kadar Akdeniz sahillerini süsleyen ve endemik bir tür olan Likya kum zambakları, geçen yıllara göre azalmış olsa da bu yıl yine çiçeklendi. Hem kokusu, hem görüntüsüyle Akdeniz sahillerini süsleyen Likya kum zambakları, nesli tehlike altındaki hassas türler arasında gösterilirken çiçek açan kum zambaklarına turistlerde büyük ilgi gösteriyor.

Fethiye’ye tatile gelen Mehtap Demir yaptığı açıklamada, “Kum zambaklarını ilk kez görüyorum. Neslinin devam etmesi doğa için çok önemli” dedi. 

Su Sporları İşletmecisi Umut Araz açıklamasında, “Eylül ayının başında kum zambakları açmaktadır. Herhangi bir tohumu yok. Kardelen gibi kumun üzerine çıkıyor. Çiçeklerin çıktığı yeri şerit ile çeviriyoruz. Sadece bu bölgede görülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talimatları üzerine bunları korumaya çalışıyoruz. Turistlere bunun neslinin tükenmekte olduğunu ve çok değerli olduğunu anlatıyoruz. İnternetten araştırma yapanlar kum zambaklarının koparılmasının cezası olduğunu öğreniyorlar. Yerli ve yabancı turistler özverili çalışmalarımızdan dolayı bize teşekkür ediyorlar” ifadelerini kullandı.  


 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN