Kooperatif Başkanı Karaca, 'Kadınların hizmet üretmesini hedefliyoruz'

Sınırlı Sorumlu Fethiye Likya Kadın Girişimi Üretim İşletme ve Kalkınma Kooperatifi Kurucusu Çiğdem Karaca, ilçede yaşayan tüm kadınları kooperatif bünyesinde üretmeye devam etti. Karaca, 'Kadınlar hizmet almasını değil hizmet üretmesini hedefliyoruz. Kooperatifimiz kapsamında atölye eğitimlerimiz olacaktır. İlçemizde yaşayan tüm kadınlara ulaşmayı amaçlıyoruz' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Kooperatifin hedefleri ve projeleri hakkında detaylı bilgiler aktaran Sınırlı Sorumlu Fethiye Likya Kadın Girişimi Üretim İşletme ve Kalkınma Kooperatifi Kurucusu Çiğdem Karaca, Fethiye’nin mahreç işareti alan ürünlerini hak ettiği yere çıkarmak istediklerini belirtti. “Her ev bir atölye” sloganı ile yola çıktıklarını dile getiren Karaca, Fethiye’de yaşayan ve gıda dışı kendi üretimini yapan kadınlara kooperatif ortağı olması çağrısında bulundu. 

SATIŞ VE PAZARLAMA OLANAKLARININ SAĞLANACAK
Sınırlı Sorumlu Fethiye Likya Kadın Girişimi Üretim İşletme ve Kalkınma Kooperatifi Kurucusu Çiğdem Karaca yaptığı açıklamada, “Fethiye sınırları içerisinde yaşayan kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlenmesi, kadın emeğinin değerlendirilmesi üretici kadınlara satış ve pazarlama olanaklarının sağlanmasını hedefliyoruz. Bunun için diğer kadınlarla, kadın örgütleriyle, odalarla, kamu ve özel sektör bileşenleriyle ilkesi işbirlikleri yapmak istiyoruz. Kadınların kendi yaşamlarını ve çevrelerini olumlu yönde değiştirmeleri için desteklemek kadın emeğinin değerli olduğu, eşitsizliklerin, yoksulluğun ve yoksunlukların olmadığı bir toplumun yaratılmasına katkı sağlamak amaçlıyoruz. Kooperatifimiz kişisel veya maddi menfaat gözetmeyen 7 kurucu ortakla kurulmuştur” dedi. 

ORTAK PROJELER HEDEFLENİYOR 
Fethiye’nin marka değerini arttırmak için ortak projeler düzenleyeceklerini aktaran Kooperatif Başkanı Karaca, “Fethiye Likya markasının kimliğini yaratan tasarım ürünleri yaratmak; ilçemizde mahreç işareti alan Kaya Halısı ve Üzümlü dastarını hak ettiği değere çıkarma hedefindeyiz. Ülkemizde kadınlarca üretilen yerel el sanatlarını ürünlerinin yaşatılması, ilçemizin 4 mahallesinde adım adım kadın ve çocuk merkezlerinin kurulması, Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliği ile yerel ve sağlıklı gıda alanında markalaşma, Fethiye ve kooperatiflerimizin tanıtımı için yerel birimlerle komisyonlar kurup ortak projelerde yer almak en büyük amacımızdır. Her ev bir atölye diyerek çıktığımız bu yolda bize destek veren tüm kişi ve kurumlara teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. 

KADINLARIN HİZMET ÜRETMESİ AMAÇLANIYOR
Açıklamasını sürdüren Sınırlı Sorumlu Fethiye Likya Kadın Girişimi Üretim İşletme ve Kalkınma Kooperatifi Kurucusu Çiğdem Karaca, “Fethiye Belediyesi ile ilk projemiz, Likya Kadın Kooperatifi Pazarı projesidir. Tüm kadınları bu projemizde yer almak üzere davet ediyoruz. Başvuru şartlarımız kadın olmak, gıda dışı kendi ürünler üretmek ve Fethiye’de yaşıyor olmak. Bunun yanında gerekli evrakları tamamlayıp, bizlere başvurabilir. Kadınlar hizmet almasını değil hizmet üretmesini hedefliyoruz. Kooperatifimiz kapsamında atölye eğitimlerimiz olacaktır. İlçemizde yaşayan tüm kadınlara ulaşmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu. 

BURADA OLDUĞUM İÇİN MUTLUYUM 
Kooperatif Üyelerinden Ayşe Yiğit, “Akıl oyuncakları üreticisiyim. Başkanımız Çiğdem Karaca sayesinde kooperatife katıldık. Kooperatif sayesinde el emeği ürünlerimizi daha iyi tanıtıyoruz. Üretimini yaptığım akıl oyuncakları ile çocuklarımızı bilgisayar ortamından uzaklaştırmayı hedefliyoruz. Burada olmaktan mutluyuz. Güzel işler başaracağımıza inanıyoruz” diye konuştu. 

BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ
Kooperatif Üyelerinden Özlem Işık Selemen, “Kültür Bakanlığı Geleneksel El Sanatları sanatçısıyım. Kooperatif sayesinde yaptığım çalışmaların görünürlüğü arttı. Birlikten kuvvet doğar mantığı ile katıldım. Birlikte ürünler yapıyoruz. Sipariş üzerine çalışmalar yapıyorum” açıklamalarında bulundu. 

EVDE OTURMAK YERİNE ÜRETSİNLER 
Bayramhan İblikci de, “Evde ev hanımlarının üretebileceği ve kısa sürede halkımız ile ziyaretçilerimize görsel olarak sunabileceğimiz ürün çalışmaları yapacağız. Keçe, hamur konsepti, boyama işlemleri gibi birçok etkinlik yapacağız. En büyük amacımız üreten kadınları hayata katmak. Evde oturmak yerine yaptıkları el emeği ile ürettikleri ürünleri pazarlasınlar. Eğitmenlerle birlikte öğrenip üretecekler. Stantlarını açıp, kendi işlerini yapabilecekler. Herkes gelsin üretsin, bize eşlik etsin” ifadelerini kullandı.  (FATİH DERELİ)

Gerçek Fethiye

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN