Kayaköy kiliselerinin açılması isteniyor

Fethiye'nin turizm köyü olan Kayaköy'de restorasyon ve onarım için 7 yıl önce kapatılan 2 ayrı kilisenin ziyaretçilere açık tutulması istendi. 1922 yılında Kayaköy'de yaşayan Rumların nüfus mübadelesi nedeniyle Yunanistan'a göç etmesi üzerine boşaltılan evlerden oluşan adeta hayalet evlere dönüşen köydeki 2 ayrı kilisenin ziyarete açılması isteniyor. Kayaköy Muhtarı Metin Ekiz, '7 yıldır kapalı tutulan kiliselerde restorasyon yapılmadı. Kiliselerin ziyarete açılmasını istiyoruz' ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ

Fethiye’nin en önemli turizm merkezlerinden ve hemen her yıl binlerce turistin uğrak yeri olan Kayaköy’deki Rumlardan kalma aşağı ve yukarı kiliselerin kapalı olması üzüntü veriyor. 7 yıldan bu yana restorasyon ve onarım yapılacağı gerekçesiyle kapalı tutulan her 2 kilisenin mutlaka açılması talep ediliyor. Bir türlü restorasyonu tamamlanmayan her 2 kilise inanç turizmi için yöreye yıllarca hareket sağlamıştı. Her yıl Yunanistan’dan ve Rodos’tan turist çeken kiliselerin kapalı olması yöreye ziyaretçinin azalmasına neden oldu. 

Kayaköy Muhtarı Metin Ekiz yaptığı açıklamada, “Ören yerinde bulunan 2 kilise 7 yıldır ziyarete kapalı. Restorasyon yapılacağı belirtildi fakat hiçbir çalışma yapılmadı. Tek dileğimiz bu çalışmanın en kısa sürede tamamlanması ve ziyarete açılması. Gerekli çalışmaların yapılmasının ardından daha çok ziyaretçi geleceğini düşünüyorum. Fethiye’de ören yerleri içinde en çok ziyaretçiyi Kayaköy almaktadır. Bunun yanında villa turizmi ile de ön plana çıkmaya başladık. Şu anda pandemi nedeniyle mahallemizdeki villaların çoğu doldu. Öte yandan Gemiler Koyu hem denizi hem de doğası ile gözde bir yer” dedi. 

Kayaköy’e ilk kez geldiğini ifade eden Metin Sargın, “Kayaköy çok hoşumuza gitti. Herkese tavsiye ediyorum. Tepeye mutlaka çıkılması gerekiyor. Oradan tüm koylar izlenebiliyor. Kiliselerin restorasyon nedeniyle kapalı olduğunu gördük. Eğer açık olsaydı daha fazla ziyaretçi gelirdi” ifadelerini kullandı. 

İzmir’den geldiğini belirten Yağmur Ekinci, “Kayaköy’de gezebileceğimiz yerleri araştırarak geldik. Kiliseler kapalı olduğu için gezemedik. Genel olarak Kayaköy tarihi dokusu ile çok özel bir yer” diye konuştu.

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN