Karaçulha sakinleri, TOKİ konutlarını istemiyoruz

Fethiye'nin Karaçulha Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) tarafından yapılacak olan 180 konutun bölgeye yapılmaması için Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ı inşaatın yapılacağı alana davet ettiler. TOKİ projesinin bölgeye yapılmamasını isteyen mahalle sakinleri, Milletvekili Tanal'dan destek talebinde bulundular. 

PAYLAŞ

Karaçulha Mahallesi Kovanlık Mevkii’nde TOKİ tarafından 2+1 ve 3+1 nitelikli 180 konutun ihalesi geçtiğimiz yıllarda yapılmış ve Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Salonu’nda gerçekleşen kura çekimi ile konut sahipleri belirlenmişti. Karaçulha Mahallesi halkı da yıllardır mahalle gençlerinin futbol oynadığı sahanın ve o bölgedeki mesire alanının kaybolmaması adına TOKİ evlerinin o bölgede yapılmaması adına girişimlerde bulunmuştu. Mahalle halkı son olarak da Fethiye’ye bir takım çalışmalar için gelen Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ı bölgeye davet ederek seslerini duyurmak istediler. CHP’li Tanal’a TOKİ konutlarının bu bölgede yapılmaması gerektiğini ve gerekçelerini dile getirdiler.  

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Ankara’ya döndüğünde bu konu ile ilgili araştırmasını yapacağını ve bölgenin konumunu inceleyerek Türkiye Büyük Millet Meclisine konuyu taşıyacağını ifade etti. Milletvekili Tanal’a teşekkür eden mahalle sakinlerinden Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak, “600 yıldır, köyün kuruluşundan bu yana Kovanlık mevkiini mahalle halkı koruyor. Burada halkımız geçmiş yıllarda hayvanlarını otlatırdı. Tabii ki ormanın baskısı ile hayvancılık sektörü bitirildi. Şimdi de arı kovanlarımız var. Arı kovanları da buraya TOKİ getirildiği zaman bitecek. Ayrıca burada korumak istediğimiz, mahallemizin ve çevre mahallelerin gençlerinin yıllardır top koşturduğu bir saha var. Yıllardır gençlerimiz gerek mahalle arası maçlarını gerekse de ilçeler arası maçlarını bu sahada oynuyordu. Dolayısıyla TOKİ evleri buraya getirildiği zaman artık bu müsabakalarda olmayacak ve gençlerimiz kötü alışkanlıklara yönlendirilecek. Biz buranın beton yığını değil, yeşil alan olarak kalmasını istiyoruz. Ve bunun mücadelesini vermeye çalışıyoruz. Biz TOKİ evlerine kesinlikle karşı değiliz. Biz buraya yapılmasına karşıyız. Karaçulha Mahallesinin gözü gibi koruduğu Kovanlık alanı elinden alınmasın ve mahallemizin gözü çıkarılmasın” dedi. 

TOKİ konutlarının yapılacağı arazide gençlerin futbol sahasının da olduğunu ifade eden Karaçulha Spor Kulübü Başkanı Mehmet Çolak, “1985 yılından bu yana bizim mahallemizin ve çevre mahallelerin gençleri bu sahada top koşturuyor. Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzaklaşması için bu sahaya burada ihtiyaç var. Biz TOKİ konutlarına kesinlikle karşı değiliz. Ama mevkii olarak yapılacak olduğu alan yanlış” diye konuştu. 

Karaçulha Mahallesi Azalarından Mustafa Zehir açıklamasında, “Bu alanda bizim 50 yıllık bir futbol sahamız var. Bizde dahil olmak üzere mahallemiz halkından burada top koşturmayan yoktur. Birde bizim mahallemizde başka böyle bir alanımız yok. Ailemiz ve dostlarımız ile bir araya gelerek pikniğe gidip, doğa ile baş başa kalacağımız başka bir alanımız yok. Bu anlamda TOKİ konutlarının yapım yerinin yetkililerimizden değiştirilmesini istiyoruz” ifadelerinde bulundu. 

Açıklamaların ardından Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, mahallenin çocukları ile sahada futbol oynadı ve kalabalık dağıldı. (FATİH DERELİ)

 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN