Kadir gecesi idrak edilecek

Kadir gecesi nedeni ile Fethiye'de Merkez yeni caminde yürüme mesafesinde gelecek vatandaşlar için kısa bir mevlit programı düzenlenecek. Cumartesiyi Pazar gününe bağlayan gecede, bin aydan daha hayırlı olarak bilinen Kadir gecesi idrak edilecek. Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, 'Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Allah'ımız niye bir yıl değil de bin yıl… Burada 82-83 yıllık bir ömürden bahsediliyor' ifadelerini kullandı. 

PAYLAŞ

Cumartesiyi Pazar gününe bağlayan gece, Kadir gecesi. Kadir gecesi nedeni ile Fethiye Müftülüğü yürüme mesafesindeki vatandaşlar için kısa bir program hazırladı. Yatsı namazı ile birlikte başlayacak olan programın pandemi nedeni ile fazla uzun olmadığı yaklaşık yarım saatlik bir vaaz yapılacağı kaydedildi. Tüm vatandaşlarımızın Kadir gecesini tebrik eden Fethiye Müftüsü Kamil Oktay, “Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Bu geceyi ibadet ile geçirmeliyiz. Çarşamba günü arife. Perşembe günüde Ramazan Bayramını kutlayacağız” dedi. 

Fethiye Müftüsü Kamil Oktay açıklamasında, “Kadir Gecesi mübarek bir gece… Kadir Gecesinin manasından bahsedecek olursak, “Biz kuranı şüphesiz Kadir Gecesinde indirdik. Allah’ın kelamıdır. Allah bizi yarattı ve yaşadığımız süreçte neye nasıl ihtiyacımız olacağını en iyi bilende yine Allah’tır. Bununla alakalı iman, itikat, ibadet ve muamelat olarak, yaşam sürecimizde ihtiyacımız olan her şey kuranı kerimde yazıyor. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Allah’ımız niye bin yıl değil de bin yıl” dedi.  Burada 82-83 yıllık bir ömürden bahsediliyor. Burada anlamamız gereken Kadir Gecesi bir ömre bedeldir. Öyle bir gece yaşıyorsunuz ki bir ömre bedel oluyor. Allah’ım bizleri Kadir Gecesinin kıymetini bilenlerden eylesin. Bu gece dualar ile rabbimize seslenilir. Hayırlı bir ölüm, mal, servet ve sağlık gibi şeyler istenir. Doğum, yaşam ve ölümle alakalı her hayırlı şeyi isteyebiliriz. Bu gecede gönlümüzden geçenler istenir” diye konuştu.

 

Onur Çadır

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN