İYİ Parti Menteşe İlçe Başkanlığı, İstanbul Sözleşmesi'nin nesinden rahatsızsınız?

İYİ Parti Menteşe İlçe Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine tepki gösterdi. 

PAYLAŞ

İYİ Parti Menteşe İlçe Başkanlığı Muğla'nın Menteşe İlçesi Sınırsızlık Meydanı'nda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. Açıklamayı okuyan İYİ Parti Menteşe İlçe Başkanı Deniz Ekinci, "İYİ Parti olarak TBMM tarafından kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’nin tek bir kişinin keyfi kararıyla feshedilmesinin, bir yetki, hukuk ve insan hakları gaspı olduğuna inanıyoruz" denildi.

İYİ Parti Menteşe İlçe Başkanı Deniz Ekinci tarafından yapılan açıklamada, "İstanbul Sözleşmesi 24 Kasım 2011 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, millî uzlaşı ile kabul edilmiştir. O dönem Başbakan olarak bu sözleşmeye onay veren Recep Tayyip Erdoğan bugün Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı olarak gece yarısı tek başına aldığı karar ile İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmiştir.  Milletin meclisi tarafından kabul edilen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlığındaki Bakanlar Kurulunca onaylanan İstanbul Sözleşmesi’nin fesih şekli, Türk demokrasisi açısından utanç verici bir adımdır. Anayasa’yı, kanunları, millet iradesini yok sayıp bir kişinin tek başına aldığı bir kararı ülkemize ve özellikle de kadınlarımıza dayatması, 150 yıllık demokrasi tarihimizin silinmeyecek ayıbı olmuştur.
Adını İstanbul’dan alan; İstanbul’da imzalanan ve tarafı olduğumuz “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Sözleşmesi” Türk kadını için hayati bir kazanımdır. Her fırsatta kadın ve kadına yönelik şiddet ile ilgili nutuk atan ancak adım atmayan iktidar, kadına şiddetin tırmandığı, kadın cinayetlerinin arttığı, kutsalımız olan ailenin temelinin sarsıldığı bugünlerde attığı bu devlet ciddiyetinden uzak adımla, gerçek yüzünü ve niyetini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Zaman zaman kendisi de cinsiyetçi çirkin söylemlere maruz kalan Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine dair girişimler karşısında bazı soruları tarihe not düşmüş ve demiştir ki; “İstanbul Sözleşmesi’nin nesinden rahatsızsınız? Kadınlarımızın durumu ortada iken ve daha yapılacak çok şey varken neden geri adım atıyorsunuz? İstanbul Sözleşmesi diyor ki; Kadınlara karşı her türlü ayrımcılığı önlemek için gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu hedefin nesinden rahatsızsınız? İstanbul Sözleşmesi diyor ki; Devlet, kadına yönelik şiddeti önlemek için, etkili ve kapsamlı politikalar geliştirmelidir. Bundan mı rahatsızsınız? İYİ Parti olarak TBMM tarafından kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’nin, tek bir kişinin keyfi kararıyla feshedilmesinin, bir yetki, hukuk ve insan hakları gaspı olduğuna inanıyoruz. İktidarı; Sokakta güven içinde yürüyemeyen, şiddete, tacize, saldırıya maruz kalan kadınlarımıza şikâyet ediyoruz. Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir ve suçtur." ifadelerine yer verildi. 

İYİ Parti Menteşe İlçe Başkanlığı açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verildi; 
"İYİ Parti olarak kadın-erkek eşitliğine inanıyoruz. Yapılan sosyal bir araştırmaya göre diğer siyasi partiler içinde İstanbul Sözleşmesi’ni %80 gibi bir oranla en çok içselleştiren parti tabanına sahibiz. İYİ Parti olarak milletimize ve kadınlarımıza sözümüzdür; İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’de kadın cinayetlerinin, kadına yönelik şiddetin, tacizlerin önlenmesi için güçlü bir mücadele verilecektir. İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’de kadın ve erkek arasındaki toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve korumak için her türlü kanuni ve idari düzenlemeler yapılacak, idari tedbirler uygulanacaktır. İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’de Türkiye Cumhuriyeti’nin, imzalayarak taahhüdünü verdiği İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 sayılı Ailenin Korunmasına İlişkin Kanunun hükümleri eksiksiz uygulanacaktır. Millet iradesini hiçe sayan, tek kişinin keyfiyle alınan, yasama yetkisinin de açıkça ihlali olan bu kararın, derhal geri çekilmesini talep ediyor, kadınlarımızın güvenliği için bu konunun takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz."
 

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN