İyi Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban, tam kapanma kararını eleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası 17 günlük tam kapanma kararını İyi Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban eleştirdi. Tam kapanma kararının daha önce alınmasını gerektiğini belirten Başkan Çoban, 'Geç kapanmanın bize getirdiği acı kayıplar var. Her geçen gün bir uçak dolusu insanımızı kayıp ediyoruz. Salgın dönemi bilinçsiz yönetiliyor' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Kabine toplantısının ardından açıklanan 17 günlük tam kapanma kararına İyi Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban’dan eleştiri geldi.  29 Nisan 2021 Perşembe akşamı 19:00’dan başlayıp, 17 Mayıs Pazartesi 05.00’e kadar sürecek olan ‘tam kapanma’ kararının gerekli olduğunu belirten Başkan Ali Fatih Çoban, hükümetin bilim kurulunu dikkatte almadığını, tam kapanma kararının bilinçsiz ve geç alındığını kaydetti. İktidarın tam kapanma sürecinde vatandaşa herhangi bir ekonomik destek paketini açıklamadığının da altını çizdi. İyi Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban, “29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar artan kovid-19 vakaları sonucunda tam kapanma kararı geldi. Bu kapanmayı daha önce yapmamız gerekiyordu. Geçen sene mart ayında sayın genel başkanımız Meral Akşener hanımefendinin de ifade ettiği gibi ilk olarak 21 günlük veya 28 günlük bir kapanmayı önermişti. Türkiye de doğruların tek olmasına rağmen Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bizim veya millet ittifakının görüşlerini yapmakta biraz çekiniyor ama sonuç olarak da İyi Partinin veya Millet İttifakının kararına geç de olsa geliyor. Geç kapanmanın bize getirdiği acı kayıplar var. Her geçen gün bir uçak dolusu insanımızı kayıp ediyoruz” dedi. 

TÜRKİYE’DE ÜRETİM DURAMAZ
Başkan Ali Fatih Çoban, “Tam kapanma ile ilgili Karaçulha da çiftçilerimiz serbest, zirai ilaç bayilerimiz bu uygulamada muaf kapsamında muaf tutuluyor. Üretimi durdurmak Türkiye de namümkün, bunun için çalışmalar devam ediyor. Genel olarak pandemi süreci ile ilgili değerlendirme yapmamız gerekiyor ise hükümetin 13 aylık bir süre içinde pandemi ile ilgili tecrübe sahibi olması bekleniyorken yeni Zelanda da 50.000 kişilik konser verildi. İsrail de açık alanlar da maske takma zorunluluğu kalktı. Türkiye pandemi ile mücadele anlamında kendi insanlarımız ve yönetenlerimizin zafiyetlerinden dolayı diğer ülkelerin çok gerisinde kalıyor” diye konuştu. 

SALGIN DÖNEMİ BAŞARISIZ YÖNETİLİYOR
İyi Parti Fethiye İlçe Başkanı Çoban, salgın döneminin başarısız yönetildiğini söyleyerek, “Daha önceki bu süreçte 1 ay önce Sayın Cumhurbaşkanımız Adalet Kalkınma Partisinin kongrelerinde kovid-19 bu kadar yaygınken kalabalık kongreler icra ettiler. Daha sonra en azından bu kongreye katılan insanların Adalet Kalkınma Partililerin kongreden döndükten sonra 10 gün evlerinde istirahat edebilirlerdi ama yapmadılar. Aşı rakamlarını açıklamıyorlar, bu pandemi de biz eve de kapansak aşılamada birazcık geriden geliyoruz. Bu aşı rakamlarını da açıklamayı yasaklıyorlar, her defasında söylüyoruz iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistem bu sistemin kovid üzerinde bile başarısızlıkları var. Bir veya iki gün öncesinde bilim kurulu toplanıyor bilim kurulunun söylediklerini hükümet veya bizi yönetenler dikkate almıyor. Tayyip Erdoğan bildiğim kadarıyla doktor, profesör değil. Cumhurbaşkanımız sağlık alanında bir eğitim almış birisi değil. Ama burada bilime kulak verilmesi gerekirken ısrarla ekonomimizin kötü olmasından dolayı hükümet kovid üzerinden oy kaybını nasıl engellerim derdi içerisinde. Hükümet kapatabilir, kapanmasın demiyoruz kapanabilir ama kapattığınız takdir de yevmiye ile çalışan insanlar var, ekonomik olarak çok zor durumda olanla var. Bunlara herhangi bir güvence açıklanmıyor bakıyorsunuz Cengiz İnşaatın 9,5 milyarlık vergi muafiyeti getiriliyor ama kendi vatandaşına herhangi ekonomik destek paketinde açıklamaktan geri duruyorlar. Biz İyi Parti olarak bunları dile getirmeye devam ediyoruz. Vatandaşımızın zor zamanında yanında olmak için mücadele ediyoruz. Buradan Millet İttifakının belediyelerine de seslenmek istiyorum, onları takip ediyoruz, sosyal medya, haberlerden duyuyoruz insanlarımıza sosyal belediyecilik örneğini veriyorlar ama bu hassas dönemde en azından 18 günlük kapanma da vatandaşların, belediyelerin yanında olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.  
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN