Harun Sağır, 2020 değerlendirmesinde bulundu

Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır, yaptığı açıklamada 2020 yılı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Oda Başkanı Sağır, Kovid-19 salgınının esnaflara zorlu bir süreç yaşattığını belirtti. Aylardır kapalı olan işletme ve dükkanların zor durumda olduğunu ve her zaman onların yanında olacaklarını kaydetti. Esnafların bu zor günlerinin bir an önce geride kalmasını temenni etti.

PAYLAŞ

Esnafların güçlükle ayakta durduğunu belirten Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır, bazı dükkanların aylardır kapalı olduğuna dikkat çekti. Esnafların BAĞ-KUR’larını ödeyemediğini söyleyen Harun Sağır, salgın döneminin en çok zararının esnafa dokunduğunu vurguladı. Oda Başkanı Sağır, “İnşallah aşılamanın hızlı bir şekilde ilerlemesiyle, yaza doğru virüsün etkisinin biraz daha azalacağını ve esnaflarımız açısından bir rahatlama olacağını düşünüyorum. Bu zor günlerde devletimizin esnafa destek çıkmasını istiyoruz” dedi.

KORONASIZ GÜNLERE DÖNECEĞİZ
Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır yaptığı açıklamada, “2020 yılı tüm Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü sebebi ile tüm haklımız esnaflarımız açısından aynı zamanda kurumlar olarak esnaf sanatkârlar odası olarak bizler açısından da sıkıntılı bir süreç oldu. Geçen sene 2020 yılında Mart ayında başlayan pandeminin patlamasıyla kapanan işyerlerimiz oldu. Dönem dönem pandeminin ilerleyişine göre kapatıldı. Sonra yaz sezonunun girmesiyle biraz daha hafifletilen sektörlerimiz oldu. Kış aylarına doğruda yine pandeminin biraz artmasıyla dünyada ikinci dalga dediğimiz yayılımında çoğalmasıyla birlikte yine kısıtlamalar geldi. 2020 yılı gerçekten esnaflarımız açısından çok zor bir yıl. Şuanda da etkisi hala devam etmekte... İnşallah aşılamanın hızlı bir şekilde ilerlemesiyle yaza doğru veya baharın mart ayına doğru bunun etkisinin biraz daha azalacağını ve esnaflarımız açısından bir rahatlama olacağını düşünüyorum” diye konuştu.
ESNAFIN ELİ KOLU BAĞLI
Açıklamasını sürdüren Oda Başkanı Sağır, “Esnaflar olarak ekonomik açıdan çok zor günler geçirdik. Kafeler, kahvehaneler, berberler ve bir dönem güzellik solanları kapandı. Özellikle kafe, kafeterya ve kıraathanelerimizde açık olduğu dönemlerde oyunların yasak olması nedeni ile esnaflarımız hiç iş yapamaz duruma geldiler. Çünkü bizim o meslek dalındaki esnaflarımız çay ocağı olarak çalışmıyorlar. Vakit geçirmek için kendilerine gelen vatandaşlarımızın oynadıkların oyunlarla ikramlıklarla ayakta kaldıkları için çok sıkıntılı günler geçirdiler. En büyük sıkıntıyı onlar geçirdi. Berberlerimiz sonradan açıldı. Tedbirli bir şekilde... Bunun yanında yiyecek-içecek sektörü kısıtlamalı bir şekilde paket servis olarak devam ediyor. Ama hiçbir esnafımız yanındaki personelini işten çıkaramıyor, çıkarmıyor da zaten kanunen de bu şuanda yasak. Herkesin çoluğu çocuğu var personelinde bir ailesi var geçimi var. Dolayısıyla bizim esnaflarımız yanında çalıştırdıkları kişileri bir işçi gibi değil, kendi ailesinden birisi gibi görüyorlar. Çünkü biz çok kurumsal anonim şirket statüsünde yüzlerce işçi çalıştıran kesimler değiliz. Genelde bir personel, iki personel, üç personel, beş personel, on personel. Dolayısıyla da onlarla da bir aile gibi oluyoruz” ifadelerini kullandı. 

ONLARIN DERTLERİ DERDİMİZ, SEVİNÇLERİ SEVİNCİMİZ OLUYOR 
Açıklamasını sürdüren Oda Başkanı Harun Sağır, “Esnaflar olarak çalışanlara bakmakla yükümlüyüz. Biz kendimizi öyle hissediyoruz. Devletimizin özellikle bu ay yapmaya başladığı belli sektörlerdeki esnaflarımıza bin TL her üç ayda bir ödeyeceği gelir kaybı desteği var. Bu iyi oldu çünkü 2020 Mart’ından bu yana sürekli serzenişte bulunduğumuz dillendirdiğimiz bir konu. Sonuçta şuanda BAĞ-KUR 1000 TL’nin üzerinde iş yeri kapalı bir esnafımız BAĞ-KUR’unu ödemek zorunda borç gözüküyor. Gününde ödeyemezse faiz işliyor. Dolayısıyla kendisi ve ailesi sağlıktan yararlanamıyor. Kapalı bir esnafımızdan BAĞ-KUR’un alınması çokta vicdani olmadığını düşünüyoruz. Sonuçta esnaflarımız esnaflığı hayatı boyunca devletimizin yanında. Her türlü vergisini sosyal güvenlik kurumu primlerini ödüyorlar. Dünya bu belli yüz yıllarda olan bir salgın. Bu dönemde de esnaflarımız devletini yanında görmek istedi. Bizimde serzenişlerimiz hep bu yöndeydi. Yani bağ kurlar alınmasın. Şimdi işçide çıkaramıyorsun. İşyerin kapalı ve üç tane personelin var personelde çıkaramayınca onları da düşünüyorsun evine ekmek götüremediler. Özellikle şu 2020’nin sonuna doğru yapılan bu gelir kaybı desteği ve kira yardımı desteği yeterlimi değil ama biz yine de teşekkür ediyoruz. Bu kadarda olsa sonuçta ülkemizin içinden geçtiği maddi bir boyutu var. Parası olan ülkeler daha rahat ediyor. Ama bizlerde esnaflar olarak bundan ciddi manada etkilendik” dedi. 

YEREL ESNAFA SAHİP ÇIKALIM
Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sağır, “Ben buradan dillendiriyorum özellikle haklımızdan bizim esnaflarımız yanlarında olsunlar. Zincir mağazalar sürekli reklam veriyoruz. Ulusal kanallara on bin bilmem kaçıncı mağazamızı açtık diye. Bu gün zincir mağazanın Seydikemer’de 20 tane şubesi olsa vergisini bile Seydikemer’e ödemiyor. Bu vergiyi kurumlar İstanbul’da Ankara’da merkezde ödüyor. Vergisel anlamda buraya kattığı bir şey yok. Belki istihdam sağlıyor ama ürünler açısından bakarsak onlarca, belki yüz çeşit sektöre hitabeden, bizim esnaflarımızı ilgilendiren kırtasiyesinden, kozmetiğinden, her türlü eşyayı satıyorlar. Ben özellikle şuanda düzeltilmesini istiyorum. Bu cumartesi-Pazar şuandaki hafta sonu yasaklarından dolayı bizim esnaflarımız marketlerimiz, manavlarımız belli sektörler saat 10:00 ile 17:00 arası çalışıyorlar. Saat 15:00’dan sonra çalışacak yerler ise online hizmetle çalışacak diye bir genelge çıktı. Ben kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyorum. Kimler tarafından yapılıyorsa yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum. Zaten sıkıntıda olan bizim küçük esnafımız. Yani saat 17:00’dan sonra açık olacak yerler online hizmet veren yerler ibaresinin açılımı şudur, zincir mağazalar, zincir yemek servisi yapan marka işletmelerdir. Ama bizim lokantacı işletmelerimiz, aperatif yiyecek dalında hizmet veren esnaflarımız, market ve manavlarımız çalışamıyor. Bir nevi hafta sonuyla ilgili zincir çalışan yerlere bir fırsat doğmuş gibi oldu. Fırsat eşit olsun bizim esnafımızda çalışsın. Şimdi şöyle Büyükşehirlerde bu zincir mağazalar, online yemek servisi yapan yada online çalışan marketler olabilir ancak Seydikemer üzerinde baktığınızda bu tip hizmet veren yerde yok. Bunları bence iller bazında, ilçelerdeki hıfzıssıhha kurumları aracılığıyla ilçelere bırakarak her ilçe kendi özelinde bunu yapmalı. Bugün bir Bekçiler Mahallemiz, Temel Mahallemiz yada Ören Mahallemiz zıt yerlerden konuşalım Kayadibi Mahallemiz burada online market yok, online yemek servisi yapan yerler yok. Yani burada bakkal var market var. Bunlarında bence düzeltilerek bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. (FATİH DERELİ)
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN