GÖLET VE İÇME SUYU DEPOSU YETERSİZ KALIYOR

Seydikemer'e bağlı Yayla Çobanisa Mahallesi'nde vatandaşlar, 5 aydan bu yana susuzluk çektiklerini belirttiler. Mahalle sakinleri yetkililerden tarla sulaması için kullanılan göletin yükseltilmesini ayrıca ikinci bir içme suyu deposu yapılmasını talep ediyorlar.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Muhabirimiz Fatih Dereli'nin haberine göre; 

İyi Parti Seydikemer İlçe Başkan Yardımcısı Şenay Tahancı ve Seydikemer Belediye Meclis Üyesi Uğur Karadon, mahalle sakinlerinin sorunlarını dinlediler. Halkın sorunlarını dinleyen Tahancı ve Karadon, sorunların çözümü için ilgili kurumlar ile görüşeceklerini bildirdiler. Yaz nüfusu yaklaşık bin, kış nüfusu ise 300 civarında olan Yayla Çobanisa Mahallesi’nde akarsu kaynağının olduğunu belirten vatandaşlar, bunun sulama suyu göletine aktarılabileceğini dile getirdiler. 50 yıldan bu yana Çataloluk Barajı’nın yapılamamasından dolayı mağdur olduklarını vurgulayan mahalleliler, sulama için yapılan göletin ise hatalı inşa edildiğini anlattılar. 
Göletin büyütülmesi ve ikinci bir su deposunun yapılması ile su sorununun çözülebileceğini aktaran mahalle sakinleri, bu yaz resmen susuz kaldıklarını açıkladılar. Yayla Çobanisa Mahallesi’nde çeşmeler kururken, tarlada bulunan ürünler de susuzluktan kurudu. Mahalle içerisinde bulunan sulama kanalına ise 3 aydır su verilmediği öğrenildi. Mahalleye 3 kilometre mesafedeki Burdur’a bağlı Çavdır’ın Ambarcık Köyü’nde hiç su olmamasına rağmen gölet yapılırken; mahallelerinde herhangi bir çalışmanın yapılmadığının altını çizen vatandaşlar, yetkililerden yardım istedi. 
Mahalle sakinlerinden Hasan Barutcu yaptığı açıklamada, “Çok büyük su sıkıntımız var. İki deremiz var ve kışın bunlar boşa akıyor. Mahallemizdeki su sorununun çözümü için muhtarlarımız dilekçeler verdi. Yıllardan bu yana Çataloluk Barajı’nın yapımı konuşuluyor. Yapımına şimdi başlansa bile yapımının uzun yıllar alabileceği ifade ediliyor. Hepimiz susuz kaldık. Bahçedeki sebzelerimiz ve ağaçlarımız kurudu” dedi. 
Mahallede yaşayan Özcan Köse, “Mahallemizde 2 deremiz bulunuyor. İlk etapta göletimizin büyütülmesini ve ikinci bir su deposunun yapılmasını yetkililerimizden talep ediyoruz. Hemen yakınımızdaki Burdur’a bağlı Çavdır ilçesine bağlı köylerde gölet ve barajlar bulunmaktadır” diye konuştu. Fevzi Ercan açıklamasında, “Mahallemizde içme ve sulama suyu sorunu bulunmaktadır. Ağaçlarımız, sebze ve meyvelerimiz kurudu. Su olmadan hayat olmaz” ifadelerini kullandı. 
İyi Parti Seydikemer Belediye Meclis Üyesi Uğur Karadon, “Yayla Çobanisa Mahallesi’nin sulama ve içme suyu sorunu bulunmaktadır. İçme suyu sorununu yüksek ihtimalle Büyükşehir Belediyemiz çözecek. Mevcut göletimiz 3-4 metre daha yükseltildiği takdirde sulama suyu sorunumuz da çözüleceği kanaatindeyim. 50 yıldan bu yana Çataloluk Barajı yapılamadığı için göletimiz yetersiz kalıyor. Köylünün mahsulleri bu yıl tamamen kurudu. Halkımız ürettiği ürün ile kışın yaşamını sürdürüyor. Baraj projesi şu an başlasa bile 10 yıl sürecek. Bu dönemde mahalle halkı yine susuzluk çekecek. İkinci bir içme suyu deposu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacaktır. İlgililerden bu konuya duyarsız kalmamalarını rica ediyoruz” şeklinde konuştu. 


 
 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN