Göcek Tüneli'ne yüzde 25 zam

Muğla'nın Fethiye ile Dalaman ilçelerini birbirine bağlayan ve Yap-İşlet-Devret modeli ile 2006 yılında hizmete açılan ve Türkiye'nin tek paralı tüneli olan Göcek Tüneli geçiş ücretlerine her yıl olduğu gibi bu yıl da yüzde 25 zam geldi.

PAYLAŞ

Muğla’nın Fethiye ile Dalaman ilçelerini birbirine bağlayan ve Yap-İşlet-Devret modeli ile 21 Temmuz 2006 yılında hizmete açılan Göcek Tüneli geçiş ücretlerine yüzde 25 zam geldi.
Geçiş ücretleri birinci sınıf araçlar (otomobil) için 9 liradan 11 TL'ye, ikinci sınıf araç (minibüs) 15 liradan 19 TL'ye , üçüncü sınıf araç (dingilli kamyon ve dingilli otobüs) 20 TL’den 25 TL'ye , dördüncü sınıf araç grubu (tır) 30 liradan 38 TL'ye, motosiklette 3 liradan 4 TL'ye yükseldi. Yılda yaklaşık 1,5 milyon aracın ücretli geçiş yaptığı Göcek Tüneli'nin, 31 Aralık 2025 tarihinde Karayolları'na devredilmesi bekleniyor.
2006 YILINDA HİZMETE AÇILDI
Göcek Tüneli İnşaat ve Taahhüt Anonim Şirketi tarafından 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle 13 milyon dolar harcanarak yapılan Göcek Tüneli, 2006 yılında hizmete açılmıştı.
Muğla ile Antalya’yı birbirine bağlayan, 12 metre genişliğinde ve 7.40 metre yüksekliğindeki 950 metrelik tünel, kamuoyunda sık sık Türkiye’nin tek paralı tüneli olma özelliğiyle gündeme gelmişti.
ÜCRETSİZ OLACAKTI
Göcek Tüneli siyasetçilerin her zaman vaatleri arasındaydı. Göcek Tüneli, ücret artışından dolayı muhalefet milletvekilleri tarafından sık sık protesto eylemlerine sahne olmuştu. Göcek Tüneli'ne Ak Parti iktidarı tarafından 2. Tünel inşa edilmişti. Ücretsiz olması istenen tünel, önceki protokol nedeniyle ücretsiz hale getirilemezken 31 Aralık 2025 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü'ne devredilmesi kararlaştırılmıştı.
Vatandaşlar, tünel ücretlerinin arttırılmasını sosyal medya hesaplarından eleştirerek "hani tünel ücretsiz olacaktı. Biz ücretsiz olmasını beklerken geçiş ücretlerine yine zam yaptılar" ifadelerini kullandı.
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN