Fethiye'de kreşler yeniden açılışa hazırlanıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açılmasına izin verilen özel kreş, çocuk kulüpleri ve gündüz bakımevlerinin, 1 Haziran'dan itibaren hizmet vermeye başlayacağı ifade edildi. Fethiye'de bulunan bazı özel kreşler açılış için hazırlıklarını tamamlarken, bazı kuruluşların ise inisiyatif kullanarak açılış tarihlerini ileri bir tarihe erteledikleri bildirildi.

PAYLAŞ

Dost Gazetesi Muhabiri Fatih Dereli'nin haberine göre; Korona virüsü nedeniyle 16 Mart tarihinde faaliyetlerine ara verilen özel kreşler, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüpleri yeniden hizmete başlıyor. Bu kapsamda, bakanlık tarafından açılış izni verilen özel kreşlerde grup sayıları azaltılarak, bir grupta en fazla 10 çocuk bulunması sağlanacak. Bazı özel kreşler açılış öncesinde dezenfekte işlemlerini ve sınıf düzeni konusunda hazırlıklarını tamamladı. Öte yandan bazı kuruluş yetkilileri kendi inisiyatifleri dahilinde açılış tarihini bir ay süre ile ertelediklerini dile getirdiler.

AÇILIŞ İÇİN ERKEN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

Özel İstanbul Gelişim ve Kreş Anaokulu Sahibi Selda Salkaya yaptığı açıklamada açılış için Temmuz ayı başını bekleyeceklerini kaydetti. Salkaya, “Pandemi dolayısıyla 3 aydır tüm eğitim kurumları kapalıydı. Ani bir kararla bakanlık, 1 Haziran tarihinden itibaren tüm eğitim kurumlarının açılabileceği duyurusunu yaptı. Resmi yazı Cuma günü elimize geçti. Kurum olarak bizler inisiyatif sahibiyiz. Özel kreşlerin açılıp açılmama yetkisini bakanlık bize veriyor. Açılış için sürenin erken olduğunu düşünüyoruz. Bir aylık dönemde gidişatı görmek istiyoruz. Herhangi bir aksilik çıkmazsa, kurumumuzu Temmuz ayı başında açmayı düşünüyoruz” dedi.

HAZIRLIKLARIMIZI TAMAMLADIK

Açılış için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını söyleyen Özel Küçük Yıldızlar Kreş ve Anaokulu Kurucusu ve Müdürü Sevilay Göksu, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bize gönderilen talimatlar doğrultusunda tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Kurumumuzu baştan aşağıya dezenfekte ettik ve tüm tedbirleri aldık. Tüm hazırlıkların tamamlanmasının ardından öğrencilerimiz gelmeye başlayacak. Sabah öğrencilerimizi ailelerden kreş dışında teslim alacağız. Öğrencilerin hijyen açısından kontrolleri yapılıp, ateşleri ölçülecek. Dezenfektanlarını kullanmalarının ardından sınıflarına alacağız. Sınıflarımız en fazla 10, en az 6 kişi olacak. Sınıflarımızda masaları sosyal mesafe kuralına göre belirledik. Ailelerimizi bu konuda bilgilendirdik. Öğrencilerimizin giriş ve çıkışlarında birbirine temas etmemesi adına önlemlerimizi aldık” şeklinde ifadeler kullandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN