FETHİYE TİCARİ İHA DRONE PİLOTU EĞİTİMİ

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Uçuş Okulu olarak yetkilendirilmiş Termaldrone Savunma Sanayi ve Dronehane İnsansız Hava Aracı (İHA) Eğitim Platformu olarak Fethiye'de İHA-0 ve İHA-1 Drone Pilotu Eğitimi gerçekleştirildi.

PAYLAŞ

Dost Gazetesi Muhabiri Fatih Dereli'nin haberine göre; Toplam 4 gün 36 saat süren bu Eğitime her sektörden katılım ve bireysel katılımlar ile yoğun bir şekilde ilgi vardı. Eğitim alanında müfredata uygun bilgiler, talimatnameler ve yasal mevzuatlardan bahseden Eğitmen eşliğinde birden fazla Drone modeli ve uçak modelleri ile anlatımlar ve pratik bilgiler aktarıldı. Kursiyerlerin çok ilgili olduğu görünen bu eğitimde talep devamlılığın sağlanması yönünde tüm katılımcılar aldıkları eğitimden memnuniyetlerini belirtirken Fethiye'de yapılan En detaylı İHA eğitimi olduğunu söylediler.

Termaldrone Savunma Sanayi’ne bağlı Dronehane Eğitmeni Emre Çiftçi yaptığı açıklamada, “Kurslarımıza yoğun talep var. Bütün kurslarımız tamamen pandemi kapsamında alınan tedbirlere bağlı olarak, gerekli dezenfekte ve sağlık araçları tarafımızdan karşılanarak yapılıyor. Burada eğitim kadar sağlık da önemli… Sağlığı göz önünde bulundurmadan bilinçli İHA pilotları yetiştiremeyiz” dedi. 

Kurs ile ilgili bilgiler de veren Çiftçi, “Drone eğitimleri Türkiye’nin her ilinde devam edeceği gibi Fethiye ve Muğla çevresinde de olmaya devam edecektir. Ayrıca hiçbir İHA aracı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü veya mülki idari amirliklerden izin almadan uçamaz” şeklinde ifadeler kullandı. 

Drone eğitimine katılan kursiyerlerden Sezgin Güngör, “Aktif olarak drone kullanıcısıyım. 500 gram altı lisanssız drone kullanıyordum. Yeni bir drone aldım. Ehliyete ihtiyacım olduğum kursa katıldım. Drone meraklılarına tavsiyelerim, uçuş esnasında insanlara ve hayvanlara zarar vermemesi. Bunun yanında yerleşim alanları içerisinde ve izinsiz uçurmamalar” diye konuştu. 

Kursiyerlerden Galip Gökdere, “Drone pilotaj eğitiminde gerekli bilgileri hocamız anlatıyor. Günümüzde teknolojiye ayak uydurmak gerekiyor. Toplam 4 günlük bir eğitim aldık. Drone hakkında ayrıntılı olarak öğrenilmesi gereken birçok şey var” dedi. 

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN