Fethiye'nin bir yıllık Kovid-19 raporu açıklandı

Muğla Tabip Odası, korona virüsü salgını sürecinde Fethiye'nin bir yıllık raporunu açıkladı. Rapora göre Fethiye'de pandeminin bir yıllık döneminde kaybedilen vatandaş sayısı ile yatarak tedavi gören hasta sayıları da yer aldı. Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Cafer Şahin, Fethiye'de yaptığı açıklamada, Kovid-19'un meslek hastalığı sayılması gerektiğini ve salgının azalmasında en etkili yöntemin tam kapanma olduğunu bildirdi. 

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Fethiye’nin bir yıllık Kovid-19 raporu, Muğla Tabip Odası tarafından açıklandı. Rapora göre Fethiye genelinde bir yılda bin 200 hastanın yatarak tedavi gördüğünü kaydeden yaklaşık bin 200 hasta yatarak tedavi oldu. Tahminen 350’ye yakın vatandaş hayatını kaybederken, yalnızca Fethiye Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 100’ün üzerinde sağlık çalışanı Kovid-19 ile enfekte oldu ve PCR pozitifliği saptandı. Bir sağlık çalışanı vefat ederken, Fethiye’de tahminen 30 bin PCR testi yapıldı. Ayrıca 30 bin kişi de aşılandı. 

Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Cafer Şahin yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi pandemi süreci yaşıyoruz. 11 Mart 2020 tarihinde, Türkiye’de ilk korona virüs vakasının görüldüğü açıklandı. Muğla Tabip Odası olarak Fethiye özelinde bir rapor hazırladık. Fethiye’de bin 200 Kovid-19 hastası yatarak tedavi gördü. Arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre 350 civarında vatandaşımızı kaybettik. 100’ün üzerinde sağlık çalışanı bu hastalığa yakalandı. Sağlık çalışanları adına salgın, büyük risk oluşturuyor. Sağlık görevlileri, vatandaşlara oranla daha fazla virüse yakalandı. Korona virüsünün meslek hastalığı olarak kabul edilmesi yönünde Muğla Tabip Odası ve Türk Tabipler Birliği olarak girişimimiz oldu” şeklinde ifadeler kullandı. 

AŞILAMA YAVAŞ İLERLİYOR 
Aşılama sürecinin yavaş ilerlediğini dile getiren Dr. Şahin, “Bu salgın döneminde aşı her ne kadar umut olsa da süreç biraz yavaş ilerlemektedir. Aşılama yavaşladıkça mutasyonlu virüsün yayılımı hızlandı. Biz hastalığı kontrol altına almaya çalışırken; virüsün daha çok bölgelere ulaşabileceği endişesine kapılıyoruz. Fethiye genelinde 30 binin üzerinde vatandaşımız aşılandı. Bu hastalığı çok kısa sürede kontrol altına alabilmek için günde 2 milyon kişinin aşılanması gerekiyor. Eğer bu hızda giderse 2021 yılını da kaybederiz. İçinde bulunduğumuz yılda da bu hastalığı kontrol altına alamayacağız ve 2022’ye sarkacak. Endişemiz budur” dedi. 

BU TEDBİRLERLE ÖNLENEMEZ
Virüsün yayılmasının yavaşlaması için tam kapanma gerektiğini vurgulayan Şahin, “Muğla’da vaka haritası değerlendirmesinde, hasta sayısı yüzde 80’nin üzerinde açıklandı. Bu yüzde 100’ün üzerine çıktığı zaman çok riskli gruba giriyorsunuz. Bu tedbirlerle önlenemez. Yönetim olarak çok etkili tedbirler almalısınız ki sayılarda düşüş olsun. İnsanlar normalleşme lafını duydukça, daha çok dolaşacaktır ve sayılar artacaktır. En etkili yöntem tam kapanmadır. En az 14 gün, en fazla 28 günlük kapanma ile bu sorunu çözebiliriz. Bölge bölge değil, genel bir kapanma gerekiyor” diye konuştu. 

BİLGİLER NET OLARAK PAYLAŞILMIYOR 
Hasta sayıları hakkında bilgilerin net olarak paylaşılmadığını aktaran Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Cafer Şahin, “Evde tedavi olan veya karantinaya alınanlar hakkında bize gelen resmi bir bilgi yok. Türkiye genelinde de böyle… Şeffaf olmayan bir sistem var. Bilgiler net olarak paylaşılmıyor. Sağlık çalışanları, salgın döneminde canı pahasına özverili bir şekilde çalışıyor. Hastanede yatarak ve evde tedavi altında olan vatandaşlarımız var. Yöneticilerimize önerilerimiz, sağlık örgütlerini dinlesinler. Bilimsel yaklaşımla bu işi çözebiliriz. Herkes üstüne düşen sorumluluğu yerine getirirse, bunun üstesinden gelebiliriz” dedi. 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN