FETHİYE'DE YAŞAYAN YABANCILAR TÜRKÇE ÖĞRENİYOR

Fethiye Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, ilçede yerleşik yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik Türkçe kurslarını sürdürüyor. 50'den fazla kursiyer, çevresi ile iletişim kurmak için Türkçe öğrendiklerini belirttiler.

PAYLAŞ

Değişik ülkeden çeşitli nedenlerle Fethiye’ye yerleşen yabancılar bu kurs sayesinde hem Türkçe öğreniyorlar hem de yeni arkadaşlıklar ediniyorlar. Türkçe kurslarında dersler sohbet havasında geçerken; Fethiye Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Türkçe Öğretmeni Elif Yereker kursiyerlere kolay yoldan Türkçe konuşmanın yollarını öğretiyor. Değişik ülkelerden A1, A2 ve B1 Türkçe belgesi almak için pek çok ülkeden yabancılar; Halk Eğitim Merkezi’ndeki Türkçe kursuna geliyorlar. 

Fethiye Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Türkçe Öğretmeni Elif Yereker yaptığı açıklamada, “Halk Eğitim Merkezi’nde 2016 yılından bu yana Rusça ve Türkçe dersleri vermekteyim. Şu anki kursumuz Türkçe B1 grubuna aittir. Kursiyerlerimiz gayet güzel Türkçe konuşuyorlar. Sınıfımızda gramer ve pratik yoğunluklu dersler işliyoruz. Sürekli küçük sınavlarımız oluyor. Onların gelişimini sürekli yakından takip ediyoruz. Şu anki grubumuzda Rus, Ukraynalı ve Çinli kursiyerler bulunuyor. Pandemiden dolayı sınıf sayısını azalttık. Yabancılara Türkçe kursumuzda A1, A2 ve B1 gruplarımız mevcut. Bu alanda 50’den fazla kursiyerimiz var” dedi. 

Rus kursiyer Marina Akdağlı açıklamasında, “7 yıldır Türkiye’de yaşıyorum ama Fethiye’ye 3 yıl önce geldim. Bu kursa da yeni katıldım. Kurslarda aldığımız eğitimden çok memnunum. Sürekli tekrar yapıyoruz. En büyük hedefimiz güzel bir şekilde Türkçe konuşmak. Fethiye’de yaşıyoruz. Çevremizle iletişim kurmak için Türkçe öğrenmek istiyorum. Umarım bu dileğimi gerçekleştireceğim” diye konuştu. 
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN