FETHİYE'DE EMSAL NİTELİĞİNDE KARAR

Fethiye'de Sulh Ceza Hakimliği'nin verdiği bir karar, trafikte para cezasına çarptırılanlar için emsal bir karar oldu. Muğla Fahri Trafik Müfettişliği'nin kestiği trafik cezası, hukuktan döndü. Bir fahri trafik müfettişinin yazdığı 288 TL'lik idari para cezası, Fethiye Sulh Ceza Hakimliği tarafından kaldırıldı.

PAYLAŞ

Muğla Barosu Fethiye Temsilcisi ve Avukat Fatih Taşer’e Muğla Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amirliği’nden 18.06.2020 tarih ve ilgili yazıyla gelen 288 TL’lik trafik cezasına Taşer, avukatı Ahmet Gökçe aracılığıyla Fethiye Sulh Ceza Hakimliği’ne müracaat ederek itirazda bulundu. Fethiye Sulh Ceza Hakimi Abdurrahman Demirci, dosya kapsamında yaptığı inceleme sonucu verdiği kararda; “Fahri Trafik Müfettişliği’nin Karayolları Trafik Kanunu’na ve Kabahatler Kanunu’na göre görevleri ve işleyişini ortaya koyarak, fahri trafik müfettişlerinin kamu görevlisi olmadıklarını, düzenledikleri tutanakların da resmi belge mahiyetinde olmadığına karar verdi. Mahkeme, trafik yetkililerinin fahri trafik müfettişince hazırlanan tutanak üzerinde yaptıkları kontrol, sadece tutanağın şekli unsurlarına ilişkin olup tutanakta kayıtlı trafik suçunun gerçekten işlenmiş olup olmadığına ilişkin değildir. Bu sebeple de itiraz halinde söz konusu kabahat fiilinin işlendiğinin ispatı gerekecektir. İtiraz dilekçesine göre itiraz edenin isnat edilen kabahati işlemediğine ilişkin iddiası karşısında söz konusu kabahat fiilinin ispata yönelik hiçbir delil veya fotoğraf olmadan yalnızca kamu görevlisi olmayan fahri trafik müfettişince düzenlenen tutanağın esas alınması ispat için yeterli olmayacaktır. Müfettişler araç durduramaz. Sürücülerle muhatap olamaz. Belge veya evrak kontrolü yapamazlar ise de kabahatin işlendiği fotoğraf veya görüntü kaydı gibi başkaca bir delil ile ispatı gerekecektir. Her ne kadar müfettişlerin kimliklerini gizli tutmak için fotoğraf veya görüntü kaydı almadıkları, böyle bir yükümlülükleri olmadığı beyan edilmiş ise de bu durum kabahatin ispati yükümlülüğünü ortadan kaldıracak bir durum değildir. İtirazın kabulü ile itiraz hakkında düzenlenen trafik idari para cezasının iptaline karar vermek gerekmiş olup Muğla Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amirliği’nin 18.06.2020 tarih ve ilgili sayılı 288 TL’lik idari para cezası kararının kaldırılmasına karar verilmiştir” denildi.
EMSAL KARARDIR
Fethiye Sulh Ceza Hakimliği’nin kararını değerlendiren Muğla Barosu Fethiye Temsilcisi ve Avukat Fatih Taşer “Fethiye Sulh Ceza Mahkemesi’nden güzel bir karar verildi. Tarafımıza hukuka uygun olmayarak kesilen cezanın iptaline ilişkin karardı. Bu konuda Fethiye’de birçok vatandaşımızdan Fahri trafik müfettişleri tarafından trafik cezaları kesildiği yönünde şikayetler alıyorduk. Bize de denk geldi. avukatım aracılığıyla başvurumuzu yaptık. Hukukçu olmamız hasabiyle herhangi bir delilsiz, dayanaksız, kendi görüşlerine dayanan, hukuk tanımaz hal ve hareketleri olan bu fahri trafik müfettişlerinin kesmiş olduğu cezayı mahkemeye taşıdık. Bu para cezası, Fethiye Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği tarafından iptal edildi. Vatandaşlarımız hukuk yoluyla haklarını ararlarsa fahri trafik müfettişlerinin kesmiş olduğu bütün cezalar bu yolla iptal edilmiş olacaktır. Bu ayrıca emsal bir karardır. Verilen karar özetle şunu demektedir; fahri trafik müfettişlerince bir ceza kesilirse bunun delillendirilmesi gerekmektedir. Mahkeme bunun gerekçesini de yazmıştır. Böyle cezaya çarptırılan bütün vatandaşlarımızın haklarını araması gerekmektedir” diye konuştu.
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 3

  • Mehmet | 13 Aralık 2020 23:09

    Polisin bile bir cezayı yazarken iki polisin imzası gerekirken, fahri trafik müfettişi resim yok, video yok yolda kış olduğu adamın plakasını not alıp... Poliste olmayan yetki fahriye olamaz, olmaması lazım. İhlal varsa, videoya çeker gereğini polis yapar.

  • Hürriyet HAK | 14 Eylül 2020 11:12

    İtiraz eden şahıs suç işlemedim demiyor, suçun ispatı yok diyor. Yani delil yoksa kırmızıda geçebilirsin, alkollü araç kullanabilirsin, yaya geçidinde yol vermeyip yayayı ezebilirsin. Güzel anlayış, ben sevdim bu mantığı

  • Emre kurl | 14 Eylül 2020 01:18

    Bu ceza gibi bir cezada bana yazdılar belcekiz caddesinde 132 tl kemer takmama cezası yazmışlar ama ben bakkala bile giderken kemer takan kişiyim Fethiye polislerini kınıyorum 34 plaka gördüklerinde plakaya ceza yazıyorlar nasıl olsa adrese ceza gittiğinde kişi Fethiye'de değil istanbulda olacak düşüncesi ile polisler kendilerine puan yada prim kasiyorlar Allah sizden misliyle öbür dünyada çıkarsın

BUNLARA DA BAKIN