Fethiye'de çelenk sunma töreni yapıldı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Kovid-19 tedbirleri kapsamında sadece çelenk sunma ve denize çelenk bırakma töreni ile gerçekleştirildi. Fethiye Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önündeki çelenk sunma töreni, pandemi nedeniyle sosyal mesafe kuralları çerçevesinde yapıldı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, 'Kovid-19 salgınından dolayı buruk bir Denizcilik Bayramı kutluyoruz. Kabotaj, biz denizciler için bir velinimettir' dedi.

PAYLAŞ

Çelenk törenine Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli, Liman Başkanı Cihan Duman, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Raşit Gödelek, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, Deniz Kooperatifi Taşıyıcıları Üstbirlik Başkanı Güven Altuğ ve denizciler katıldı. Hemen herkesin maskeli katıldığı törende sosyal mesafe kurallarına uyulurken; Liman Başkanı Cihan Duman, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, Deniz Kooperatifi Taşıyıcıları Üstbirlik Başkanı Güven Altuğ ve kooperatif yetkilileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundular. Ardından tüm şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi. 

Törenin ardından kordon boyundan, şehitler anısına denize çelenk bırakıldı. Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli yaptığı açıklamada, “Bugün, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı… Kabotaj, bir ülkenin denizlerinde ve limanlarındaki hükümranlık haklarıdır. 1926 yılında kabul edilen Kabotaj Kanunu ile Türkiye Cumhuriyeti, limanlarında ve denizlerindeki hakimiyetini ilan etmiş oldu. Bu tarihten itibaren deniz sularımızı ve limanlarımızı kendimiz yönetiyoruz. O dönemin ileri görüşlülüğü ve devlet anlayışı için teşekkür ediyoruz. Deniz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Tüm denizcilerimizin Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyorum” dedi. 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, “Kovid-19 salgınından dolayı buruk bir Denizcilik Bayramı kutluyoruz. Kabotaj, biz denizciler için bir velinimettir. Türkiye’de denizciliğin önünü açan bir kanundur. Pandemi nedeniyle bu yıl etkinliklerimizi yapamadık. En büyük temennimiz bu bayramımızı halkımız ile birlikte kutlamaktı. Önümüzdeki yıllarda coşkulu 1 Temmuz Denizcilik Bayramları kutlarız. Şehitlerimizin anısına çelengimizi de denize bıraktık” diye konuştu. 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN