Fethiye Belediyesi'nden vefa örneği

Tüm dünyada ve ülkemizde son bir yıldan bu yana etkili olan koronavirüse karşı yoğun bir mücadele örneği gösteren sağlık çalışanları, Fethiye Belediyesi tarafından unutulmadı. Üzerinde bir hemşire heykeli ile birlikte vefat edenlerin isimlerinin yer aldığı anıtın açılış töreni Covid-19 tedbirleri kapsamında yapıldı. Törende konuşan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca 'İlk günden itibaren hep sağlık çalışanlarının yanında olmaya, hep onlarla birlikte yürümeye çalışıyoruz' dedi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Koronavirüs salgınında hayatını kaybeden sağlık çalışanları için Fethiye Belediyesi tarafından  vefa örneği gösterildi. Fethiye Belediyesi tarafından Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi karşısındaki Dr. Atila Orhan Parkı’na sağlık çalışanları anısına sağlık anıtı dikildi. Yontucu Onur Fırat Fen tarafından yapılan Saygı Anıtı’nın üzerinde Covid-19 ile mücadele ederken hayatını kaybeden doktorlar ve sağlık çalışanlarının isimleri de yer alıyor. Fethiye Özel Letoon Hastanesi’nde Başhemşire Seçkin Yakut’un model olarak kullanıldığı bir hemşire heykelinin yer aldığı Saygı Anıtı’nın açılışı, Covid 19 tedbirleri arasında yapıldı. Açılış törenine, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Chp Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, Seydikemer Chp İlçe Başkanı Cemil Daydır, İyi Parti Fethiye İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban, FTSO Başkanı Osman Çıralı, Türsab Batı Akdeniz Temsil Kurulu Başkanı Özgen Uysal, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Muğla eski milletvekilleri Sami Gökmen, Ali Cumhur Yaka, Ceyhun İrgil, doktorlar, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı. Ayrıca Fethiye Devlet Hastanesi’nde çalışırken hayatını kaybeden sağlık çalışanı Bekir Kaya’nın eşi Güzay Kaya, elinde eşinin fotoğrafıyla törende yer aldı. Açılışta ilk olarak, Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde kaybedilen sağlık çalışanlarının huzurunda saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımız söylendi. Ayrıca Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve milletvekillerinin mesajları okundu. 
Saygı Anıtı’nı yapan Yontucu Onur Fırat Fen, vefat eden sağlık çalışanlarına Allah’tan rahmet dileyip anıtın gerçekleşmesinde kendisine destek veren Chpli eski milletvekili Ceyhun İrgil’e teşekkür etti. 
ÖLÜMLERİ DURDURUN
Muğla Tabipler Odası adına konuşma yapan Dr. Ali Erol “Olağan üstü koşulları yaşadığımız günlerdeyiz. Covid 19 salgınında kaybettiğimiz tüm insanlarımız ve sağlık çalışanları adına Muğla Büyük Şehir Belediyesi ve Fethiye Belediye başkanımızın inşa ettirdiği “saygı anıtı” nın açılışı için toplanmış bulunmaktayız. Değerbilir Belediye başkanlarımıza, bu anlamlı eseri gerçekleştiren sanatçımıza ve emeği geçenlere tüm sağlık emekçileri adına içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. 
Yaşamımızda keşke olmasaydı dediğimiz, üzüntü duyduğumuz şu dakikalarda aslında unutulmamalıdır ki acımızı, umudumuzu, direncimizi ve sorumluluğumuzu hatırlatan bu anıtla tarihe bir not düşülmektedir. Çin de hastalık ortaya çıktığında Çin bize çok uzak diye düşünenler,  Alevlerin ısısı yüzüne vurmadan yangına inanmadı.
Salgınla mücadele bütünlüklü şeffaf yürütülmedi. Toplumla paylaşılan bilgiler şüphe uyandırıcı, doğruluğu tartışmalara yol açar nitelikte ve çelişkiliydi.   
Salgının başladığı ilk günden beri sağlık çalışanları olarak bizler insanüstü bir çaba ile bu savaşın ön saflarında yer aldık, alıyoruz.  Binlerce insanımızı kaybettik. 
Şu günlerde günlük vaka sayıları elli bini aştı, can kayıpları her geçen gün artıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün ölçütlerine göre; Ülkemizde salgının kontrolsüz bir şekilde yayıldığı, sağlık sisteminin bu yükü taşımakta zorlandığı bir aşamada olduğumuz rapor ediliyor. 
Zaman kaybetmeden salgın yönetiminde bilimin sesine kulak verilmelidir.
Bizler sağlık çalışanları olarak yönetilemeyen bir salgın sürecinin ağırlığı altında eziliyoruz.
Tükeniyoruz, yetemiyoruz ve ölüyoruz. 
Bütün bunlar yetmezmiş gibi yaşanan sorunların sorumlusu olarak görülüyoruz. Sağlık ortamında şiddet tırmanıyor. Hakaretler işitiyoruz, saldırıya uğruyoruz. İtibarsızlaştırılıyoruz. 
Türk Tabipleri Birliği olarak bütün sağlık emek-meslek örgütleriyle birlikte bu gün Ankara’da Sağlık Bakanlığı önünde ve Türkiye’nin bütün illerinde Sağlık Müdürlükleri önünde olduğu gibi buradan da iktidarı uyarmak, topluma çağrıda bulunmak için sesleniyoruz. 
Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz! Ölümleri Durdurun!” diye konuştu.
YÜREĞİMİZDE HİSSEDİYORUZ
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarının emeklerinin çok büyük olduğunu ifade etti. Karaca “İnsanlık tarihinden bu yana dünyamız vahim bir olayla karşı karşıya. Mart ayından bu yana bir yılı aşan süreç boyunca olağanüstü mücadele içerisinde görev yapan sağlık çalışanı arkadaşlarımızı bugün burada ağırlamaktan ve onların ülkemizde yaşayan insanlarımıza vermiş oldukları mücadelelerden dolayı hepsini saygıyla selamlıyorum, minnet duygularımı ifade etmek istiyorum. Fethiyemiz’de bir yıldır ciddi bir krizle karşı karşıyayız. Şu kriz ortamını yürütebilmek adına belediye olarak arkadaşlarımızla sıkı bir mücadeleye girdik. Bizler olağanüstü mücadele içerisinde bir yıldır çalışıyoruz ama burada yaşayan 167 bin insanın geleceğine ve sağlığına katkı sunabilmek için ailelerini ve çocuklarını tehlike altına atarak gecesini gündüzüne katan sağlık personelimize şükranlarımızı sunuyorum. Bölgemizde o kadar zor şartlar altında çalışıyorlar ki, pandemi çıktığı günden itibaren onlarla yakın ilişkiler kurarak bizler de belediye ve belediye başkanı olarak onlara destek olmaya çalışıyoruz. İlk günden itibaren hep onların yanında olmaya, hep onlarla birlikte yürümeye çalışıyoruz. Ama bizler de kendi imkanlarımız doğrultusunda onlar adına yeterli olabildiğimizi düşünemiyorum. Ülkemizde 4 milyona yakın vakanın olduğu bugünlerde, yüzlerce, binlerce şehit Covid vakamız var. 391 sağlık çalışanımızı maalesef şehit verdik. Devlet hastanemizde de Bekir Kaya arkadaşımızı Covid’e karşı şehit verdik. Öyle bir zor süreç içerisinden geçiyoruz ki, biz bu süreç içerisinde de ilgili kurumların bu yüce insanlara bizler adına büyük destekler veren, olağanüstü çalışmalar içerisinde olan bu arkadaşlarımıza ilgili kurumların gerekli desteği vermesini istiyoruz. Covid başlamadan önce ve başladıktan sonra bölgemizin milletvekili, Bursa milletvekili aynı zamanda hekim olan Ceyhun İrgil ile sağlık çalışanlarımızı ölümsüzleştirebilmek, bizlere vermiş oldukları bu olağanüstü destekten dolayı kaybetmiş olduğumuz sağlık çalışanlarımızı yüreğimizde ve gönlümüzde yaşatabilmek için bu anıtın yapılabilmesi için bizlere milletvekilimiz Ceyhun İrgil yol gösterdi, bizlerle fikirlerini paylaştı. Değerli hekimime çok teşekkür ederim. İki yıllık görev sürecim boyunca fahri bir insan olarak sıradan sade bir vatandaş olarak, belediye başkanlığım dönemimde değerli hekimimiz sayın Ceyhun İrgil, 24 saat bizlerle beraber ve bizlere destek olmaya da devam ediyor. bu duygusal ve anlamlı günde bizleri yalnız bırakmayan başta hekimlerimize, hemşire arkadaşlarımıza, sağlık çalışanlarımıza ve değerli siz katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde sizlerle birlikte Covid’i aşmış, yenmiş, iyi günlerde buluşmak dileğiyle hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
TEŞEKKÜR ETTİ
Fethiye Devlet Hastanesi’nde çalışırken Covid 19 nedeniyle hayatını kaybeden Bekir Kaya’nın eşi Güzay Kaya da tüm sağlık çalışanlarına ve anıtı yapanlara teşekkür etti. 
ALKIŞLARLA AÇILDI 
Konuşmaların ardından Yontucu Onur Fırat Fen, anıta model olan başhemşire Seçkin Yakut ve anıtın yapımında katkısı bulunan eski milletvekili Dr. Ceyhun İrgil’e teşekkür plaketleri sunuldu. Daha sonra anıtın açılışını Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve törene katılanlar alkışlarla birlikte gerçekleştirdiler. Anıt önünde hatıra fotoğrafları çekildi.

 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN