Elektronik Kelepçe Uygulaması Fethiye'de de aktif hale geldi

İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı iş birliğinde 2019'dan bu yana 15 ilde pilot olarak sürdürülen 'Elektronik Kelepçe Uygulaması' 81 ille birlikte Fethiye'de de aktif hale getirildi. 

PAYLAŞ

Fethiye Kaymakamlığı’nda “elektronik Kelepçe Uygulaması” ile ilgili daire amirlerinin katıldığı toplantı yaklaşık 2 saat sürdü. Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat başkanlığında yapılan toplantıda, 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun" kapsamında bakanlıklar arasında bir protokol imzalandığı ve elektronik kelepçe uygulamasının tüm yurtta etkin hale getirildiği belirtildi.

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, toplantının ardından yaptığı açıklamada “Tüm Türkiye’de aynı anda aynı saatte, kadına yönelik şiddetle ilgili ve özellikle yeni uygulanmaya başlanan elektronik kelepçeyle ilgili bir toplantı yaptık. Verimli geçti. Çok hassas bir konu. Biz de üzerimize düşeni bu konuda fazlasıyla yerine getirmeye gayret ediyoruz. Böyle toplantıların en önemli artısı, herkesin aynı anda tüm uygulamayla ilgili gördüğü aksaklıkları konuşabilmesi, muhataplarının yüzüne karşı söyleyebilmesi. Ben faydalı olduğu kanaatindeyim. Katılımından dolayı tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

UYGULAMADA NELER VAR?
Uygulamaya göre, şiddet uygulayan kişiler, mahkemeden alınan kararla ayak bileğine elektronik kelepçe takılarak izlenebiliyor. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ekiplerince takılan elektronik kelepçeler, Elektronik İzleme Merkezinden 7 gün 24 saat esasına göre takip ediliyor. Elektronik kelepçe uygulamasında şiddet uygulayanın mağdura zarar vermesini engelleyecek asgari mesafe belirleniyor. Mesafe belirlenirken, şiddet uygulayan ile şiddet mağdurunun ev ve iş adreslerinin birbirine yakınlığı, bulundukları şehrin yüzölçümü ve kolluk birimlerinin etkin müdahale süresi kriter alınıyor.

 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN