Elektrik faturalarına %3,2 indirim

Son kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan elektrik faturalarına yansıtılan %2 oranında TRT payının ve 0,7 oranında enerji fonu kesintisinin kaldırılacağına yönelik açıklama yaptı. Vatandaşın ödediği elektrik faturalarına %2.7 indirim anlamına geliyor.Bu orana KDV'de ilave edilince vatandaş elektrik faturalarını %3.2 daha az ödeyecek.

PAYLAŞ
Elektrik faturalarına %3,2 indirim
Son kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan elektrik faturalarına yansıtılan %2 oranında TRT payının ve 0,7 oranında enerji fonu kesintisinin kaldırılacağına yönelik açıklama yaptı. Vatandaşın ödediği elektrik faturalarına %2.7 indirim anlamına geliyor.Bu orana KDV’de ilave edilince vatandaş elektrik faturalarını %3.2 daha az ödeyecek.
Gerçek Fethiye Gazetesi - Arzu Özlem Sipahi

Vatandaşın ana tüketim maddelerinden biri olan elektrik faturalarına kilovat saati 73.93 kuruş olan enerji fiyatına ek olarak % 2 TRT payı ve 0,7 enerji fonu kesintisi yansıtılıyordu. Muhalefet partileri tarafından sürekli olarak eleştirilen ve TBMM’ye  elektrik faturalarına ek yük getiren bu kesintilerin kaldırılması yönünde kanun teklifi verilen bu uygulama son yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile kaldırıldı.Cumhurbaşkanı yapılan kabine toplantısının ardından vatandaşın ödediği elektrik faturaları ile ilgili olarak “Önümüzdeki dönemde elektrik faturalarındaki, burası da çok önemli, altını özellikle çiziyorum, TRT payı ile Enerji Fonu kesintilerini de kaldırma kararı aldık. Hem enerji sektöründeki kurumların dengelerini bozmayacak hem vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek bir yaklaşımla bu küresel enerji krizini yönetmeyi sürdüreceğiz” dedi.
TRT vatandaşın tükettiği elektrik miktarı üzerinden aldığı %2lik payla 2020 yılında 1.2 milyar TL pay elde etmişti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN