'Eğitimde Ufuk Turu İlçe Çalıştayı'

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen 'Eğitimde Ufuk Turu İlçe Çalıştayı' kapsamında 3 yılda bir yapılan PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) sonuçları değerlendirildi.

PAYLAŞ

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Mesleki Eğitim Merkezi Salonu’nda gerçekleşen programa Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, Fethiye Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürü Halime Ok, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. “Eğitimde Ufuk Turu İlçe Çalıştayı” dahilinde OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) tarafından 3’er yıllık dönemler halinde yayınlanan ve 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış olduğu Matematik, Fen ve Okuma becerilerinin değerlendirildiği PISA sonuçlarının ayrıntılı bir şekilde değerlendirildi. 

Çalıştayda açılış konuşmasını yapan Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, “2005 yılında bu PISA programında aldığımız sonuçlar hepimizi üzmüştü fakat 2018 yılı sonuçları hepimizin yüreğine su serpti. Bu hepimizde yeni bir heyecan yarattı. Matematik, Fen ve Okuma becerilerinde önceki değerlendirmelere göreciddi sıçramalar yapmışız. Buradan güzel sonuçlar aldığımızı görüyoruz. Biz bu programda başarılı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu uluslararası bir sınavdır ve 3 yılda bir yapılıyor. Bu sınava hazırlık çalışması yapamıyoruz. OECD’nin kendi kriterlerine göre belirlediği öğrenciler 7 ayrı bölgeden rastgele seçiliyor ve sınava alınıyor” dedi.

Daha sonra Fethiye Anadolu Lisesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretmeni Bayram Uygun, PISA’daşu zamana kadar alınan sonuçları istatistikleri ile beraber açıkladı. 2 gün sürecek çalıştayda komisyon üyeleri; Matematik, Fen ve Okuma becerileri alanında çalışmalar yapacak.

Gerçek Fethiye

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN