Delbekli Bayram Kutlaması

Fethiye'nin 35 yıllık delbekçisi Ayşe Gencer, sokağa çıkma kısıtlamasının yaşandığı Ramazan Bayramı'nda mahalle sakinlerine delbekle müzik ziyafeti çekti. Delbeğin ve Ayşe Gencer'in sesini duyan mahalle sakinleri balkon ve evlerinin önüne çıkarak alkış tutarken bazı vatandaşlar da oyunlarıyla eşlik ettiler. Ayşe Gencer, 'Allahım koronayı yeller gibi alıp gitsin. Her şeyimiz kısıtlı. Eski bayramları arar olduk. Bu oyun havaları, Fethiye, Muğla ve tüm Türkiye'ye bayram hediyem olsun' dedi.

PAYLAŞ

Fethiye yöresinin geleneksel çalgısı olan ve eski düğünlerin vazgeçilmezi delbek kültürünü bu günlere kadar yaşatan Ayşe Gencer, Ramazan Bayramı’nın 2. Gününde mahalle sakinlerine unutamayacakları bir bayram coşkusu yaşattı. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Bayram tatilinde delbeğini kapıp evinin önüne çıkan 35 yıllık delbekçi Ayşe Gencer, söylediği oyun havalarıyla moral kaynağı oldu. Günlerdir yaşanan kısıtlamalar nedeniyle evlerine kapanan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı mahalle sakinleri, Ayşe Gencer’in delbek eşliğinde söylediği oyun havalarıyla coştu. Bazı vatandaşlar, balkonlardan ve evlerinin önüne çıkarak alkış tutarken bazı vatandaşlar da bol bol oynadı. ‘Gelmezsen Gelme’ türküsü ile Fethiye Çiftetellisini delbeğiyle çalıp söyleyen Ayşe Gencer, herkesin bayramını kutlayıp; “Koronayı Allahım yeller gibi alıp gitsin. Her şeyimiz kısıtlı. Söylediğim bu türkülerle mahalle sakinlerimizin içini açtık. Kısıtlama nedeniyle eski bayramlar gibi bu bayramda tat tuz yok. Yakınlarımızla telefonlarla konuşuyoruz. Evden çıkamıyoruz. Bu türküler herkese armağan olsun” diye konuştu.
Mahalle sakinlerinden bazıları da “Korona yüzünden bayramın tadı yok. Turizmde çalışıyoruz. İş yerlerinin açılmasını bekliyoruz” diyerek herkesin bayramını kutladılar.
 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN