Cengil 'Gençlerimiz, sorumluluk sahibi'

Her hafta FRT TV'de yayınlanan Gerçek Gündem'in bu haftaki konuğu, Ak Parti Fethiye İlçe Gençlik Kolları Başkanı Sinan Cengil'di. Program sunucusu Emrullah Gök'ün sorularını yanıtlayan Başkan Cengil, Ak Parti içindeki gençlik kollarının çalışmalarından ve gençlerin sorunlarından bahsederek gündemi değerlendirdi.

PAYLAŞ

Ak Parti Fethiye İlçe Gençlik Kolları Başkanı Sinan Cengil, FRT TV’de Emrullah Gök’ün sunuculuğunu yaptığı Gerçek Gündem programına katıldı. Cengil, Ak Gençlik’ten bahsederek, Z kuşağı ile ilgili çalışmaları anlatıp Ak Parti il ve ilçelerinde yapılan kongreleri değerlendirdi. 
MEMLEKET SEVDALISIYIZ
Programda ilk olarak, AK Parti Gençlik kollarını “AK Gençlik” olarak nitelendiren Ak Parti’nin AK Gençlik Söylemini açan Başkan Cengil “Türk boylarından gelirsek Selçuklular’dan örnek vereyim Ertuğrul Gazi, Fatih Sultan Mehmet, en son da biliyorsunuz Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanımızın izninde içimizde bir memleket sevdalılığı var. Biz memleketimizin gerçekten gelişimi için, gerçekten memleketimizin üzerine taş koyabilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sorumluluğun bilincindeyiz. Gençlerimiz özellikle Ak Gençlik’te mutlu huzurlu. Çünkü her gün bir reform var. Önceki gençlik özellikle bu reformlara alışkın olmadığı için, yeni nesil reformları görüyor. Atalarımızın kökünden bu yana gelmiş olan ve adetimizi yaşam standartlarımızı ve dinimizi  aynı şekilde yaşayabildiğimiz için AK gençlik bizim için paha biçilemez” diye konuştu.
GENÇLERDE SEMPATİ VAR
Ak Parti’de gençlerin yeri ve önemine de değinen Başkan Cengil “Geçmişe bir bakarsak seçme ve seçilme yaşı 25-30 yaştı. Cumhurbaşkanımız sağolsun kendileri de aynı şekilde siyasete atılma zamanlarında siyasetin gerçekten  gençliğinden geldiği için tecrübe sahibi oldu. Ben 1990 doğumluyum, toplamda 2008’den bu yana siyasetteyim, olması gereken öyle. Yani nasıl okullarda 1. sınıf, 2.sınıf, 3.sınıf kademe kademe atlıyor her kademede bir seviye, her kademede bilgi miktarcığımız gelişiyor. Siyaset de aynı şekilde, tabandan gelmek lazım. Geçmişte gençlerimize çok önem verilmedi, verilmemesinin nedenini biz de hala çözemedik. Gençlik, nesli devam ettirebilecek kriterlere sahip. Yeni umutları, umutlandıracak hayatlara bakış açısını değiştirecek duruşlara sahip şuanda. Cumhurbaşkanımız sayesinde 18 yaşındaki adam oy kullanıyorsa o zaman seçme ve seçilme hakkı var denildi. Sağolsun Cumhurbaşkanımız da bize bir özgüven sağlanmasına sebebiyet verdi. Gençler de Cumhurbaşkanımızın bize vermiş olduğu destekten dolayı siyaseti gerçekten siyaset yapmak  için ve yıllarını verebilmek için uğraşıyor. Şu anda gençlerde bir sempati var” dedi.
Z KUŞAĞININ İSTEKLERİNİ TAMAMLIYORUZ
Ak Gençliğin Z kuşağı ile ilgili çalışmalarını anlatan Ak Parti Fethiye İlçe Gençlik Kolları Başkanı Sinan Cengil “Bizim birimlerimiz çok farklı. Yeni seçmen birimimiz var, üniversite birimimiz var, mahalle başkanlığı ya da temsilciliği birimlerimiz var ve bu kardeşlerimle hepsiyle  istişare halindeyiz. Gençlik kolları başkanı olmuşsun, kadın kolları başkanı olmuşsun, ilçe başkanı olmuşsun değişen bir şey yok. Eğer ki bir yerde sorumluluk varsa telefon 7/24 açık kalacak. Biz de gençlerimizin günlük bize sunmuş oldukları soruları, istekleri, talepleri neyse biz bunu  büyüklerimize, öncelikle ilçe başkanımıza ondan sonra büyüklerimize iletebildiğimiz bütün noktaları iletip Z kuşağının isteklerine göre çalışmalar yapıyoruz. Örnek veriyorum; gençlerimiz sosyal bir hayat istiyor spor dalında olsun günlük yapacak olduğu faaliyetlerden mesire alanlarından belki bilim kurulu ya da bilimle ilgili çalışmalarından buna benzer bir dünya çalışmalarımız var. Gençler zamanında başka bir  yerlerden isteklerde, taleplerde bulunmalarına rağmen karşılık bulamaması, bizde bulması bize artı kazandırıyor ve Z kuşağının isteklerini %90 tamamlıyoruz” şeklinde konuştu.
İŞSİZLİK SORUNU İÇİN ÇABALIYORUZ
Genç işsizlik oranındaki yükselişi de değerlendiren Başkan Cengil “Genç işsizlik sorunu büyüyor, tabi ülkemizde de yıllar öncesine dayanan bir gerçek. Tabi bunun üstüne bir de pandemi eklenince bölgesel olarak bakarsak, turizm sektörü bizim 6 ay. 6 ay olmasından dolayı belirli mağduriyetler olabiliyor. Teleferik projesi var. 12 aya yayabilmek için belirli çalışmalar sonucunda ulaşıldı. Tabi devletimizin de desteği var. Nasip olursa 12 aylık turizm sektörü olarak Fethiye’de belirli bölgelerde, büyüklerimiz çalışma yapıyor. Bunu da zaten büyüklerimiz geldiğinde de söylüyor. O zaman olursa bölgesel olarak gerçekten biz bir işssizlik sorununu ortadan kaldıracağımızı düşünüyorum” diye konuştu.
3 BİNE YAKIN ÜYE
Ak Parti’deki genç üye sayısı hakkında da bilgiler veren Cengil “En son baktığımda 3 bine yakındı. Gençlerimiz sağ olsun teveccüh gösteriyor. Bu da nasıl oluyor, biz Cumhurbaşkanımızın izinden gidiyoruz. Cumhurbaşkanımız gençliğinden bu yana özellikle siyasete girdiği için, biz örnek almak için Cumhurbaşkanımızın geçmişini okuyoruz. Gençlik kollarındaki gelen arkadaşlara öncelikle kalben bire bir temasla çocuklarımızın özellikle ihtiyaçlarına, sorunlarına çözüme kavuşturduktan sonra şefkati, ilgiyi, alakayı gösterdikten sonra o partinin gerçek ideolojisini gösteriyor, biz de öyle. Biz gelen gençlerimizi hiçbir zaman sen şusun sen busun demedik. Biz hiçbir şekilde kitle olarak ayrım yapmadan bütün gençlere aynı şekilde, aynı potansiyelde tuttuk, aynı seviyede gördük ve gençlerim sağ olsun şu anda bizde toplamda 2 bin 800 kadar var. Ama bizde 30 yaş kriteri var. 30 yaş kriteri dolduktan sonra kayıtlı olan üyemiz ana kademede Kadın kollarına geçiyor. Gençleri bir noktada tutmuyoruz hani senin gençliğin bitti işte şöyle böyle yok. Biz gerçekten siyaseti yapacak olan yapmak isteyen görev almak isteyen olduktan sonra bilgi birikimlerinle harmanlayıp o kardeşimize yapabilecek olduğu bütün sorumlulukları veriyoruz. Ben 2010’da Eşen belde gençlik kolları başkanı kurucusuyum. Yani ordaki köy kesiminde bile bir potansiyel olduğunu gördüm ve belirli noktalarda belirli arkadaşlarım şu anda görev alıyor. Önce isteyeceksin. Gençler şu anda istiyor ve gelecekte onlar diyor ki biz neden ana kademede görev almayalım, neden kadın kollarında görev almayalım. Bay bayan farketmiyor, yani öyle bir teveccüh var ki oda büyüklerimizin bize göstermiş olduğu şefkatten. Cumhurbaşkanımızın özellikle ve özellikle gençlere vermiş olduğu önem ve brifinglerinden almış olduğumuz öğütler bizim için çok önemli” dedi.
BUNU SADECE BİZ YAPIYORUZ
Ak Gençlik’in pandemi sürecindeki çalışmalarını da anlatan Ak Parti Fethiye İlçe Gençlik Kolları Başkanı Sinan Cengil “Biz 41 mahalledeki kardeşlerimizle özellikle kırsaldaki ihtiyaç sahipleri arkadaşlarla hala istişare içindeyiz, konuşuyoruz. Oradaki ihtiyaç sahibi büyüklerimizle, yaşıtlarımızla, onların bize vermiş olduğu brifinglerle onlara destek oluyoruz. Biz bunları Sosyal Sorumluluk projesi adı altında sosyal medyalarımızda paylaşmadık çünkü hangi birini paylaşacağız. Belirli noktalarda belirli konularımızı paylaştık, ihtiyaç sahibi yaşıtlarımız var, ihtiyaç sahibi aile bireyleri var, çocuklarımız var onlara belirli yerlerden destek olduk. İlçe binamızda günlük ziyaretçilerimiz geliyor. Kim olursa olsun benim ilçe binama bir tane genç kardeşim geldiğinde muhatap olabileceği bir tane gençlik kolları yönetimimden nöbetçim var. Bunu 911 ilçenin içinde yapan sadece biziz. Muğla’da da belirli ilçelerimizde de çalışmalar devam ediyor. Gençlik kolları başkanlarım kendi ekiplerinde aynı şekilde kurala uymaya çalışıyor. Neden böyle yapıyoruz, çünkü bir genç kardeşimiz geldiğinde yaşıtını istiyor, rahat hareket edebilmek istiyor. Kardeşlerime günlük not defteri tutuyorum; ne zaman geldi, niye geldi, adı ne, ihtiyacı ne? Gerekli yerlerden destek sağlıyoruz” diye konuştu.
KONGRELERİMİZDE TEDBİRLER ALDIK
Ak Parti kongrelerindeki pandemiye rağmen oluşan kalabalık için alınan tedbirlerden de bahseden Cengil “ Genel itibariyle Fethiye’den başlayacak olursak, 20 Eylül 2020’de Ana kademe ilçe başkanımız mevcuttaki ilçe başkanımız görevine devam etti. Turgay bey, başkanımızla yola devam ediyoruz. Onun kongresini çok güzel bir katılımla tamamladık. Pandemi kurallarına uyarak ve gelen misafirlerimize maske mesafe kuralları, HES kodu kuralları riyasetinde gerçekleştridik. 18 Ekim’de gençlik kolları kongrem oldu. Bu kongremizde de tedbirleri geniş ölçüde aldık. Kongreme Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanım Sayın Ahmet Büyükgümüş katıldı, Bölge koordinatörlerimiz Ceyhun Keklik, Dış ilişkiler başkanımız önceki dönem Muğla il gençlik kolları başkanımız şu anda genel başkan yardımcımız Cengizhan Güngör, İl başkanımız Kadem Mete Bey geldi. Halil Talha Ülkü il gençlik kolları, İl Kadın kolları başkanımız, Fethiye’den ilçe başkanımız ve yönetimi de geldi. Ankara’ya gençliğin Fethiye’de var olduğunu hissettirdik. Çok güzel bir organizasyon oldu. Ana kademe il kongremiz oldu. Mevcut il başkanımız Kadem bey görevine devam etti güzel de oldu çünkü mevcut sistemde oturmuş bir sistem vardı, oturmuş bir sistemle devam etmek her zaman güzeldir. Akabinde aynı şekilde 12 Şubat’ta İl kadın kolları kongremiz oldu, arkasından İl gençlik kolları kongremiz oldu. Halil Talha Ülkü başkanımız yaş kriterinden dolayı görevi Burak Kaplan başkanıma devretti.” Dedi.

YERLİ MİLLİLİK ORANI ARTTI
Programda son olarak  Sürdürülebilir enerji hakkında düşüncelerini de anlatan Başkan Cengil “Şu anda Bursa/Gemlik tarafında TOGG marka yerli milli araçlarımız üretiliyor. Kendi tesisinde %50 sini bitirmek üzere. Bunun aşamasında yenilenebilir enerji özellikle güneş panelleriyle ilgili bunlara yatırım yapan mühendisler, bilim adamları artık Türkiye’de. Yeni nesile şuan Cumhurbaşkanımız önderliğinde sanayi bakanımız artık bütün devlet kurumları top yekün olmuş kendi ihtiyacımızı ve kendi ihtiyacımızı karşıladıktan sonra küresel anlamda bir politika izleyip ihracat etme durumumuz da var. Şu anda elektrikli otobüs yapıldı. Onun bir tanesi Sırbistan’a, bir tanesi Amerika’nın her hangi bir eyaletine gidiyor, satıldı. Bunlar Mayıs’ta teslim olacak. Bunlar kolay değil. Özellikle Cumhurbaşkanımızın önderliğinde artık yerli milli olma konusunda tecrübe sahibi olduk neden? Biliyorsunuz ki şimdi elektrikli araba olacak, akabinde uçan araba. Bunların hepsini biz yapıyoruz, bunların prototipleri yapıldı. Bu enerji konusunda Cumhurbaşkanımız da gerçekten proje destekleme anlamında çok önem veriyor. Sadece Fethiye’de bile kaç tane noktada güneş panelleri ve elektrik üretimi ile ilgili çalışmalar var, bunları gençler yapıyor. İnsanlar artık özellikle gençlerimiz bu çalışma standartlarını ve hiyerarşi sistemini gördükten sonra ilerleme anlamında yerli milli olma anlamında artık Türkiye de ki yatırım Türkiye de ki üretim konusunda onlar da bir nebze destek veriyor, kendilerini geliştiriyor. Artık geleceğimize yatırım yapabileceğimiz ve gelecekte ülkemiz için vatanımız milletimiz için ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzura kavuşabilmesi için hem enerji konusunda, hem hayatı kolaylaştırma aşamasında yerli millilik oranı arttı” şeklinde konuştu.


 

Emrullah Gök

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN