Başoğlu, Dağıttığımız kredi 160 milyon TL

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, pandemi döneminde üyelerine can suyu olmaya devam ediyor. Ortak sayısı 2 bin 680'e ulaşan kooperatifin dağıttığı kredi miktarı 160 milyon TL'yi bulurken kredi talebinin oldukça yüksek olduğu kaydedildi. Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Başoğlu, 'Şu anda dağıttığımız kredi miktarı yaklaşık 160 milyon TL civarında. Ortak sayımız 2 bin 680'e ulaştı. Kişi başına 100 bin TL kredi düşüyor. Kredi taleplerimiz çok. Yapılandırma başvuruları 30 Nisan'da sona erecek' dedi. 

PAYLAŞ

Korona virüs salgını nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Fethiye’deki esnafların da zor durumda olduğu vurgulandı. Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortakları, sağlanan krediler ile ayakta durmaya çalışıyor. Kooperatif, ortaklarına can suyu olmaya çalışırken; borç alan ortakların ödediği krediler tekrar ortaklara kredi olarak ulaştırılıyor. 

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Başoğlu yaptığı açıklamada, “Şu anda dağıttığımız kredi miktarı yaklaşık 160 milyon TL civarında. Ortak sayımız 2 bin 680’e ulaştı. Bunun yaklaşık 2 bini faal kredi kullanıyor. Kişi başına 100 bin TL kredi düşüyor. Kredi taleplerimiz çok. Daha önce 10 gün içerisinde kredileri sonuçlandırıyorduk. Ama şu anda bir aya kadar sarkabiliyor. Bunun nedeni de ertelenme yüzünden bu ay dönecek olan taksitlerimizin dönmemesi. Kaynak sıkıntımız var. Son günlerde, daha önceki dağıttığımız kredilerden 9-10 milyon TL geri gelmesi gerekiyordu. Yaklaşık 5 milyon TL de hükümetimizden geliyordu. Biz ayda 15 milyon TL kredi dağıtacak durumdaydık. Ancak pandemi nedeniyle esnaflarımızın borç ödemede güçlük çektikleri düşünülerek merkez birliğimizin girişimleriyle yeniden bir yapılandırmaya gidildi. Bu yapılandırma 30 Nisan’da bitecek. Bunda günü gelmiş olan Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ayındaki senetlerimizi; taksitlerimizi ödemezsek bunlar daha sonraki olan senetlerin üzerine yüzde 5 faizle erteleniyor. Bunların üstüne ekleniyor, bu şekilde ödeme kolaylığı sağlanıyor. Ama yeni bir şey daha getirdiler. Hem 2020’den kalan borçlarımız hem de 2021’de icra aşamasındaki borçlarımız, eğer peşin ödenirse faizler silinerek tahsil etme imkanı doğdu. Eğer peşin ödenemezse yıllık yüzde 10 faizle 18 aya bölerek taksitlendirme imkanı sağlanmış oldu. Bunun da 30 Nisan’a kadar süresi var. Ortaklarımızın gelerek bundan yararlanmalarını öneriyorum. Pandemi sürecinde biz de ortaklarımızın borçlarını çok iyi biliyoruz. Ne kadar güçlük çektiklerini biliyoruz. Ortaklarımızla sürekli görüşerek, oturup anlaşarak, onların dertlerini kendimize bir dert gibi bilerek bugüne kadar çalıştık. Çözüm üretmeye çalışıyoruz. Çözüm odaklı olmaya çalışıyoruz” dedi. 

GENEL KURUL KARARI ALINAMADI  
Geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde olağan kongresini yapması gereken Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, pandemi nedeniyle kongre kararı alamamıştı. Başkan İsmail Başoğlu bu konuda yaptığı açıklamada, “Bizim bu sene genel kurulumuzu yapmamız lazım. Ancak Ocak ayından itibaren yapılması gerekiyordu. Merkez birliğimizin almış olduğu Ticaret Bakanlığı ile olan görüşmeler sonucunda Mart’a ertelendi. Şimdi de 1 Mayıs’tan geçerli olmak üzere yine ertelendi. Mayıs, Haziran, Temmuz ayları içerisinde yapacağız dediler. Biz de bugünlerde genel kurul kararımızı alacağız ama alamıyorum çünkü önümüzü göremiyorum. Genel kurulumuzu Cumartesi günü yapıyoruz ama Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlaması var. Bu ne zaman kaldırılır belli değil. Bir de her katılacak ortağa, önlemler açısından 8 metrekare yer düşüyor. Genel kurulda bu hesaplamalara göre stadyumdaki futbol sahası kadar bir yer olması gerekiyor. Bu da bizi korkutuyor. Bu nedenle genel kurul kararımızı şu anda alamadık, bekliyoruz. Pandemi azalırsa, yeni önlemler biraz daha gevşetilirse alacağımızı düşünüyorum” diye konuştu. 

 

Erdoğan Karagöz

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN