Başkan Karaca ve Özbakır duruşmaya katılmadılar

CHP'li Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve şoförü Barış Mete hakkında Çarşı Caddesindeki trafikte yaşanan olay ile ilgili olarak Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iki ayrı iddianame Fethiye 1. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilip birleştirildi. Hem sanık hem müşteki durumdaki Başkan Alim Karaca ile tatilci Murat Çağlar Özbakır'ın, Fethiye 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmasına avukatlar ile şoför Barış Mete katıldı. 

PAYLAŞ
Başkan Karaca ve Özbakır duruşmaya katılmadılar
CHP’li Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve şoförü Barış Mete hakkında Çarşı Caddesindeki trafikte yaşanan olay ile ilgili olarak Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iki ayrı iddianame Fethiye 1. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilip; birleştirildi. Hem sanık hem müşteki durumdaki Başkan Alim Karaca ile tatilci Murat Çağlar Özbakır’ın, Fethiye 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmasına avukatlar ile şoför Barış Mete katıldı. 
Gerçek Fethiye Gazetesi -

Karşılıklı olarak açılan dava öncesi uzlaştırma yapılması istenmesine rağmen Belediye Başkanı Alim Karaca'nın uzlaşmayı kabul etmediği öğrenildi. Başkan Karaca ve şoförü hakkında hakaret, tehdit ve mala zarar vermekten iddianame düzenlenirken; tatilci Murat Çağlar Özbakır hakkında da, Başkan Alim Karaca ile şoförü Barış Mete’ye alenen hakaretten iddianame düzenlenmişti. Çeşitli medya haberlerinde trafikte yaşanan olay ile ilgili olarak sadece Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve şoförü hakkında yargılanacağı haberleri yer alırken, olayın tatilci Özbakır’ın hakaretleri nedeni ile meydana geldiği iddia edilerek; Özbakır hakkında şikayetçi olunması nedeni ile suç unsuru bulunarak Özbakır’ın hakaret ettiği iddiası ile de iddianame düzenlendiği ortaya çıktı.

Fethiye 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca Vekili Avukat Mustafa Barış Güler ve Murat Çağlar Özbakır Vekili Avukat Yaman İyiöz ile şoför Barış Mete katıldı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma törenine katıldığı için mazeret bildirdiği öğrenildi. Şoför Barış Mete ifadesinde olay günü Aksazlar’dan Başkan Karaca ile düğünden geldiklerini belirterek; “Karşı taraf yol istedi. Biz verdik. Bizim önümüze geçtikten sonra yolda yürür gibi gitmeye başladı. Biz yol istedik. Selektör yaktık, yol vermedi. Işıkta da durdu, yine vermedi. Yanında durduk. ‘Belediye Başkanıyım, bir programa yetişeceğim’ deyince karşı taraf ‘Ne olursan ol yavşak, o… çocuğu’ gibi cevap verdi. Yanımızda kimse yoktu. Başkan Karaca karşı tarafa ‘Seni Fethiye’ye gömeceğim’ gibi bir ifade kullanmadı” şeklinde konuştu. 

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın Avukatı Mustafa Barış Güler, Başkan Karaca’nın 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıldönümü törenine katılması nedeniyle mazeret bildirdiklerini; esasa ilişkin savunmayı da müvekkilinin savunmasının ardından yapacaklarını ifade etti. Öte yandan Avukat Güler, gelecek duruşmaya 2 tanığın isminin verileceğini beyan etti.

Murat Çağlar Özbakır’ın Avukatı Yaman İyiöz ise Başkan Karaca’nın mazeretini kabul etmediklerini; müvekkil ve tanığın Ankara ve İstanbul’da olmaları nedeniyle önümüzdeki celse hazır edileceğini söyledi. Avukat İyiöz, “Sanıkların beyanlarını kabul etmiyoruz. Başkan Alim Karaca’nın savcılıkta verdiği ifadesinde çelişkiler bulunmaktadır. Orada verdiği ifadeler benim aklıma ve mantığıma uymadığı gibi; hayatın olağan akışına da aykırıdır. Akşam saat 10.00 gibi acil bir programa yetişmek olur mu? Vali ya da diğer önemli hangi programa yetişecekti? Bunu anlayabilmiş değiliz. Bize yapılan suçlamaları kabul etmiyoruz. İfadesini de suçu inkar olarak görüyoruz. Eğer müvekkilim kapıyı açsaydı daha büyük olay olabilirdi. Olayda tehdit suçları sabittir. FRT TV’de Başkan Alim Karaca’nın, belediye meclis toplantısında yaptığı konuşmayı izledim. Müvekkilimin herhangi bir siyasi bağlantısı bulunmamaktadır. Oradaki konuşmasında bizi tahrik edebilmek için her şeyi yapabiliyorlar. ‘Bizi 500 metre taciz etti’ diyor. Gece saat 10.00’da acil ne işi olabilirdi. Bu ifadeleri kabul etmek mümkün değil. 9-10 dakika süren o haberdeki konuşmayı da size CD olarak sunacağız. Belediye Başkanı Alim Karaca’dan şikayetçiyiz. Zararın karşılanmasını da talep ediyoruz” dedi. 

Mahkeme duruşmayı 8 Haziran 2021 tarihine ertelerken; her iki tarafa süre vererek, olay günündeki birleşen kamera kayıtlarının bilirkişi tarafından çözümlenmesini kararlaştırdı.       

Duruşmanın ardından Murat Çağlar Özbakır Vekili Avukat Yaman İyiöz, “Haziran’daki duruşmadan sonra konuşmak daha iyi olur. Yargılama devam ediyor ama şikayetçiyiz” ifadelerini kullandı. 

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca Vekili Avukat Mustafa Barış Güler de “Olayı zaten bütün halkımız biliyor. Bununla ilgili ilk duruşma başladı. Başkanımız 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi kapsamında törenlere katıldığı için gelemedi. Daha sonraki celselerde hazır olacak ve ifadelerine başvurulacak. Başkanımızın sorgusu yapılamadığı için esasa ilişkin savunmalarımızı daha sonraya bıraktık. Karşı tarafın da gelecek celseye hazır olmasından dolayı, savunmalarımızı o zaman yapacağız. Yapılan yargılama sonucunda bir karar ortaya çıkacak ve olayla ilgili son nokta konulacaktır” diye konuştu. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN