Zirai atık konteynerleri 456 noktaya yerleştiriliyor

Muğla İli, 'Bitki Koruma Ürünleri ve Gübre Ürünleri Ambalaj Atıklarının Toplanması ve Bertaraf Projesi' örnek ve geleceğe umut projesi, Fethiye'de de uygulanmaya devam ediyor. Fethiye de dahil Muğla'nın çeşitli mahallelerine yerleştirilen zirai atık konteynerlarıyla bitki koruma ürünü ambalaj atıkları ile gübre ambalaj atıklarının çevreye zarar vermemesi için toplanması ve yılda 50 ton atığın imha edilmesi amaçlanıyor.

PAYLAŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortaklığında Muğla Valiliği bünyesinde başta Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olmak üzere Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Muğla’ya Hizmet Vakfı, MUÇEV ortaklığında doğa dostu bir projeye adım atıldı. Birçok kurum ve kuruluş işbirliğinin yanı sıra Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, ZİMİD (Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği) üye firmalar, TİSİT (Tarım İlaçları Sanayi, İthalatçı ve Temsilcileri Derneği.) üye firmalar, Ergün Enerji A.Ş, Muğla İlindeki Tarım Kredi Kooperatifleri, bitki koruma ürünü bayileri ile tedarikçileri, üretici firmaları, gübre dağıtıcıları ve üretici firmalar projeye katkı sundu.
Projede, çeşitli mahallelere yerleştirilen konteynerlarla; bitki koruma ürünü ambalaj atıkları ile gübre ambalaj atıklarının çevreye zarar vermemesi için toplanması ve imha edilmesi amaçlanıyor. Ayrıca proje kapsamında kırsalda farkındalık ve eğitim çalışmaları ile konu hakkında duyarlılığın arttırılması hedefleniyor.
Bitki Koruma Ürünleri ve Gübre Ürünleri Ambalaj Atıklarının Toplanması ve Bertaraf Projesi sayesinde yılda 50 Ton Tarımsal Ambalaj Atığı İmha Edilecek. 456 lokasyondan toplanan atıklar, özel araçlarla imhaya gidecek. 
Fethiye’de İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri önderliğinde, zirai ilaç ve gübre ambalaj atıklarının toplanması ve geri dönüşüme kazandırılması projesi kapsamında İlçe merkezi ve mahallelere yeni konteynerların dağıtımı yapıldı. Yoğun olarak tarımsal faaliyetin gerçekleştirildiği mahallelere yerleştirilen konteynerlarla tarımsal atıklardan kaynaklı çevre kirliliğinin de önüne geçilmesi hedefleniyor.
 

Erdoğan Karagöz

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN