Zeybekoğlu'ndan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü açıklaması

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

PAYLAŞ

Zeybekoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kadınların yüzyıllardır verdikleri evrensel eşitlik ve özgürlük mücadelesinin önemli bir kazanımıdır. Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 8 Mart 1857 tarihinde ABD’de 120 tekstil işçisi kadının haklarını ararken hayatlarını kaybetmesinin ardından bütün dünyada önemli bir sembole dönüşmüştür. 
Ne mutlu bize ki, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk kadın erkek eşitliğinin yaşamın bütün alanlarında kusursuz olarak hayata geçirilmesini savunuyordu. Kurucu Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleri hala daha bütün canlılığıyla geçerliliğini korumaktadır: “Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!”
Cumhuriyetimizin bütün değerleri Tek Adam Rejimi denen ucube sistem ile aşındırılmaktadır. Ne yazık ki, bundan en çok etkilenen kesimlerin başında kadınlar gelmektedir. Herkesin eşit ve özgür birer hak sahibi yurttaş olduğu fikrinin zarar görmesi, kadınların kamusal alanda var olma mücadelesini zayıflatmış, kadınların elde ettiği kazanımları geriletmiştir. Bugün ülkemizdeki kadınlar yoksulluk, şiddet, güvencesizlik sarmalı ile baş etmek zorundadırlar. Günden güne artan kadın cinayetleri ve bu cinayetleri engellemeye yönelik politika zaafiyeti her geçen gün çözülen Tek Adam Rejimi’nin en karanlık yüzlerinden birini oluşturmaktadır. 
Şüphemiz yoktur ki, Cumhuriyetin İkinci Yüzyılı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün kadın erkek eşitliği anlayışını, başta kadınların eşitlik özgürlük ve adalet mücadelesinin ışığıyla hayata geçireceğiz. Kadını “topraklara zincirle bağlı kılan” karanlığı yok edeceğiz.
Bu inançla, CHP Muğla İl Başkanlığı olarak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün bütün kadınlara eşitlik, özgürlük ve adalet getirmesini diliyoruz.”
 

Gerçek Fethiye

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN